Premier: Chcemy, by Polacy zarabiali na poziomie europejskim w ciągu kilku lat

Chcemy, by płaca była w Polsce jak najbardziej godna, by ludzie zarabiali w ciągu kilku, kilkunastu lat na poziomie europejskim - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że podwyżka płacy minimalnej o 200 zł do 2450 zł sprawia, że przez cztery lata rządów PiS wzrosła ona o 700 zł.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP)

"Teraz wszyscy podwyższają prognozy wzrostu w Polsce i my również wczoraj zdecydowaliśmy się na Radzie Ministrów powyżej pewnych wartości ustawowych zaproponować wzrost płacy minimalnej. Chcemy, żeby płaca była w Polsce jak najbardziej godna, żeby ludzie zarabiali jak najszybciej w ciągu kilku, kilkunastu lat, co jest możliwe, na poziomie europejskim” - powiedział w środę w Polanicy Zdroju Morawiecki podczas wizyty w firmie Staropolanka.

Dodał, że podwyżka płacy minimalnej o 200 zł z 2250 do 2450 zł sprawia, że przez cztery lata rządzenia przez Prawo i Sprawiedliwość wzrosła ona o 700 zł.

To takie nasze niezapowiedziane 700 Plus, z którego też jesteśmy dumni, bo ta minimalna płaca wyznacza pewien pułap. Chcemy, żeby ona była naprawdę minimalna i żeby jak najwięcej ludzi zarabiało powyżej tego progu” - mówił premier.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł. Obecnie płaca minimalna to 2250 zł, oznaczałoby to wzrost o 8,9 proc. i stanowiło 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.

Premier podkreślił też, że widzi ogromne szanse na rozwój polskiej gospodarki i przekroczenie dotychczasowych prognoz wzrostu PKB, które rząd zakładał kilka miesięcy temu.

Morawiecki zadeklarował ponadto, że rząd chce, żeby w polskiej gospodarce jak najgłębiej sięgnąć do wszystkich grup pracowniczych, aby jak najlepiej służyć im poprzez politykę gospodarczą.

"Cieszę się, że w oparciu o takie firmy (jak Staropolanka - PAP) Polska gospodarka tak dobrze się rozwija" - mówił premier. Dodał, że to właśnie z takich firm składa się kręgosłup polskiej gospodarki.

O ile wzrosną składki ZUS dla młodych przedsiębiorców w 2020 roku?

Z roku na rok przedsiębiorcy płacą coraz wyższe składki na ZUS. To za sprawą stale rosnącego minimalnego wynagrodzenia. W ciągu ostatnich 10 lat składki na ZUS dla firm wzrosły o 55 proc. O ile więcej składek ZUS zapłacą przedsiębiorcy w 2020 roku?

"Te słynne polskie zakłady Staropolanka, które właśnie w znakomity sposób kontynuują tradycję. Pamiętam zresztą, jak kilka lat temu to chyba było, takie oburzenie, że etykietki były na butelkach biało-czerwone. Nie wiem kto mógł się na to oburzać, ale byli tacy. Ja się cieszę, że myślenie gospodarcze łączy się z myśleniem patriotycznym" - powiedział premier.

Morawiecki podziękował wszystkim pracownikom Rozlewni Wód Mineralnych „Staropolanka” w Polanicy-Zdroju za to, że pielęgnują w firmie wartości pracy i tradycję produkcji polskiej wody.

„Takie butelki, jak tutaj za mną widać, to już nie często są na półkach, ale jeszcze są. I myślę, że idziemy w kierunku takich modeli dystrybucji, żeby one były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Staramy się, by środowisko było czyste i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczyniają” - powiedział premier.

Gratulował pracownikom i kadrze zarządzającej tego, że „udało się obronić tę polską markę”.

„Wiadomo, że rynek jest trudny, walka o klientów również jest bardzo trudna, ale jestem pełen optymizmu po tym, co tutaj dzisiaj zobaczyłem. Polskie firmy coraz lepiej sobie dają radę na rynku” - podsumował premier. (PAP)

autor: Roman Skiba, Łukasz Pawłowski

ros/ pif/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 fbi_survelliance_van

I tyle było bełkotu o drugiej Grecji, o rozdawnictwie, o spadającej koniunkturze, a ta gospodarka dalej nie chce upaść. Przecież to nic innego jak inwestowanie w to co nas uratowało przed kryzysem, czyli popyt wewnętrzny. To dlatego gospodarka się rozwija mimo spadku koniunktury.

! Odpowiedz
0 9 wloclavek

Chcecie żeby Polska gospodarka dogoniła te europejskie? To wiedzcie, że z minimalnym wynagrodzeniem wciąż jesteśmy mocno w tyle.

! Odpowiedz
0 6 karmazynowy_bogdan

w mniejszych miejscowościach czy większych wsiach monopson to był standard. Pracodawca, by go nie nazwać gorzej, utrzymywał płace na poziomie niższym niż rynkowy, bo mógł! bo był jedynym który oferował zatrudnienie w danej branży. Stawka minimalna nie tylko ukraca taką praktykę, ale nakazuje dawać wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 jes

Chcemy by ludzie zarabiali a rozdajemy dla niepracujących więcej niż otrzyma pracujący. Taka PiS'owska filozofia ale każdy wie w czym rzecz - liczą się tylko słupki aby Nieinternowany nie musiał się bać jakiejś komisji odnośnie Srebrnej, SKOK'ów lub działalności jego ministrów.

! Odpowiedz
1 2 jendreka

Sprytnie powiedział, w ciągu kilku, kilkunastu lat. Niedopowiedzial kilkudziesięciu, bo brzmialoby to już niedobrze. Czyli w bliżej nieokreślonym czasie. Ja sam pamiętam podobne wypowiedzi 30 lat temu. Też politycy obiecywali dogonić zachód w ciągu 20 lat. I co? Ciągle jesteśmy daleko w tyle. Prawda też jest że jest lepiej niż wtedy ale. Po to człowiek żyje by mu było lepiej a nie gorzej, powinno być lepiej skoro wszędzie jest lepiej. Problem w tym, że cały czas politycy hamują ten rozwój, bo myślą tylko o swojej kieszeni. Wiadomo, przy okazji i nam zwyklym ludziom coś przy okazji kapnie. Tak to właśnie wygląda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 khh

To przestancie nas w koncu okradac!

! Odpowiedz
0 9 antek10

Składki ZUS ostro w górę. Tak jak było to w tym roku. W przyszłym bedzie wzrostu składek około 150 zł miesiecznie. Dożynają małe firmy.

! Odpowiedz
6 20 prs

"Chcemy, by Polacy"...
On nie Polak??

! Odpowiedz
10 8 pomorzaninm

ojej Panie Premierze wystarczy z ZUSem zrobic porzadek i juz pensje wzrosną ... ZUS kwotowy (500zl) od kazdego ... stawki godzinowe a nie archaiczny system pensji miesiecznej ....zwolnic male firmy z obowiazku oplacania skladek ZUS...

! Odpowiedz
6 19 Raffmo

Dlaczego zwolnić małe firmy z ZUS ?
Czy chcesz by takie osoby nie miały emerytury ? Jeśli tak to OK.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.