Premier o zerowym PIT dla osób młodych: Być może będzie jakiś pułap, aby uniknąć nadużyć

Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap, po to, żeby uniknąć nadużyć - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pytany czy będzie jakiś pułap w przypadku zerowego PIT dla osób do 26. roku życia.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

W lutym prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Wśród zmian są m.in. projekty podatkowe: obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc., zerowy podatek dla pracujących do 26. roku życia i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.

Szef rządu we wtorek w Polsat News został zapytany m.in. czy zerowy podatek dla pracujących młodych osób będzie dotyczył zarówno rozliczających się według stawki 18, jak i 32 proc., czyli lepiej zarabiających.

"To dotyczy przede wszystkim mechanizmu zarabiania pieniędzy na umowę o pracę lub na umowę zlecenie. Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap. Ale powiedzmy sobie szczerze, ilu młodych ludzi do 26 roku życia zarabia 7 tys. zł na rękę, naprawdę niewiele" - odparł premier.

Dopytywany, czy będzie jednak jakiś pułap, Morawiecki odpowiedział: "Być może będzie jakiś pułap po to, żeby uniknąć nadużyć. Nie dla lepiej zarabiających, może super hiper lepiej zarabiających" - zaznaczył.

Premier pytany był też od kiedy będzie obowiązywała inna propozycja z "piątki PiS", czyli obniżka PIT z 18 na 17 proc. "Razem połączona będzie z podniesieniem kosztów uzyskania przychodu, które też będzie działało jak obniżka podatku. To będzie od września, najpóźniej od 1 października" - powiedział Morawiecki.

Zapowiedziane w lutym nowe propozycje programowe PiS zakładają również wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, "trzynastki" dla emerytów i rencistów (1100 zł brutto) oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 kaczka-po-smolensku

jedyny pomysł pis który popieram

! Odpowiedz
1 11 grzegorzkubik

No właśnie dla przedsiębiorców powinien być zerowy albo zero ZUS-u. To jak mamy żyć? Tylko z socjalu? Czas na polskie firmy no ale jak skoro ZUS niszczy przedsiębiorczość na starcie.

! Odpowiedz
8 7 pis_po_jedno_zlo

Pułapem będzie koszt miski ryżu:D

! Odpowiedz
5 12 dziki_losos

Jeśli pracuje się w mieście, gdzie przypada 15 programistów na m², to zarobki 7000 zł brutto poniżej 26 roku życia są zupełnie wyobrażalne. Robisz stronki WWW - dostaniesz 4k. Robisz "front-end" - czyli to samo, ale więcej przycisków - dokładają drugie tyle :P

! Odpowiedz
3 7 inwestor_96

Czytanie ze zrozumieniem, "7 tys. zł na rękę" czyli ok 10 tys brutto ale uważam, że masz racje, faktycznie zarobki rzędu 10 tys np w Warszawie nie są niczym nadzwyczajnym.

! Odpowiedz
0 4 dziki_losos odpowiada inwestor_96

Racja, musiałem przelecieć nieuważnie tekst. Było 7 na rękę.

! Odpowiedz
15 27 donkojot

Bardzo duzo to zarabial Pan Morawiecki w banku BZ WBK. Nie wiem czemu tak trudno sobie wyobrazic mlodego czlowieka z zarobkami 7k, ale w socjalizmie wszyscy maja miec tyle samo wiec ta wypowiedz w ogole nie dziwi.

! Odpowiedz
15 35 carlito1

ja myślę, że pułap 2500brutto w zupełności wystarczy.......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.