REKLAMA
WEBINAR

Potężny wzrost eksportu z Polski do Niemiec

Ignacy Morawski2021-05-18 08:31główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-05-18 08:31

W ciągu roku eksport towarów z Polski do Niemiec wzrósł o ponad jedną piątą. I nie jest to efekt niskiej bazy z zeszłego roku, a wyjątkowego ożywienia przepływów handlowych między dwoma krajami. Wygląda na to, że pandemia mogła wzmocnić pozycję polskich fabryk w niemieckich łańcuchach dostaw, szczególnie w obszarze motoryzacji.

Potężny wzrost eksportu z Polski do Niemiec
Potężny wzrost eksportu z Polski do Niemiec
fot. Michal Kazmierczak / / FORUM

W marcu eksport z Polski do Niemiec sięgnął 7,15 mld EUR, co oznaczało wzrost o 22 proc. rok do roku, wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z moich szacunków wynika, że po odjęciu efektów sezonowych w ciągu miesiąca eksport wzrósł o 2,6 proc. (GUS nie podaje danych odsezonowanych, więc ten szacunek musiałem wykonać sam), co jest bardzo mocnym wynikiem. Oznacza to, że wzrost nie jest tylko efektem niskiej bazy z zeszłego roku, ale fundamentalnie mocnego trendu. Jak widać na wykresie, od jesieni 2020 r. nastąpiło potężne ożywienie sprzedaży z Polski do Niemiec.

fot. / / Puls Biznesu

Z czego bierze się tak mocny eksport? Można odpowiedzieć na dwa sposoby – poprzez trendy branżowe oraz spojrzenie bardziej strukturalne.

Patrząc na branże, widać przede wszystkim ogromny wzrost sprzedaży maszyn i urządzeń, w tym m.in. akumulatorów elektrycznych (wzrost o 210 proc. rok do roku), różnego rodzaju elementów silników, a także sprzętu AGD i RTV. Cały ten sektor maszyn i urządzeń odpowiada za niemal 30 proc. sprzedaży z Polski do Niemiec. Duży jest również wzrost eksportu materiałów włókienniczych, materiałów budowlanych oraz sektora motoryzacyjnego.

Jednak wyjaśnienia branżowe wydają się mniej istotne od strukturalnych. Widać, że ożywienie wymiany handlowej ma szeroki charakter, dotyczy różnych branż i towarów. Wiele zatem wskazuje, że nastąpiło umocnienie znaczenia polskich fabryk (należących często do niemieckich producentów) w niemieckich łańcuchach dostaw. Pandemia przyniosła wiele zaburzeń w dostawach międzynarodowych i dla niemieckich firm korzystanie z polskich zakładów mogło być po prostu wyborem bezpieczeństwa.

Jeżeli tak jest, to byłby to dowód na tezę, że Polska mogła w jakiś sposób skorzystać na przetasowaniach w systemie handlu międzynarodowego w czasie kończącego się kryzysu. Tezę, że takie korzyści jako kraj możemy odnieść, traktowałem do tej pory sceptycznie. Ale boom w wymianie z Niemcami mógłby ją potwierdzać. Zobaczymy w kolejnych miesiącach, czy ten mocny trend będzie kontynuowany.

Cały polski eksport towarów wzrósł w marcu o 20,8 proc. rok do roku. Ożywienie zanotowano na wielu kierunkach. Spośród 25 najważniejszych partnerów handlowych spadek sprzedaży wystąpił tylko na kierunku do Wielkiej Brytanii, co pokazuje, że nowa umowa handlowa wywiera negatywny wpływ na wymianę z tym krajem (bo wątpię, czy jest to jeszcze opóźniony efekt budowania zapasów przed styczniowym wejściem w życie nowego porozumienia handlowego).

Solidny wzrost eksportu towarów jest jedną z przyczyn, dla których polska gospodarka wyszła z recesji bardziej dynamicznie od oczekiwań. W pierwszym kwartale polski PKB wzrósł o 0,9 proc. kwartał do kwartału, kończąc prawdopodobnie trudny, recesyjny rok. Prognozy rynkowe na cały 2021 r. wskazują na możliwość osiągnięcia 4,5-5 procentowego wzrostu PKB.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
tytush
wlasnie export materialow budowlanych - co kolwiek zwiazane z budownictwem drozeje w Polsce co dzien - b niemcy kupuja za grosze przy slabym zlotym wszystko co potrzebuja
jan888
Dziwne, żeby eksport nie rósł, kiedy w wyniku dodruku przez PIS pieniędzy i zerowe stopy procentowe, kurs EURPLN znajduje się na swoich 12-letnich maksimach. Zobaczymy, czy Polakom będzie się nadal opłacało mieszkać i pracować w Polsce.
demeryt_69
Dawno czegoś tak groteskowego tutaj nie czytałem - szczerze współczuję :)
jan888 odpowiada demeryt_69
Współczujesz, ale czego? Tego, że Niemcy za bezcen kupują produkty produkowane w Polsce, bo Euro jest drogie, a złotówka tania? Jeżeli już czegoś współczujesz, to współczuj sobie - braku inteligencji.
panguzik
Czytająć poniższe komentarze mam wrażenie że biedne , zakompleksione lemingi nie są w stanie zaakceptować faktu że Polska tak ładnie się rozwija ....Przyznał to wczoraj nawet der Onet . Dziś w warszawskim miasteczku Wilanów zostanie chyba ogłoszona żałoba z tego tytułu i biedne "Słoiki" z rozpaczy przepiją pieniądze Czytająć poniższe komentarze mam wrażenie że biedne , zakompleksione lemingi nie są w stanie zaakceptować faktu że Polska tak ładnie się rozwija ....Przyznał to wczoraj nawet der Onet . Dziś w warszawskim miasteczku Wilanów zostanie chyba ogłoszona żałoba z tego tytułu i biedne "Słoiki" z rozpaczy przepiją pieniądze przeznaczone na kolejną ratę kredytu hipotecznego dzieki któremu już za 30 lat będą panami na swoich trzydziestopięcio metrowych apartamentach .
jpelerj
Ty tak serio, czy to przekaz z Nowogrodzkiej? Bo jak serio, to wyluzuj i może przeczytaj coś o ekonomii, podręcznik dla szkół, czy coś...
tak_sobie_pisze
polowa eksportu to przemysł włókienniczy, wow! kiedyś tak ale po rządach prof B jakiś nam pozostał? znacie?
tubak
A łopaty i płoty też pewnie doliczono do eksportu, bo one prawie w stu procentach naskie.
demeryt_69
Cytat z tekstu powyżej: "Patrząc na branże, widać przede wszystkim ogromny wzrost sprzedaży maszyn i urządzeń, w tym m.in. akumulatorów elektrycznych (wzrost o 210%), różnego rodzaju elementów silników, a także sprzętu AGD i RTV. Cały ten sektor maszyn i urządzeń odpowiada za niemal 30% sprzedaży z Polski do Niemiec" - Cytat z tekstu powyżej: "Patrząc na branże, widać przede wszystkim ogromny wzrost sprzedaży maszyn i urządzeń, w tym m.in. akumulatorów elektrycznych (wzrost o 210%), różnego rodzaju elementów silników, a także sprzętu AGD i RTV. Cały ten sektor maszyn i urządzeń odpowiada za niemal 30% sprzedaży z Polski do Niemiec" - kto jest posiadaczem tych fabryk i kto przytula zyski z ich działalności?

vonmisses
Za rządów PiSu udział w tworzeniu polskiego PKB przez kapitał zagraniczny stale rośnie... A nowy Polski Ład uklepie już takie coś na wieki... Zostaną państwowe monopolistyczne molochy tuczące polityków i ich rodziny oraz fabryki zagranicznego kapitału... Plus kilka koncesjonowanych przez władzę rodzynków prywatnych do pokazywania Za rządów PiSu udział w tworzeniu polskiego PKB przez kapitał zagraniczny stale rośnie... A nowy Polski Ład uklepie już takie coś na wieki... Zostaną państwowe monopolistyczne molochy tuczące polityków i ich rodziny oraz fabryki zagranicznego kapitału... Plus kilka koncesjonowanych przez władzę rodzynków prywatnych do pokazywania ludowi w TV... A w tym czasie w takiej Estonii (mniej ludności niż Warszawa) co chwilę przybywa firm wywodzących się ze start-upów, których obecna wycena przebija 1mld dolarów...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki