REKLAMA

Premier: Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie

2021-05-11 00:24, akt.2021-05-11 08:24
publikacja
2021-05-11 00:24
aktualizacja
2021-05-11 08:24
Premier: Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie
Premier: Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem – poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze. Informacja PAP o tym, że dom został wystawiony na sprzedaż, wzbudziła duże zainteresowanie wśród polityków i dyplomatów.

"MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii" – napisał premier Morawiecki.

We wtorek w Polsat News pytany był o to rzecznik rządu Piotr Müller. "Gdy tylko pojawiła się informacja na ten temat, że faktycznie ten dom jest wystawiony na sprzedaż, pan premier od razu zlecił naszej placówce w Paryżu, by podjęła działania w celu zakupienia tego budynku" - poinformował.

"To jest ważny symbol i działania naukowego Marii Skłodowskiej-Curie, ale też symbol dumy narodowej, jeśli chodzi o Nagrody Nobla, to absolutnie przecież czołówka" - dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, co rząd planuje zorganizować w tym budynku, odpowiedział, że jeśli dojdzie do zakupu, "to pojawiłoby się tam miejsce, które pokazywałoby dokonania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie".

"Czyli taka placówka o charakterze kulturalno-historycznym, która mogłaby odpowiednio promować tę historię, ale również zapewne pokazywać nasze nowsze osiągnięcia naukowe, bo tych też jest sporo" - zaznaczył Müller.

"Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak, jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu" – napisał z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Pomysł poparł również dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz.

"Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (…) Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją" – skomentował ambasador Spirydowicz.

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.

W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.

"Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację" – powiedział francuskiemu dziennikowi "Le Parisien" dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.

Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości.

Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze. PIS to gangrena i cholera w jednym.
jpelerj
A za parę miesięcy okaże się, że nikt tam nie chodzi, są duże koszty i trzeba sprzedać jak leśniczówki. I ktoś tanio dostanie dom pod Paryżem z naszych podatków.
mararok
Na badania nad leczeniem raka te pieniądze przeznaczcie a nie na jakieś rudery !!!
Na coś co pomoże ludziom !!!
Takie skanseny to se można kupować jak się ma budżety na plusie !!!
Czy ten premier wie ile te Państwo ma długu ?
pafcio24
Rozumiem, że pinokio kupuje ten dom z prywatnych pieniędzy?
jpelerj
Nie. Teraz za nasze. Potem jak będą sprzedawać, to już pewnie z prywatnych.
carlito1
Przyznać się ! Któremu się domek spodobał ?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki