REKLAMA

Atak rakietowy na Ukrainę. "Sytuacja jest krytyczna"

2022-11-15 14:48, akt.2022-11-15 21:16
publikacja
2022-11-15 14:48
aktualizacja
2022-11-15 21:16

We wtorek Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W wielu regionach w wyniku uszkodzenia obiektów energetycznych, nie ma prądu. Władze mówią o „krytycznej sytuacji” w energetyce i uruchomiły awaryjne odłączenia prądu.

Atak rakietowy na Ukrainę. "Sytuacja jest krytyczna"
Atak rakietowy na Ukrainę. "Sytuacja jest krytyczna"
fot. Stringer / / Reuters

Gabinet prezydenta: po rosyjskich atakach na obiekty energetyczne sytuacja jest krytyczna

Po zmasowanym ataku sił rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie sytuacja jest krytyczna – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

„Rosyjscy terroryści przeprowadzili kolejny zaplanowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej. Sytuacja jest krytyczna” – napisał Tymoszenko.

Najtrudniejsza sytuacja jest w środkowej i północnej części kraju. Jak dodał Tymoszenko, w Kijowie sytuacja jest „skrajnie ciężka”, wprowadzone zostają awaryjne odłączenia prądu. Podobne środki zostaną zastosowane w szeregu innych regionów. 

Największy atak Rosji na system energetyczny od początku wojny. 7 mln odbiorców bez prądu

Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko powiadomił, że Rosjanie wystrzelili 90 rakiet, z których ponad 70 zestrzeliła obrona powietrzna.

„To najbardziej zmasowany ostrzał systemu energetycznego od początku wojny. Ten atak może mieć wpływ nie tylko na system ukraiński, ale także – niektórych naszych sąsiadów” – napisał Herman Hałuszczenko na Facebooku.

Dodał, że Rosjanie atakowali cały system energetyczny, zarówno obiekty produkujące prąd, jak i sieci przesyłowe.

We wtorek Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W wielu regionach w wyniku uszkodzenia obiektów energetycznych, nie ma prądu. Władze mówią o „krytycznej sytuacji” w energetyce i uruchomiły awaryjne odłączenia prądu.

„Ucierpiało ok. 15 obiektów w różnych obwodach. Mamy z tego powodu odłączenia w Kijowie, w obwodach winnickim, wołyńskim, donieckim, dniepropietrowskim, żytomierskim, kijowskim, kirowohradzkim, lwowskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, tarnopolskim, charkowskim, chmielnickim, czerkaskim, czerniowieckim i czernihowskim” – powiedział Tymoszenko we wtorek wieczorem na antenie ukraińskiej telewizji. Dodał, że prądu pozbawionych jest ok. 7 mln użytkowników.

W Kijowie zginęła jedna osoba. W Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim w kopalniach pod ziemią utknęło ok. 500 górników. Ratownicy pomagają im wydostać się na powierzchnię - powiadomił Tymoszenko.

Wojsko: Rosjanie wystrzelili we wtorek w Ukrainę rekordową liczbę ok. 100 rakiet 

Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet, z których 20 jest jeszcze w powietrzu – powiadomił o godz. 16.30 rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę - dodał.

„Obrona powietrzna działa, są zestrzelenia. Wystrzelono już 80 rakiet, leci jeszcze ok. 20. To oznacza, że blisko 100 rakiet wystrzelono w terytorium Ukrainy. Okupanci przewyższyli liczbę z 10 października, kiedy wystrzelili 84 rakiety” – powiedział Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

Celem są przede wszystkim obiekty krytyczne infrastruktury energetycznej; niestety, rakiety trafiają także w budynki mieszkalne - dodał

Putina "zabolało" wystąpienie Zełenskiego?

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak, nazwał trwający atak rakietowy „odpowiedzią” Rosji na wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na szczycie G20. „Rosja odpowiedziała na mocne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego nowym atakiem rakietowym. (Czy) ktoś naprawdę poważnie uważa, że Kreml chce pokoju? Kreml chce posłuchu. Ale w ostatecznym rozrachunku terroryści zawsze przegrywają” – napisał Jermak.

Wcześniej we wtorek Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy, powiadomił o masowym wystrzeleniu pocisków rakietowych z terytorium Rosji.

Media i sieci społecznościowe poinformowały m.in. o rakietach, które przelatywały nad terytorium obwodów połtawskiego i czerkaskiego. W obwodzie odeskim uruchomiono zasoby obrony powietrznej. Pojawiła się informacja o wybuchu w obwodzie zaporoskim.

Prezydent Zełenski: Wróg nie osiągnie swoich celów poprzez ostrzały

85 rosyjskich rakiet trafiło dziś w Ukrainę, w nasze miasta, w większości w infrastrukturę energetyczną; wiemy, co wróg chce tym osiągnąć, ale nie osiągnie tego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku w reakcji na wtorkowy ostrzał ukraińskich miast przez Rosję.

"Jeszcze leci do nas 20 rakiet, dlatego proszę wszystkich, by na siebie uważali, przebywajcie w schronach przez jakiś czas. Wiem, że w wielu miejscach rakiety wyłączyły naszą infrastrukturę energetyczną. Działamy, wszystko naprawimy, przeżyjemy, chwała Ukrainie. Jesteście dzielni!" - powiedział Zełenski.

(PAP)

just/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
To miło, że dwóch wrogów Polski ze sobą się tłucze.
kamikaze351
Do średniowiecza z nimi.
polonu
Kijów będzie oczyszczony w zimie . a na wiosnę będzie powstawał nowy ład.każdy znajdzie swoje miejsce . gdzie będzie Polska już wiemy co nas czeka też a co reszta ..
zene
I OK
Beda mieli sredniowiecze
UKR piesn Rezunów

""Jeszcze Polska nie zginela,
ale zginac musi""
mirek6504
Widzicie króliczki było fajnie jak ludzie ginęli w Wietnamie, Iraku,Syrii, bo było daleko od nas ale teraz i nas to dopadło
baibina
No to ciekawe teraz, czy rodzinom tych zabitych rolników, ofiarom rosyjskich rakiet, ktorzy zgineli w sieczkarni, wykonując społecznie pozyteczną pracę, wypłacą teraz 3 mln zł odszkodowań jak Świętej Marcie Kaczynskiej za rodzców którzy zgineli w zamachu smolenskim, czy jednak 5 tys zł na pochówek pod płotem wystarczy? Nie rozumiem No to ciekawe teraz, czy rodzinom tych zabitych rolników, ofiarom rosyjskich rakiet, ktorzy zgineli w sieczkarni, wykonując społecznie pozyteczną pracę, wypłacą teraz 3 mln zł odszkodowań jak Świętej Marcie Kaczynskiej za rodzców którzy zgineli w zamachu smolenskim, czy jednak 5 tys zł na pochówek pod płotem wystarczy? Nie rozumiem czym ludzie zabici przez ruskie rakiety w sieczkarni mieliby być gorsi od ludzi zabitych ruskim trotylem w samolocie
and00
A skąd ty wiesz że to ruska rakieta?
Przekaz wieczoru?
baibina odpowiada and00
dla mnie nie ma znaczenia czyja to była rakieta, miłosciwie nam panujacy juz orzekli że to była ruska wiec ciekawe czy wypłacą za nią teraz odszkodowania ofiarom tak jak uczyniono to ofiarom ruskiego trotylu ze smolenska czy jednak zrobia z nich ofiary GORSZEGO SORTU
katzpodola
Co tam w Moskwie ? Macie już śnieg?
kamikaze351
Przypomnę, że NIGDY nic dobrego nie spotkało nas od strony banderowskiej ukrainy.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki