REKLAMA

"Polski ład" i wypłaty niższe o kilkaset złotych. Resort finansów tłumaczy

2022-01-04 23:17, akt.2022-01-05 08:28
publikacja
2022-01-04 23:17
aktualizacja
2022-01-05 08:28

Oświadczenie PIT-2 upoważniające pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek zasadniczo składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje ono do odwołania przez pracownika - informuje Ministerstwo Finansów. "Polski ład" tego nie zmienia - dodaje resort.

"Polski ład" i wypłaty niższe o kilkaset złotych. Resort finansów tłumaczy
"Polski ład" i wypłaty niższe o kilkaset złotych. Resort finansów tłumaczy
fot. fizkes / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

MF przypomina, że "Polski ład" to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). "Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł)" - tłumaczy MF.

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

"Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika)" - informuje MF.

Reklama

Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach - wyjaśnia resort. Dodaje, że raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

Ministerstwo zauważa, że każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości pensji „na rękę”. Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł.

"Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. Polski ład nie zmienił zasad składania tego oświadczenia" - zastrzega MF.

Resort przyznaje, że w niektórych przypadkach pracownik nie może złożyć PIT-2. Tak jest w przypadku np. pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem.

Podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku), podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu.

"Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać" - zaznacza ministerstwo. 

Rzecznik rządu o niższym uposażeniu nauczycieli: otrzymają wyrównanie

Rzecznik rządu został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o pojawiające się w mediach informacje dotyczących nauczycieli, którzy otrzymali pierwszą pensję w styczniu, a która jest o 200-300 złotych mniejsza w związku z wejściem w życie "Polskiego ładu".

"Każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, a której średnio miesięcznie dochody nie przekraczają 12,8 tysięcy złotych - te osoby na Polskim ładzie w żaden sposób nie stracą. Część z nich znacząco zyska, natomiast dla części tych osób jest to po prostu reforma neutralna" - powiedział Müller.

"Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie albo w lutym, liczę na to, że księgowi o to zadbają, a my przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny zrobić" - dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, czy chodzi o PIT-2, odpowiedział, że "jednym z powodów dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2".

Zapowiedział, że ta sprawa zostanie wyjaśniona podczas środowej konferencji przedstawicieli rządu. "Pokażemy, dlaczego w jakichś miejscach mogło dojść do błędów" - powiedział rzecznik rządu.

mmu/ mhr/ gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
pozhoga
Trzeba mocnych nerwów by to coś nazywać ,,ładem".
antek10
Bydlaki, zrzucają winę na księgowych. A od kiedy to księgowy ma być doradcą podatkowym?
jarekzbyszek
Mam nadzieje, że to już ostatni gwóźdź do PISiej trumny.
kaczdzonjar
Polski Wał rozpoczął walcem miażdżyć polskich przedsiębiorcó (cwaniaków i złodziei jak to kartofel Kaczyński stwierdził) już w krótce ciemny lud odczuje jego pierwsze skutki - droższy chleb etc... a mozliwośc kupna mieszkania czy smochodu oddali się dla większości Polaków, no chyba że 30 letnie z Niemiec.
Tak rozpoczął się, mam
Polski Wał rozpoczął walcem miażdżyć polskich przedsiębiorcó (cwaniaków i złodziei jak to kartofel Kaczyński stwierdził) już w krótce ciemny lud odczuje jego pierwsze skutki - droższy chleb etc... a mozliwośc kupna mieszkania czy smochodu oddali się dla większości Polaków, no chyba że 30 letnie z Niemiec.
Tak rozpoczął się, mam nadzieję, koniec władzy tych fanatyków z bogo ojczyźnianymi bzdetami na sztandarach. wierzę, że odbęda sie wcześniejsze wybory i Pisland upadnie.
kiwixix
A ja wierzę, że w końcu przynajmniej grupa uczciwych policjantów i wojskowych wystrzeli w końcu, nie w stronę narodu jak to było dotychczas, ale w stronę bolszewii pisowskiej. W końcu obalenie niewiele da, te robactwo będzie judzić nadal w kraju i za granicą, gdzie uciekną za ukradzione miliardy.
dzyszla
"Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie albo w lutym, liczę na to, że księgowi o to zadbają, a my przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny "Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie albo w lutym, liczę na to, że księgowi o to zadbają, a my przygotujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby to w sposób sprawny zrobić"
Albo w lutym, albo...? Wcale?
taki-ktos-jak-ja
Już po ptakach. PIT-2 trzeba było złożyć przed 1 w roku wypłatą, czyli dla nauczycieli już za późno.
pozhoga odpowiada taki-ktos-jak-ja
.. i dlatego im wyrównają - naszym kosztem...
kiwixix
Dzieciatych nie szkoda, bo dostają sowite rekompensaty, ale szkoda ludzi, którzy nie pobierają żadnej jałmużny.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki