REKLAMA

Powstał rządowy fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

2021-06-21 11:13
publikacja
2021-06-21 11:13
Powstał rządowy fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Powstał rządowy fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
/ Kancelaria Premiera RP

Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie.

Szef rządu podczas konferencji nt. „Rządowego funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych” powiedział, że w III RP "doszło do wpuszczenia kapitału zagranicznego, do przejęcia polskiej gospodarki przez innych".

"Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na wyzwania, które nie były realizowane w III RP. Czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka? Polska gospodarka potrzebuje dziś przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów, które służyć będą wszystkim" - ocenił Morawiecki. Jak dodał "w ramach Polskiego Ładu, jak po każdym kryzysie, chcemy skorzystać z niego, bo na kryzysach zyskują tylko ci, którzy myślą perspektywicznie, którzy potrafią planować".

"Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym" - powiedział premier.

Według szefa rządu model gospodarczy Polski opierał się w tym czasie na zadłużeniu zagranicznym, konsumpcji "w dużym stopniu na kredyt", który jednak nie generował miejsc pracy.

"Pamiętamy, że bezrobocie było zmorą III RP, krajem z jednym z najwyższych bezroboci w UE była Polska" - mówił Morawiecki. Podczas swojego wystąpienia premier wskazywał również na szkodliwy dla Polski "brak zdolności do mobilizacji kapitału wewnętrznego na skutek uzdrowienia finansów publicznych, które były jak durszlak przez 25 lat".

"Program inwestycyjny Polskiego Ładu podniesie produktywność polskiej gospodarki"

To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego, który podniesie poziom produktywności całej polskiej gospodarki- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania "rządowego funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych".

Szef rządu podczas wystąpienia ocenił, że po 1989 roku brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę, które oznaczałoby jednocześnie budowę polskiego kapitału i zdolność do mobilizacji kapitału pod realizację dużych, średnich i mniejszych projektów inwestycyjnych.

"Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej" - oświadczył Morawiecki.

Podkreślał jednocześnie, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości. "To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują jaka jest wydajność polskiej gospodarki" - mówił.

Premier powiedział ponadto, że właśnie z tego powodu w szeregu różnych inwestycji: infrastrukturalnych, społecznych, kulturalnych, ale także takich które "mają nadrobić cywilizacyjne zapóźnienia sięgające jeszcze czasem XIX w., związane np. z programami wodnymi".

Wskazywał też na kontynuację zmian w obszarze klimatu, czyli - mówił - ciepłownictwo, zielona energia. "Takie programy, które nie naruszają tkanki społecznej, a tam gdzie zmiana jest konieczna i jest ona głęboka przyciągamy największe inwestycje jak chociażby na Górny Śląsk" - mówił.

"To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki" - zapewnił premier.

Premier o inwestycjach z Polskiego Ładu: w ciągu najbliższych 3 lat mogą przekroczyć 100 mld zł

Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do inwestycji planowanych w ramach Polskiego Ładu.

Na konferencji prasowej w Świdniku (woj. lubelskie) premier podkreślał, że "wszystkie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ogniskują się właśnie na tym, by Polacy mogli lepiej zarabiać". Jak tłumaczył, chodzi o m.in. o wykorzystanie momentu odbudowy po kryzysie związanym z pandemią. "Wielkie gospodarki, wielcy inwestorzy zastanawiają się, jak rekonstruować swoje łańcuchy dostaw, usług, produkcji" - powiedział.

Jak mówił, Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to program tworzenia "setek tysięcy nowych miejsc pracy".

"Tu ze Świdnika, na Lubelszczyźnie, chcę powiedzieć wszystkim samorządowcom: drodzy samorządowcy, mówimy tu o programach idących w czasie najbliższych trzech lat w wysokie dziesiątki miliardy złotych, może nawet przekraczające 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł. Mówimy dzisiaj o kwocie, która znacząco przekracza wszystkie łączne dostępne wydatki inwestycyjne w jednostkach samorządu terytorialnego" - powiedział premier.

Premier: W ciągu dekady PKB w Polsce osiągnie średni unijny poziom

Jednym z celów Polskiego Ładu jest osiągnięcie przez Polskę w ciągu dekady średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie.

"Polska gospodarka osiągnie poziom, już w najbliższej dekadzie, przynajmniej średniej PKB na głowę mieszkańców Unii Europejskiej. To jest nasz cel" - powiedział premier.

"Ale jednocześnie naszym celem w ramach Polskiego Ładu (...) jest uczynienie z Polski najlepszego miejsca do życia pod względem czystego powietrza, pod względem łatwości dostępności do usług publicznych, infrastruktury komunikacyjnej, ale również wszystkich tych aspektów życia społecznego, na których Polakom zależy" - dodał szef rządu.

Premier wskazał, ze inwestycje realizowane w ramach Polskiego Ładu dotrą do każdej gminy, do każdego powiatu bez wyjątku.

"Jestem przekonany, że nowe inwestycje w bardzo wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w III Rzeczpospolitej było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin. Polski Ład jest ładem dla polskich rodzin. (...) To one mają zarabiać, to polscy emeryci mają otrzymywać wyższe uposażenie. Tak się dzieje w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślił.

Jak powiedział Morawiecki, wyższe szkolnictwo techniczne, ale także humanistyczne i dopasowanie do programów gospodarczych szkolnictwo branżowe, techniczne i politechniczne, to fundament zdrowego rozwoju trzeciej i czwartej dekady dwudziestego pierwszego wieku. 

Daszyńska-Muzyczka: Wniosk i inwestycyjne będzie można złożyć elektronicznie 

Wnioski inwestycyjne w ramach rządowego funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

W poniedziałek został ogłoszony rządowego funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach tego funduszu jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na wsparcie finansowe na inwestycje.

„Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największa efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawiają jakość życia mieszkańców” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, który będzie zarządzał programem. Prezes BGK przedstawiła procedurę ubiegania się o środki.

„Każda jednostka samorządu będzie mogła złożyć elektroniczny wniosek inwestycyjny, analiza wniosku będzie odbywać się prawie automatycznie, a potem taki wniosek będzie trafiał do komisji złożonej z BGK i KPRM, która będzie wydawać wstępną promesę uprawniającą samorząd do ogłoszenia przetargów” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Po rozstrzygnięciu przetargu i wymianie informacji o cenach zostanie wystawiona promesa inwestycyjna, na podstawie której samorządy będą mogły podpisywać umowy z wykonawcami a ci będą mogli ubiegać się o finansowanie.

„Płatność będzie realizowana po zakończeniu inwestycji, chyba że będzie ona trwała dłużej niż 12 miesięcy, bo wtedy będziemy wypłacać dwie lub trzy transze w ramach zaliczki. Jednak przy krótszych inwestycjach po ich oddaniu będzie następować emisja obligacji BGK, po której środki zostaną przekazane jednostce samorządu, które zapłaci wykonawcom” – powiedziała prezes BGK.

Dwa pierwsze nabory do programu będą pilotażowe, po nich zaś zostanie określona częstotliwość kolejnych naborów, o których BGK będzie informował w internecie.

Wśród kryteriów inwestycji prezes BGK wymieniła rodzaj inwestycji – ze wskazaniem takich o największej efektywności ekonomicznej, które np. dają szanse na przyciągnięcie inwestorów oraz wzrost dochodów. Kolejnym kryterium będzie wysokość dochodów, deklarowanych przez mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego. Inwestycje, które będą realizowana przez samorządy o najniższych dochodach będą miały wyższy priorytet.

„Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95 proc. inwestycji. To bardzo ważne i unikatowe rozwiązanie, dające szanse na to, aby inwestycje odkładane od lat zaczęły być realizowane.

Daszyńska-Muzyczka zapowiedziała, że przy wypełnianiu wniosków pomogą samorządom opiekunowie programu, którzy zostaną wyznaczeni w każdym z regionalnych oddziałów BGK. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Jak na razie,, to rządy PiS skutecznie zniechęciły do inwestycji - które od kilku lat szorują po dnie. Sukcesem więc byłby chociaż powrót do stanu sprzed objęcia rządów przez tych szkodników
jpelerj
Nowy fundusz zasila Koryto+. Ciekawe, kto zarobi tym razem.
baterr
A moglibyście nie przeszkadzać. Podatek liniowy, Vat jedna stawka, na początek.
iandrew
Nowy, fundusz, nowy prezes, rada nadzorcza, agencja, biurokraci i zaraz 100 miejsc dla rodzin i kolesi. Czym się różnią zatem od PO i SLD? tak samo robili.
karbinadel
Różnią się tym, że kradną dużo bardziej bezczelnie i na znacznie większą skalę niż poprzednicy
jjmm2u
Akurat inwestycje to była mocna strona PO głównie chyba Tusk i jego dobre kontakty z UE (Merkel), a PiS bazuje na konsumpcji wewnętrznej napędzanej rozdawanymi pieniędzmi, uszczelnianiem i nakładaniem nowych podatków oraz nadmiernemu podnoszeniu płacy minimalnej i oczywiście inflacji. inwestycje, jeżeli są to głównie Akurat inwestycje to była mocna strona PO głównie chyba Tusk i jego dobre kontakty z UE (Merkel), a PiS bazuje na konsumpcji wewnętrznej napędzanej rozdawanymi pieniędzmi, uszczelnianiem i nakładaniem nowych podatków oraz nadmiernemu podnoszeniu płacy minimalnej i oczywiście inflacji. inwestycje, jeżeli są to głównie rządowe, tworzące miejsca pracy krótkoterminowo.
klux777
No tak tylko nie wiem czy inwestycje typu budowa autostrady za cenę budowy autostrady drążonej w alpach to dziękuję za takie inwestycje. Nażarli się znajomi, wał na wale. Z PISem nie jest lepiej Ci z kolei ładują nieudaczników do SSP. Dramat

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki