REKLAMA

Polacy nadal chętnie remontują mimo drogich materiałów budowlanych

2022-07-23 06:00
publikacja
2022-07-23 06:00

Mimo rosnących cen materiałów budowlanych wśród Polaków nie spada zainteresowanie usługami remontowymi. Najwięcej prac w I połowie br. zlecano w maju; najczęściej poszukiwani są fachowcy od malowania ścian, tynkowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych - wynika z danych serwisu Oferteo.pl.

Polacy nadal chętnie remontują mimo drogich materiałów budowlanych
Polacy nadal chętnie remontują mimo drogich materiałów budowlanych
fot. Robert Kneschke / / Shutterstock

Z "Raportu o budowie domów" serwisu Oferteo.pl wynika, że blisko 70 proc. ankietowanych doświadczyło wzrostu cen materiałów budowlanych. Mimo to Polacy często podejmują decyzję o renowacji swoich mieszkań i domów - wskazano.

Serwis prześledził zapotrzebowanie na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2022 roku. Z analizy wynika, że najczęściej prace były zlecane w maju (17,7 proc.), natomiast najrzadziej w lutym (15,3 proc. zapytań).

"Blisko 40 proc. osób planujących remont było gotowych na rozpoczęcie prac natychmiast. 17 proc. podjęło się poszukiwania ekipy z miesięcznym wyprzedzeniem, a 21 proc. – na ponad trzy miesiące przed planowanym startem renowacji" - stwierdzono w raporcie.

Według autorów opracowania istotnym elementem zamówień jest metraż, na jakim mają być prowadzone prace.

"W pierwszej połowie 2022 roku zlecenia najczęściej dotyczyły powierzchni między 21 a 50 mkw. – stanowiły łącznie 32 proc. zapytań. Często remonty były również planowane dla powierzchni 51–80 mkw. (22 proc.) oraz 11–20 mkw. (12 proc.)" - podano w raporcie.

Dodano, że 64 proc. wszystkich remontów zlecanych w pierwszej połowie br. było realizowanych w mieszkaniach. Rzadziej na remonty decydowali się właściciele domów (36 proc. zleceń).

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika również, że prace renowacyjne zazwyczaj były przeprowadzane w więcej niż jednym pokoju. Najczęściej zlecenia dotyczyły czterech i więcej pomieszczeń - zarówno dla mieszkań, jak i domów. Blisko połowa zapytań ofertowych dotyczyła remontu generalnego.

W raporcie zwrócono uwagę, że najczęściej zlecanym rodzajem usług remontowych były prace malarskie, na które zdecydowało się 73 proc. badanych. Odnotowano również wysokie zapotrzebowanie na usługi tynkowania (47 proc.), montaż płyt gipsowo-kartonowych (47 proc.), montaż instalacji elektrycznej (44 proc.) oraz hydraulicznej (43 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się usługi montażu armatury (28 proc.) oraz instalacji centralnego ogrzewania (19 proc.).

Wskazano również, że tylko co czwarty inwestor posiadał przygotowany wcześniej plan. Blisko 60 proc. miało jednak sprecyzowane oczekiwania co do rezultatu prowadzonych prac. Co piąta osoba poszukująca ekipy remontowej na Oferteo.pl nie miała przygotowanego wcześniej projektu i liczyła na pomoc oraz sugestie wykonawców w tej kwestii.

Opracowanie Oferteo.pl jest oparte na danych z formularzy zapytań ofertowych składanych w serwisie w pierwszej połowie 2022 roku.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ravauw
Warto dodac, ze ceny uslug nadal duzeeee,ale sami dzwonia po kilku tygodniacb od wyceny, czegos takiego nie bylo z 8 lat....
jpelerj
Tytuł myli. Wcześniej nie można było doczekać sie ekipy, bo wszystko wykańczało domy i nowe mieszkania i na drobnicę nawet nie patrzeli (no, panie, może zimą...). A teraz biorą nawet drobniejsze prace. Normalnieje.
bt5
Tytuł jest opłacony przez Oferteo i ma nagonic ludzi do składania zapotrzebowania na usługi aby nastepnie frajerzy kupujący kontkat stracili czas na wycene a klient odpisał "bedziemy w kontakcie" . A tymczasem jest padaka bo aż 70 % firmbudowlano - remontowych poszukuje zlecen i moze wejśc na zlecenie w ciągu 2 tygodni.Tytuł jest opłacony przez Oferteo i ma nagonic ludzi do składania zapotrzebowania na usługi aby nastepnie frajerzy kupujący kontkat stracili czas na wycene a klient odpisał "bedziemy w kontakcie" . A tymczasem jest padaka bo aż 70 % firmbudowlano - remontowych poszukuje zlecen i moze wejśc na zlecenie w ciągu 2 tygodni. Ostatni raz takie dno było w latach 90-tych.
boris-vodka
Uciekają od PISoflacji Morawieckiego
cwiara
Skoro kupili mieszkania to chyba nie będą siedzieli teraz w stanie deweloperskim i czekali na obniżki cen za remonty.

Powiązane: Remont i wykończenie mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki