REKLAMA

Polacy chcą, by pracodawcy pomogli dbać o zdrowie

Alan Bartman2021-11-10 06:00Redaktor
publikacja
2021-11-10 06:00
Polacy chcą, by pracodawcy pomogli dbać o zdrowie
Polacy chcą, by pracodawcy pomogli dbać o zdrowie
fot. Piscine26 / / Shutterstock

Polacy w zdecydowanej większości chcą, aby pracodawca pomógł im w dbaniu o zdrowie – wynika z badania przeprowadzonego przez Personnel Service. Dla 67 proc. pracowników przejawem takiej pomocy jest prywatna opieka medyczna. Blisko co druga osoba chciałaby mieć dodatkowo dostęp do lekarza zakładowego, a co piąta - do psychologa.

Dbanie o zdrowie pracowników może być jednym z filarów, o który pracodawca powinien zadbać, aby uchronić się przed brakami kadrowymi. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czwartym kwartale 2020 r. na 16,5 mln pracujących osób w Polsce przypadało 2 proc. pracowników na urlopach, natomiast 2,3 proc. osób przebywało na zwolnieniach lekarskich. Jak zauważają autorzy, przygotowanego przez Personnel Service, raportu o oczekiwaniach pracowników względem pracodawców w zakresie ochrony zdrowia, dla 94 proc. zatrudnionych dodatkowa opieka zdrowotna zagwarantowana przez firmę jest ważna.

Opieka medyczna, ale też wsparcie psychologa

Z badania przeprowadzonego na grupie 1090 osób metodą CAWI, na pytanie z możliwością udzielenia wielu odpowiedzi, to 67 proc. osób wskazało, że przejawem troski o zdrowie pracownika jest darmowa, prywatna opieka medyczna. Odpowiedź ta cieszyła się największą popularnością wśród grupy wiekowej 45-54 lata, ponieważ uzyskała w niej 72 proc. odpowiedzi.

Rośnie też świadomość pracowników i ich zapotrzebowanie na opiekę specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Tę odpowiedź wskazała co piąta osoba (20 proc.) i ważniejsza okazała się ona dla kobiet (24 proc.) niż mężczyzn (18 proc. spośród wszystkich badanych). Najwięcej głosów zdobyła w grupie wiekowej 18-24 lata.

– Nie dziwi największa liczba głosów za prywatną opieką medyczną, która powoli staje się standardem w przedsiębiorstwach. Warto natomiast zwrócić uwagę na wysoką pozycję wsparcia psychologicznego. Tę opcję najczęściej wybierały osoby młode, które jak wiemy, najmocniej dotknęły skutki pandemii. To wskazówka dla pracodawców, by oprócz skupienia się na zdrowiu fizycznym zatrudnionych, zatroszczyli się również o nadszarpnięte w ostatnich miesiącach zdrowie psychiczne, które mocno wpływa na efektywność i zadowolenie z pracy – wskazuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service S.A.

Z pozostałych odpowiedzi wskazanych jako ważne znalazły się: darmowe owoce, warzywa czy zdrowie przekąski (21 proc.), darmowe szczepienia (19 proc.) oraz karta na siłownie (17 proc.).

Dla dużych firm lekarz zakładowy

Dla prawie połowy pracowników pomysł, w którym to przy miejscu pracy swój gabinet miałby również lekarz, okazał się bardzo dobry. Najwięcej głosów za tak uzyskał on w grupie, która pracuje w zakładach zatrudniających powyżej 250 osób – 58 proc. Podobny wynik zdobył on w grupie pracowników średniej wielkości firmy, które zatrudniają od 50 do 249 osób – 51 proc.

Wypalenie zawodowe chorobą od przyszłego roku

Od 1 stycznia 2022 r. lekarz psychiatra będzie mógł wystawić pracownikowi zwolnienie lekarskie po zdiagnozowaniu u niego wypalenia zawodowego. Zagrożonymi osobami są ci, którzy odczuwają duży stres związany z pracą spowodowany np. dużą odpowiedzialnością przy niskich dochodach, czy dużą ilością obowiązków nakładanych przez pracodawcę. Objawami wypalenia są m.in.: bóle głowy, bezsenność, brak energii oraz zobojętnienie na otoczenie.

Jak pracodawca może pomóc pracownikowi? Na to pytanie odpowiedziała w rozmowie z Bankier.pl Ewa Godlewska, psycholożka z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu:

– Działania profilaktyczne, które może wdrożyć pracodawca, to przede wszystkim działania edukacyjne, które uczą pracowników dbania o swój stan emocjonalny poprzez zachowanie równowagi pomiędzy obszarem zawodowym a osobistym. Jeżeli pracodawca dostrzega objawy wypalenia u pracownika, to może podjąć działania, które pomogą przywrócić optymalne funkcjonowanie. Pierwszym z podjętych działań powinna być rozmowa z przełożonego z pracownikiem i wspólne poszukanie rozwiązania sytuacji, która mogła się przyczynić do wypalenia. Rozwiązania mogą być różne, natomiast powinny być dopasowane do potrzeb i wartości poszczególnej osoby. Przykładowym rozwiązaniem mogą być kursy podnoszące kwalifikacje, reorganizacja zakresu obowiązków, zmiana stanowiska pracy. Dobrą praktyką i coraz powszechniej stosowaną przez pracodawców jest możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa, współpracującego z organizacją.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Umówmy się, państwo ściągnie jeszcze więcej podatków, jeszcze więcej "swoich" obowiązków przekaże przedsiębiorcom i będzie świetnie.
qonradx
To tylko świadczy o poziomie opieki medycznej w tym kraju i desperacji ludzi którzy na nią łożą. Myślicie że coś się zmieni w najbliższym czasie? Chyba że na gorsze najwyżej. Jak było w tym kawale? Bo jak trwoga to do prywaciarza! Bo każdy wie ze mu Państwo nie pomoże!
trollmaster
piękny obrazek - szmata na ryju i kroplówka ze szczypawki.
hfjdj
No i do tego laptop. Pozamykać ludzi w domach i niech pracodawca sprawdza szczypawkę i czy ma laptop. Niech tylko siedzą pod szczypawkami i pracują.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki