REKLAMA

Praca w czasie upałów - prawa pracownika oraz obowiązki pracodawcy

2015-06-16 11:19
publikacja
2015-06-16 11:19
Praca w czasie upałów - prawa pracownika oraz obowiązki pracodawcy
Praca w czasie upałów - prawa pracownika oraz obowiązki pracodawcy
/ YAY Foto

Praca podczas upałów może być bardzo wykańczająca - zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. To pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody. Dzięki temu praca może być wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

(YAY Foto)


Wydajność pracy a wysokie temperatury

Ludzki organizm źle znosi zmiany temperatur, dlatego stopniowo przyzwyczaja się do wysokiej lub niskiej temperatury. Stwierdzono, że upały negatywnie wpływają na wykonywanie powierzonych nam obowiązków, a w ciągu lata produktywność spada nawet o 20%! Dlatego też w interesie samego pracodawcy leży stworzenie odpowiednich warunków pracy.

Praca podczas upałów - prawa pracownika

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy podczas pracy w upale jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów do picia - regulują to przepisy BHP.

W normalnych warunkach do pracy pracownikowi także należy się do picia woda. Musi być ona oczywiście zdatna do picia, a miejsce jej czerpania powinno się znajdować nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy - o czym mówi § 112 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei § 113 ust. 1 i 2 ogólnych przepisów BHP reguluje fakt, że czerpanie wody ma się odbywać z kranów (zaworów czerpalnych).

Użyte wcześniej określenie "woda zdatna do picia" oznacza wodę która została przebadana pod względem higieniczno-sanitarnym i nadaje się do spożywania przez ludzi. O tym, czy woda jest zdatna do picia nie decyduje pracodawca tylko Państwowa Inspekcja Sanitarna. Dlatego, jeżeli Sanepid zdecyduje, że woda nie nadaje się do spożywania, pracownikom należą się inne napoje dostarczone oczywiście przez pracodawcę.

Uwaga! Rodzaj napojów, a także ich ilość zależna jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz potrzeb fizjologicznych.

Szczególne warunki pracy

Jeżeli praca wykonywana jest w szczególnie ciężkich warunkach, pracownikowi (poza wodą) pracodawca powinien dostarczyć także napoje zimne wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

Do prac w szczególnie ciężkich warunkach zaliczają się:

  • wykonywane na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 st. C,

  • wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28 st. C.

Wykazanie, czy wyżej wymienione temperatury zostały przekroczone, jest obowiązkiem pracodawcy - to on jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy, które będą zgodne z przepisami BHP. Dlatego w sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom wody może się spodziewać kary grzywny w wysokości do 30 000 złotych (art. 283 § 1 Kodeksu pracy).

Dodatkowo, jeżeli praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych jest wykonywana podczas upałów, pracodawca ma obowiązek ocenić, czy praca ta może być zrealizowana bezpiecznie, biorąc pod uwagę sprawność psychofizyczną pracownika.

Praca podczas upałów - obowiązek pracownika

Wykonując pracę podczas upałów, pracownik sam musi ocenić swoje zdolności psychofizyczne i podjąć ostateczną decyzję, czy wykona daną pracę. Mówi o tym Art. 210 §1 Kodeksu pracy:

Art. 210 §1 W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom,pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Dodatkowo, jeżeli pracownik odmówi wykonywania pracy z wyżej wymienionych powodów, pracodawca nie może zmniejszyć jego wynagrodzenia za ten czas.

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~emilia
Pracodawca może wszystko bo to jego firma, ale zazwyczaj stosuje się do tych zaleceń http://www.pulshr.pl/prawo-pracy/praca-w-upaly-pracownik-moze-przerwac-prace-bez-ponoszenia-konsekwencji,35938.html
~Kenobi
Wszystko ładnie , pięknie ale tylko w teorii . W praktyce jest calkiem inaczej . Kodeks Pracy jak zwykle stoi po stronie pracodawcy . W.g. Kodeksu Pracy pracodawca może ale nie musi w upalne dni skrócić czas pracy np. z 8 do 6 godzin . Może ale nie musi wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy . Oczywiście nie może za to Wszystko ładnie , pięknie ale tylko w teorii . W praktyce jest calkiem inaczej . Kodeks Pracy jak zwykle stoi po stronie pracodawcy . W.g. Kodeksu Pracy pracodawca może ale nie musi w upalne dni skrócić czas pracy np. z 8 do 6 godzin . Może ale nie musi wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy . Oczywiście nie może za to zmniejszać wynagrodzenia . Z reguły pracodawca wybiera to drugie bo na to mu Kodeks Pracy pozwala! Tak się składa że pracuję w firmie zajmującej się koszeniem wałów rzek i rowów . Ubrani w spodnie typu ogrodniczki i w wodery do pasa pracujemy po 8 godzin nawet w największe upały ! Na nogach mamy rany od woderów bo odparzają nam się nogi . Jedyna ochrona przed upałem to woda mineralna ( mamy jej do woli ) i czapka co chwilę moczona w rzece . Oczywiście Inspekcja Pracy ma to w d...pie!
~Kenobi
Jakoś udało nam się prezesa wybłagać aby nam zmniejszył czas pracy w upały chociaż o 1 godz. . Z początku o czymś takim nie chciał nawet słyszeć ! Ponoć niedawno w Polsce praca w upał zebrała swoje pierwsze żniwo . Pracownik jeżdżący cały dzień w upał ciągnikiem dostał udaru i zmarł . Musiał prezes Jakoś udało nam się prezesa wybłagać aby nam zmniejszył czas pracy w upały chociaż o 1 godz. . Z początku o czymś takim nie chciał nawet słyszeć ! Ponoć niedawno w Polsce praca w upał zebrała swoje pierwsze żniwo . Pracownik jeżdżący cały dzień w upał ciągnikiem dostał udaru i zmarł . Musiał prezes o tym słyszeć , bo nagle zmiekł . Dobra i godzina . Po godzinie 12 samo stanie na słońcu staje się meczące , o co dopiero praca !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki