REKLAMA

Koronawirus. Co powinien pracodawca? Zalecenia GIS dla zakładów pracy, biur

2020-04-01 06:13
publikacja
2020-04-01 06:13

Jakich zasad powinno się przestrzegać w miejscach pracy, gdzie załoga - mimo epidemii koronawirusa - codziennie pojawia się w zakładzie? To pytanie zadają sobie i pracownicy, i pracodawcy. Częściowo odpowiada na nie Główny Inspektorat Sanitarny w wydanym przez siebie specjalnym zestawie zaleceń.

fot. / / Shutterstock

Mimo kolejnych obostrzeń wprowadzanych przez rząd i zaleceń, by w miarę możliwości firmy przeszły w tryb pracy zdalnej, w całym kraju wielu pracowników nadal codziennie musi dojeżdżać do zakładów pracy. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zestaw rekomendacji dotyczących funkcjonowania takich miejsc w czasie epidemii SARS-CoV-2. Te zalecenia to wskazówki, jak organizować pracę, żeby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w firmach.

Zalecenia GIS dla zakładów pracy:

1. W czasie epidemii zaleca się utrzymywanie odległości co najmniej 1-1,5 metra pomiędzy rozmówcami.

2. W miejscach pracy powinno się promować częste i dokładne mycie rąk - mydłem lub środkiem do dezynfekcji na bazie min. 60-procentowego alkoholu.

3. Wszystkim pracownikom, klientom i kontrahentom powinno się umożliwić dostęp do pomieszczeń, w których mogliby umyć ręce wodą z mydłem.

4. W widocznych miejscach powinny być dostępne płyny do odkażania rąk, dozowniki powinny być regularnie uzupełniane.

5. W widocznym miejscu powinno się umieścić instrukcję prawidłowego mycia rąk (w wersji infografiki można ją pobrać z rządowych stron internetowych).

6. Zaleca się szkolenia dla personelu prowadzone przez specjalistów ds. BHP.

7. Należy zwracać uwagę, żeby podczas pracy nie dotykać dłońmi do oczu, ust czy nosa oraz utrzymywać higienę kaszlu i kichania (należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu min. 60%). Nikt nie powinien obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.

8. Powinno się zwracać szczególną uwagę na higienę miejsc pracy, w tym

  • czyste i regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, bądź wodą z detergentem powinny być telefony i klawiatury, a ponadto biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze itp.,
  • toalety i wszystkie pomieszczenia wspólne powinny być regularnie sprzątane ze starannością, także przy użyciu wody z detergentem.

9. Podróże służbowe i delegacje powinny zostać ograniczone do minimum. "Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej, jeżeli w kraju, do którego ma się udać występuje transmisja koronawirusa SARS-CoV-2" - przypomina GIS.

10. Powinno się promować pracę zdalną.

O wpływie koronawirusa na gospodarkę, w tym rynek pracy, piszemy codziennie. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter Bankier.pl.

Zobacz też:

MW

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki