Podwyżki w Citi Handlowym i ING Banku Śląskim

analityk Bankier.pl

1 marca wchodzą w życie podwyżki opłat w ING Banku Śląskim i Citi Handlowym. Klienci obu banków zapłacą więcej za przelewy w placówkach. Citi podniesie ponadto opłaty za karty i korzystanie z bankomatów. Pod koniec miesiąca cennik zmieni też Alior Bank.

W marcu wchodzą w życie zmiany cenników, które banki zapowiadały przed dwoma miesiącami. Niestety dla klientów zmiany te nie są korzystne. Pierwszego marca nowe tabele opłat zaczną obowiązywać w ING Banku Śląskim i Citi Handlowym. Od marca w Śląskim tylko jedna wypłata i wpłata w miesiącu dokonywana w oddziale na konta walutowe oraz konta oszczędnościowe będzie za darmo. Każda kolejna będzie kosztować 9 zł.

(fot. Marek Skorupski / FORUM)

Zmianie ulegną zasady wykonywania przelewów z Konta Komfort. Obecnie posiadacze tego rachunku mogą dokonywać przelewów w placówkach bez opłat. Od marca 2017 roku za darmo będą mieli tylko pierwszy przelew, bo każdy kolejny będzie kosztował 9 zł. Bezpłatne pozostaną przelewy na konta oszczędnościowe w złotówkach i na lokaty prowadzone w ING Banku.

20 zł za przelew w placówce

Większa rewolucja czeka klientów Citi Handlowego. Opłata za przelewy zlecane przez telefon i w oddziałach wzrośnie z 10 do 20 zł. Posiadacze pakietu CitiKonto zapłacą więcej za użytkowanie karty debetowej – opłata rośnie z 6 do 8 zł miesięcznie. Pobranie gotówki z bankomatu obcego będzie kosztowało 7 zł, a nie jak dotychczas 5 zł.

Bank podniesie opłaty warunkowe dla klientów korzystających z pakietu Citi Priority. Opłata miesięczna za prowadzenie konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego wzrośnie do 30 zł. Obecnie wynosi ona od 18 do 25 zł w zależności o daty otwarcia rachunku. Opłata za kartę wzrośnie z 5 do 8 zł, za przelew wewnętrzny zlecany przez infolinię z 4 zł do 12 zł,  a za zewnętrzny z 8 do 16 zł. Na podwyżki powinni nastawić się też zamożniejsi klienci. Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku Citigold wzrośnie ze 150 zł do 220 zł.

Alior wprowadzi podwyżki pod koniec miesiąca

Pod koniec miesiąca nowy cennik zacznie obowiązywać też w Alior Banku. Bank podniesie opłatę za kartę do Konta Internetowego z 4 zł do 6 zł. Warunek zwalniający pozostanie bez zmian – prowizja nie zostanie naliczona, gdy klient wykona transakcje na kwotę 100 zł. Wzrośnie też opłata za prowadzenie Konta Rachunki Bez Opłat i Konta Rachunki Bez Opłat Plus z 6 do 8 zł.

Pojawi się nowa opłata w wysokości 5 zł za korzystanie z bankomatów sieci Planet Cash dla posiadaczy Konta Internetowego i Konta Rachunki Bez Opłat (także w wersji Plus). W Koncie Rozsądnym, Koncie Korzystnym oraz byłych rachunkach Meritum Banku opłata warunkowa za wypłatę z bankomatów Planet Cash wzrośnie z 3 do 5 zł. Do 5 zł zostanie też podniesiona opłata za korzystanie z bankomatów innych sieci.

W cenniku dla wszystkich kont pojawi się nowa prowizja – 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa. Alior wycofa z oferty mobilne karty zbliżeniowe NFC. Obsługa tych kart będzie prowadzona do końca maja 2017 roku.

Banki odbijają sobie podatek

Handlowy, Śląski i Alior nie są jednak wyjątkami - już wcześniej opłaty podniosły inne banki. Deutsche Bank przykręcił śrubę klientom firmowym, wprowadzając m.in. wyższe opłaty za przelewy internetowe. Z kolei Bank Pocztowy i mBank wprowadziły zmiany w opłatach za bankomaty. Pierwszy z nich zredukował sieć bezpłatnych maszyn o automaty PKO BP i BZ WBK, drugi wprowadził prowizję w wysokości 1,3 zł za pobieranie kwot niższych niż 100 zł.

Wzrost opłat w sektorze bankowym to m.in. efekt niższych prowizji z tytułu interchange, pojawienia się podatku bankowego, funduszu wsparcia kredytobiorców czy wyższych składek do BFG na ratowanie depozytów klientów upadających SKOK-ów.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Basia

Taka jadka, oj - ja mam to, on ma tamto a w jakim banku ma konto Pani Kasia i czy z wyboru jest zadowolona ?

! Odpowiedz
1 1 ~Szybi

W koncie Citi Priority karta jest za darmo. Wyplaty bankomatów na calym swiecie tez za darmo. Trzeba uwazac jedynie na sprawdzenie salda w bankomacie Euronetu. Kosztuje aż 5 zl a wyplata za darmo! Mocno mnie to zaskoczylo.

! Odpowiedz
4 7 ~onn

zawsze można przejść do banku spółdzielczego i nie narzekać, że jest drogo

! Odpowiedz
2 10 ~paszli_won

lokata na 1% a kredyt mini ratka(hahaha) jak w pisim PKO BP na prawie 50% pewnie im brakuje kasy na szerzenie bredni o tzw."żołnierzach wyklętych"

! Odpowiedz
11 7 ~bui

przejdzcie do polskich banków! PKO !!!!

! Odpowiedz
2 7 ~olo

a Alior to niby czyj geniuszu

! Odpowiedz
5 9 ~ale_brednie

nigdy do polskich czytaj (pisich) banków Pan Morawiecki tylko czeka na to aby skonfiskować depozyty jak na Cyprze czy w Grecji

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy

Co do Aliora: "W cenniku dla wszystkich kont pojawi się nowa prowizja – 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa. " Na pewno? A w Koncie Wyższej Jakości też pojawi się taka prowizja? Sprawdził Pan to?

! Odpowiedz
2 12 ~bobek

Nie ma podatków nieprzerzucalnych.

! Odpowiedz
0 15 ~Karbinadel

Kto zgadnie, jakie czekają nas zmiany, gdy w życie wejdzie podatek handlowy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne