REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polski rynek złota rośnie w siłę

Krzysztof Kolany2023-01-02 15:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-02 15:10

Polski rynek złota rośnie jak na drożdżach i według szacunków Grupy Goldenmark w roku 2022 był blisko trzykrotnie większy niż jeszcze pięć lat temu. Jeśli te obliczenia są poprawne, to Polska mogła awansować do europejskiej czołówki pod względem obrotu złotem inwestycyjnym.

Polski rynek złota rośnie w siłę
Polski rynek złota rośnie w siłę
fot. Cloudy Design / / Shutterstock

- W pierwszym półroczu 2022 roku popyt na złoto w Polsce wyniósł około 8 ton kruszcu. Druga połowa roku pod względem zapotrzebowania na żółty metal okazała się jeszcze lepsza. Szacujemy, że sprzedaż złota w naszym kraju przekroczyła w całym ubiegłym roku nawet 18 ton – napisał Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Źródło: Bankier.pl na podstawie szacunków Grupy Goldenmark. ()

Bazując na tych szacunkach, można napisać, że przez ostatnie cztery lata polski rynek złota rozwijał się bardzo dynamicznie i to pomimo relatywnie krótkiej historii swojego funkcjonowania. Jeszcze 15 lat temu był on jeszcze w powijakach i dominował na nim jeden dostawca. Teraz na rynku istnieje kilku dużych graczy, a szacunkowe 18 ton sprzedanego złotego bulionu stawiałoby Polskę w gronie czterech największych detalicznych rynków w Europie.

- W naszym kraju zdecydowanie wzrosła popularność złota w ciągu 2-3 ostatnich lat – tak w sierpniu dane o sprzedaży kruszcu komentował z kolei Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Według danych Światowej Rady Złota w 2021 roku zdecydowanym liderem były Niemcy, gdzie sprzedano 162,6 tony królewskiego metalu w formie sztabek i monet bulionowych. Na drugiej pozycji – ale z ogromną stratą do lidera (43,8 ton) - tradycyjnie plasowała się Szwajcaria będąca zarazem globalnym liderem w „hurtowym” obrocie złotem inwestycyjnym. Na kolejnych miejscach znalazł się rynek brytyjski (15,5 ton) oraz austriacki (12,2 ton). Reszta Europy (z pominięciem Rosji i pozostałych krajów dawnego ZSRR) odpowiadała za sprzedaż 26,5 ton.

Jeśli obliczenia Goldenmark są poprawne, to od dwóch lat Polska powinna się plasować na czwartym lub nawet trzecim miejscu w Europie (w zależności od wyników dla Wielkiej Brytanii za IV kwartał 2022 r.).

Wielka ucieczka przed inflacją… oraz inwigilacją

Powody, dla których coraz więcej ludzi postanawia ulokować część oszczędności w złocie, od lat są podobne, ale w ostatnich jeszcze się nasiliły. Po pierwsze żyjemy w czasach bardzo wysokiej niepewności (wojna, kryzysy ekonomiczne, lockdowny), a złoto ma długą tradycję ochrony siły nabywczej oszczędności w niepewnych czasach. Po drugie w Europę uderzyła niespotykana od dekad inflacja, której dodatkowo towarzyszyły bardzo niskie stopy procentowe, uniemożliwiający ochronę realnej wartości kapitały przy pomocy lokat bankowych czy obligacji skarbowych. I wreszcie po trzecie regularna wojna za naszą wschodnią granicą przywołała wspomnienia z września ’39 i skłoniła do zamiany oszczędności zgromadzonych na bankowych rachunkach na coś trochę bardziej pewnego.

W grze jednak jest jeszcze jeden czynnik zwiększający obroty polskich dilerów złota. Otóż królewski metal w Polsce kupują już nie tylko Polacy. W sierpniu o wzroście zakupów złota przez obywateli Niemiec informowała Mennica Skarbowa. Nasi zachodni sąsiedzi zaczęli zaopatrywać się w Polsce ze względu na zmianę przepisów, które w praktyce uniemożliwiają anonimowy zakup większych ilości złota inwestycyjnego.

1 stycznia 2020 roku limit anonimowych transakcji gotówkowych w Niemczech został obniżony z 10 000 do zaledwie 2 000 euro. Przy obecnych cenach oznacza to, że bez informowania władzy można zakupić nieco ponad jedną uncję królewskiego metalu. W Polsce limit, po przekroczeniu którego sprzedawca ma obowiązek wylegitymować kupującego i „zakapować” go rządowy, wynosi równowartość 15 000 euro. Oznacza to, że w naszym kraju anonimowo można kupić ok. 8 uncji złota.

Złoto ostatnio nie zachwyca inwestorów

Wzrost zainteresowania złotem w Polsce odbywa się w sytuacji, gdy żółty metal raczej nie zachwyca inwestorów. Ba, patrząc w ujęciu dolarowym, w roku 2022 złoto mocno rozczarowało. Pomimo niewidzianej od 40 lat inflacji, wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego w Europie oraz bessy na rynkach kapitałowych dolarowe notowania złota zakończyły rok minimalnie pod kreską, od marcowego szczytu do jesiennego dna zniżkując o przeszło 20%.

Nieco inaczej wygląda ocena inwestycji w złoto z punktu widzenia inwestora z Polski. W 2022 roku ceny złota wyrażone w polskich złotych podniosą się o 8,2%, na początku marca osiągając nowy rekord wszech czasów. Kurs złota w PLN ma za sobą pięć wzrostowych lat z rzędu, w czasie których wycena kruszcu wzrosła o 76%. Przy tym średnioroczna stopa zwrotu ze złota w przeliczeniu na PLN za ostatnie 20 lat wynosi blisko 9,5%.

Rzecz jasna historyczne osiągi w żaden sposób nie gwarantują przyszłych stóp zwrotu, z czego każdy świadomy inwestor powinien zdawać sobie sprawę. Na złocie także można stracić i to nawet inwestując w dłuższym terminie. W ciągu ostatnich 20 lat mieliśmy do czynienia z dwoma przypadkami, gdy złotowe ceny metalu zaliczyły dwucyfrowe spadki. Było to w roku 2013 (-30%) oraz w 2004 (-15,5%). Dlatego pozycję w złocie fizycznym warto postrzegać jako jeden z kilku elementów zdywersyfikowanego i długoterminowego portfela inwestycyjnego. „Ładowanie” większość oszczędności w złocie może się okazać bardzo kosztownym błędem.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (46)

dodaj komentarz
sterl
Za to balony na giełdzie w NY straciły ponad 3 bln $ w ciągu roku , sama Tesla 700 mld ,,,
aszkenazyjski
Nie znacie innych sposobow zarabiania ,tylko pasywne AU.
Zoomek antesemicki trollu ucz sie od Zymian.
zoomek
Mam się nauczyć patologii? Gnojenia innych - po trupach do celu? Poważnie?
Bo to goje gniją w okopach i giną a Zełenski ze Szmychalem rządzą. Do tego nawołujesz?
Wejść w społeczność, nauczyć się języka udając tubylca i ją zniszczyć dorabiając się na tym?
W ogóle to przemyślałeś?
aszkenazyjski odpowiada zoomek
Pamietaj niereformowalny antysemito, Zydem jest sie po matce, matki ww to Ukrainki.

Po drugie , rozumiem to Zydzi zmusili ukrow do wyborow wspomnianych oraz
takich tuzow jak Juszczenko, Tymoszenko. Banderowcy i ich guru to tez Zydzi.

Stalin, Hitler, Napoleon, Pol Pot, Mao, Kim to rowniez Zydzi, zapomnialem o Walesie,
Pamietaj niereformowalny antysemito, Zydem jest sie po matce, matki ww to Ukrainki.

Po drugie , rozumiem to Zydzi zmusili ukrow do wyborow wspomnianych oraz
takich tuzow jak Juszczenko, Tymoszenko. Banderowcy i ich guru to tez Zydzi.

Stalin, Hitler, Napoleon, Pol Pot, Mao, Kim to rowniez Zydzi, zapomnialem o Walesie, Milerze,
Kwasniewskim, Cimoszce.

Podejrzewam, ze goje tobie podobni palili stodoly i szabrowali nasze mienie.
Sprawdz , moze mieszkasz w zydowskiej kamienicy lub na terenie gdzie kiedys byl
zydowski cmentarz , synagoga lub mesziwa.

Nurtuje Cie to ,ze niedlugo, szybciej jak myslisz bedziesz musial zmienic miejsce lub
placic odszkodowanie za zrabowane nasze wspolne mienie.

Klania sie 447. Wedlug twojej narracji czlonkowie Pisu to rowniez Zydzi bo ciagle na nich
bluznisz, Tusk et consortes to tez Zydzi.

Wszyscy Zydzi i spiskuja dlatego tobie sie nie udaje.

Powiem Ci w tajemnicy , siedzimy w pokoju 306 w New York i spiskujemy, tylko cii.
mordechaj-blumsztajn
"Złoto jest pieniądzem królów, srebro jest pieniądzem gentlemenów, barter pieniądzem chłopów, a dług jest pieniądzem niewolników.
itso_rift
''pomysły wiedza sposoby na biznes czy życie wszelaka twórczość i aktywność to jest prawdziwe złoto a nie ten złoty cielec który wam wciskają'' - autor: byle jaki
zoomek odpowiada itso_rift
Ale człowieku - w czymś (czego nie można dodrukować) trzeba oszczędzać.
Wszystko rozp.erdalasz i zero oszczędności?
Non stop kredycik? To ma być odpowiedzialne życie? Poważnie?
po_co odpowiada zoomek
To jest jego sposób na życie, nie musi być odpowiedzialny i nie musi Ci się podobać co wcale nie oznacza, że jest gorszy niż Twój.
Cały plan na życie to kwestia która w znaczącej mierze zależy od przypadku, poza kilkoma szczęśliwcami na świecie którzy mogą powiedzieć, że sami sterują swoją żaglówką reszta ludzi pływa (nawet w
To jest jego sposób na życie, nie musi być odpowiedzialny i nie musi Ci się podobać co wcale nie oznacza, że jest gorszy niż Twój.
Cały plan na życie to kwestia która w znaczącej mierze zależy od przypadku, poza kilkoma szczęśliwcami na świecie którzy mogą powiedzieć, że sami sterują swoją żaglówką reszta ludzi pływa (nawet w złotych łódkach) niesiona wiatrem na który nie mają wpływu.

Bywały sytuacje w USA kiedy złoto stawało się przekleństwem, tym bardziej to rejestrowane złoto w sztabkach. Zamiast wolności i niezależności sprowadzało na ludzi zainteresowanie i kontrole służb skarbowych.
zoomek odpowiada po_co
Niema rejestrowanego złota w sztabkach. Muszę Cię poinformować - złoto się przetapia. Tyle jest warty numerek na sztabce. Czego dziecko nie rozumie?
sterl
No to wszystkiego brakuje tylko mega długów jest dostatek..

Powiązane: Prognozy 2023, podsumowania 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki