REKLAMA

Polacy rezygnują z kart debetowych. Ubyło nam 1,5 mln plastików

Wojciech Boczoń2015-09-17 10:52analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-17 10:52

Od początku roku z naszych portfeli ubyło 1,5 mln kart debetowych. Do tej pory tak duże spadki mogliśmy obserwować przede wszystkim w segmencie kart kredytowych. Topniejąca liczba kart debetowych to efekt lawiny podwyżek, która przetoczyła się przez cenniki banków w ostatnich miesiącach.

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca Polacy mieli w swoich portfelach 34,3 mln kart płatniczych. Gros tej liczby stanowią karty debetowe, czyli te powiązane z kontami osobistymi. W połowie roku mieliśmy ich 28,3 mln sztuk. To aż o 1,5 mln mniej niż w grudniu 2014 roku. To nietypowe zjawisko dla naszego rynku, bo przez ostatnie lata liczba kart debetowych lawinowo rosła. To zarazem pierwszy tak duży spadek w tym segmencie.

fot. / / thetaXstock

Nie powinny dziwić natomiast dalsze spadki w kartach kredytowych. W połowie roku mieliśmy w portfelach już tylko 5,8 mln kart tego typu. W tym segmencie spadki obserwujemy od 2009 roku, kiedy to na rynku funkcjonowało aż 11 mln kart kredytowych. Ubywa także kart obciążeniowych – na koniec czerwca było ich już tylko 264 tys., czyli o 17 tys. mniej niż w grudniu.

Dlaczego Polacy rezygnują z kart płatniczych? Niewątpliwie jednym z podstawowych powodów jest cena. Do niedawna większość banków oferowała bezpłatne konta i darmowe karty. Dlatego wiele osób decydowało się posiadać więcej niż jedno konto osobiste. Na przykład po to, by ułatwić sobie dostęp do lokat czy produktów kredytowych innego banku. Przy okazji wnioskowali też o karty debetowe powiązane z rachunkiem.

Po obniżkach opłat interchange, czyli prowizji pobieranych od sklepów akceptujących karty, banki zmieniły cenniki. Dziś karty debetowe są bezpłatne tylko wówczas, gdy klient aktywnie z nich korzysta. Jeśli nie, pojawia się opłata karna w wysokości kilku złotych. Posiadanie kilku kart płatniczych przestaje się w takiej sytuacji opłacać. Rocznie koszt nieużywanej karty może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych, czyli znacznie więcej niż można zarobić na przeciętnej lokacie.

Opłaty za karty wzrosły. Zobacz, kto skorzystał na obniżkach interchange

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~uuver92
Ja się zastanawiam nad całkowitą rezygnacją z karty debetowej do konta na rzecz karty kredytówki. Co prawda jestem jeszcze studentem, ale wg tego http://kontostudenta.pl/bank/karta-kredytowa-dla-studenta.html mogę mieć całkiem tanią kartę z niskimi wymaganiami. Pytanie, czy nagle nie zaczną podnosić też opłat za kredytowe...
~rew
polacy zmądrzelikarta wydasz wszytsko gotówką tylko to co masz

karty są kopiowane i fałszowane a do 50 pln płacisz bez pinu czyli zbliżeniowo

karty pokazują ze znają inni znają nawyki i jesteś namierzalny.....

karty są drogie

polacy madrezją zaczynają nie być niewolnikami
polacy zmądrzelikarta wydasz wszytsko gotówką tylko to co masz

karty są kopiowane i fałszowane a do 50 pln płacisz bez pinu czyli zbliżeniowo

karty pokazują ze znają inni znają nawyki i jesteś namierzalny.....

karty są drogie

polacy madrezją zaczynają nie być niewolnikami banków....
~Alina
nasz polski, ponoć jedyny, bank PKO każe mi wydać 300zł na zakupy płacone kartą a jak nie to kara 6zł co miesiąc, emerytury mam 924zł, jak zapłacę wszystko to mi zostaje niewiele ponad te 300zł, więc jak ja mam je wydać placąc kartą, a za 6 zł to ja mogę jeden dzień przeżyć (chleb, mleko, makaron i tzw korpusy nasz polski, ponoć jedyny, bank PKO każe mi wydać 300zł na zakupy płacone kartą a jak nie to kara 6zł co miesiąc, emerytury mam 924zł, jak zapłacę wszystko to mi zostaje niewiele ponad te 300zł, więc jak ja mam je wydać placąc kartą, a za 6 zł to ja mogę jeden dzień przeżyć (chleb, mleko, makaron i tzw korpusy z kurcząt oraz darmowe warzywa, jakie pod koniec targu dostanę od znajomych rolników)
~Marcin
Getin jest polski, Bank Pocztowy jest polski.
~ann
A po cholerę komu karta, za która trzeba placic roczny haracz?
~Magick
Dla wygody baranie jaskiniowy.
~Marcin
Nie trzeba, np Bank Smart ma darmową bez warunków i darmowe są wszystkie bankomaty. Albo są inne karty z niewielkim warunkiem do spełnienia np w Inteligo, BPH.
~Władysław
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Eugenia
mnie raz bank skasował na 25 zyla za prowadzienie konta, zrobili to z partyzanta. Po 3 dniach od momentu kiedy się dowiedziałem zlikwidowałem konto. Do nich już nigdy nie wrócę. Nigdy! Jaki z tego wniosek?

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki