Portal adac24.pl: Test car-assistance

Polski rynek ubezpieczeniowy obfituje w oferty ubezpieczeń car-assistance. Portal adac24.pl sprawdził co mają do zaoferowania towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach przeprowadzonego przez swoich ekspertów testu.

Istotą ubezpieczania się jest otrzymanie możliwie największej ochrony za najniższą stawkę - przy założeniu, że priorytetem jest niezbędna pomoc w każdej sytuacji, która hipotetycznie może się nam przydarzyć. Poddana szczególnej analizie była sprawa limitów, wyłączeń i innych ograniczeń w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) dla badanej grupy produktów. Wysokość składki była na drugim miejscu.

Przetestowano oferty 11 firm (ADAC, ALLIANZ, ELVIA, EUROP ASSISTANCE, GENERALI, HDI, LINK4, PTU, PZU, SOS PZMot, WARTA) W porównaniu nie brano pod uwagę firm: Compensa i Benefia INTER RISK, FINLIFE gdyż podobnie jak SOS PZMot należą one do austriackiej grupy kapitałowej Vienna Insurance Group i oferują podobne produkty. Natomiast ubezpieczenia car assistance firm: AXA i AVIVA dostępne są tylko dla klientów – dodawane „bezpłatnie” w ramach OC i AC -więc te oferty nie znalazły się w naszym porównaniu.

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Na podstawie ankiet internetowych ustalono najważniejsze dla ubezpieczonych świadczenia i możliwe sytuacje, których obawiają się kierowcy. Następnie rozesłano do towarzystw ubezpieczeniowych zapytania o ich produkty assistance (w najlepszej opcji) oraz poproszono o odpowiedzi na pytania i przesłanie OWU. OWU poszczególnych ofert analizowano ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej ważnych usług wg ankietowanych. W przypadku pojawienia się wątpliwości lub potrzeby doprecyzowania zapisów OWU, kontaktowano się z konsultantami oraz przedstawicieli firm. Niestety ta współpraca układała się różnie. Na uwagę zasługuje fakt, że mailowe odpowiedzi na pytania najszybciej przesyłała WARTA, kolejno odpowiedzieli też: GENERALI, PTU, EUROP ASSISTANCE, pozostałe firmy w ogóle nie odpowiedziały (HDI, LINK4, ELVIA) lub w odpowiedzi przesłały OWU ( PZU, ALLIANZ, SOS PZMot)

Wyniki testu prezentujemy w formie tabeli

Jak się okazało każdy produkt car assistance zawarty w porównaniu oferuje hotel dla pasażerów oraz naprawę awarii na miejscu zdarzenia o ile to możliwe. Wszystkie firmy jako awarię rozumieją też przebicie opony, ale HDI w takim przypadku pomoże Ci tylko raz w czasie ubezpieczenia. Natomiast, gdy zabraknie paliwa w baku lub zatrzaśnięte zostaną kluczyki w pojeździe - pomocy nie zapewni LINK4(EUROPA POMOC 24), a ADAC pokryje koszt dorobienia nowego kluczyka ( do 120 Euro).

Dla posiadaczy auta, które ma więcej niż 12 lat – kupno ubezpieczenia możliwe jest tylko w ADAC, SOS PZMot, PZU oraz PTU, a w przypadku kampera, który waży więcej niż 3,5t , jedynie ADAC zapewnia ochronę. Średni wiek samochodu w Polsce 14 lat. Aż 68 proc. samochodów ma ponad 10 lat.

Często podróżujesz z przyczepą? Sprawdź w tabeli, które ubezpieczenia obejmują ochroną także ją.

Poza LINK4(EUROPA POMOC 24) każda oferta zawiera usługę samochodu zastępczego w ramach podobnych limitów. Jednak warto wspomnieć, że w ramach polisy firmy HDI samochód zastępczy można użytkować jedynie na terenie Polski. W WARCIE możemy otrzymać samochód zastępczy na całkowity czas naprawy (bez limitu), jeśli naprawia go warsztat partnerski tej ubezpieczalni.

Podróżujesz za granicą? - każda z ofert zawiera holowanie - warto zapoznać się z limitami na tą usługę, a także czy jest możliwe holowanie do kraju w razie awarii. Jak może to wyglądać w praktyce? Załóżmy, że na autostradzie Twój samochód odmawia posłuszeństwa. Zjeżdżasz na pas awaryjny. Oczywiście zjawi się radiowóz. Policjanci spytają, co się stało? Co musisz zrobić? Policja chce odholować samochód z drogi. Wtedy ubezpieczony, jeśli ma kartę ADAC pokazuje ją policjantom, gdyż logo tej firmy rozpoznawalne jest w całej Europie. A jak postąpisz mając Assistance w innej firmie? Należy zadzwonić do konsultanta w Polsce, uzyskać zgodę na holowanie. Po czym ubezpieczyciel będzie się starał przysłać do Ciebie pomoc. Jeśli jednak holowniki współpracujące z tą firmą nie mają koncesji na obsługiwanie danego odcinka autostrady, to policja sama wezwie „lawetę” i będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Po powrocie do kraju możesz złożyć wniosek o refundację kosztów. Inną ważną rzeczą za granicą jest możliwość zaciągnięcia pożyczki u ubezpieczyciela w przypadku, gdy nie masz przy sobie wystarczającej kwoty na opłacenie naprawy pojazdu. Sprawdź, które firmy zapewniają taką formę pomocy. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących assistance znajdziesz w zestawieniu porównawczym, które załączamy w formie tabeli

Ceny porównywanych ubezpieczeń (poza tymi, które są dodawane w ramach pakietu z Auto Casco lub gwarancją) oscylują pomiędzy 199 PLN a 1314 PLN. Jak pokazują wyniki testu – wysoki koszt ubezpieczenia nie jest tożsamy z wysokim zakresem ochrony.

Najkorzystniej w porównaniu jakości do ceny wypadło ADAC, które podobnie jak PZMot nie przypisuje ubezpieczenia do pojazdu, tylko do osoby. Jest to idealne i najtańsze rozwiązanie dla osób często zmieniających samochody oraz używających różne auta - niekoniecznie na nich zarejestrowane. Należy dodać ,że w ADAC plus partner zamieszkujący z osobą ubezpieczoną może wykupić ubezpieczenie za ok. ¼ ceny.

Najgorzej natomiast w porównaniu jakości do ceny wyszła oferta firmy ELVIA, która mimo niebagatelnej kwoty 1314 PLN zawiera mnóstwo wyłączeń oraz niskie limity, a ponadto jej ochrona nie obejmuje Polski.

Decydując się na zakup ubezpieczenia assistance weź też pod uwagę limity odpowiedzialności w interesujących Cię ubezpieczalniach, bo niekiedy są one niewystarczające. Przykładem może być oferta HDI, która górny limit odpowiedzialności na wszystkie zdarzenia w trakcie ubezpieczenia wyznaczyła kwotą 4 000 PLN (cztery tysiące złotych).

Autor: Katarzyna Bienert
www.adac24.pl

Źródło: Informacja prasowa
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jarek

Witam potrzebuje OWU ADAC po polsku proszę o podesłanie na ferrarif126p@wp.pl

! Odpowiedz
0 0 ~bienert.biz

Witajcie ,jeśli chcecie informacje na temat ADAC w jęz. polskim to proszę o kontakt emailowy. Przetłumaczyłem ogólne warunki ubezpieczenia(OWU) ADAC plus oraz ADAC Service Heft na własne potrzeby i chętnie się podzielę.

Pozdrawiam:

Maciej Bienert

www.bienert.biz

! Odpowiedz
0 0 ~MB

Witam, potrzebuje pilnie OWU ADAC plus. Bardzo pilna sprawa. bukowskamaja@gmail.com za pomoc serdecznie dziękuję

! Odpowiedz
0 0 airjanek82

Przy tego typu ofercie obok mobilności tej pomocy, ważna jest jak największa ilość dostepnych usług, podobnie jak przy AC gdzie im szerszy zakres ubezpieczenia, tym konkretniejsza i lepsza polisa. All-risks w pzu z tego co się orientuję nie jest dodatkowo płatne co czyni tą ofertę jeszcze atrakcyjniejszą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sue

To fakt, ta opcja po prostu jest dla wszystkich. Myślę ze inne firmy będą musiały pójść śladem PZU, więc sporo się zmieni w tej dziedzinie

! Odpowiedz
0 0 ~ada88 odpowiada ~sue

Być może pojdą,ale to zawsze bedzie wiadomo ze tego typu nowości wychodzą od PZU.

! Odpowiedz
0 0 ~sue odpowiada ~ada88

To fakt. Z resztą nie ma się co zastanawiać, co kiedyś będzie, bo ważne jest to, że to właśnie PZU rewolucjonizuje rynek ubezpieczeń samochodowych

! Odpowiedz
0 0 ~ada88 odpowiada ~sue

Ale jest jeszcze coś co da sie zauwazyc.Ludzie jednak boją sie nowości.

! Odpowiedz
0 0 ~iwona odpowiada ~ada88

czego mają się bać. Usługa na przykład all risk jest w standardzie i każdy kto ma AC będzie miał zapłacone za wszystkie niemal zdarzenia.

! Odpowiedz
0 0 ~sue odpowiada ~iwona

Właściwie za wszystkie, chyba ze wsiądzie do auta bez prawka albo po pijaku

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl