Podwyżka stóp w USA coraz bardziej wątpliwa

2015-04-02 23:46
publikacja
2015-04-02 23:46
EastNews

Rynek jest coraz bardziej sceptyczny wobec oczekiwań ekonomistów, którzy jeszcze niedawno zakładali, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi w czerwcu. Tymczasem wygląda na to, że Fed w tym roku w ogóle stóp nie podniesie.

Jeszcze na początku marca z ankiety Reutersa przeprowadzona wśród 16 banków oferujących amerykańskie obligacje skarbowe wynikało, że oczekiwany termin pierwszej podwyżki stopy funduszy federalnych to czerwiec 2015 roku. Spekulacje na temat zerwania z polityką zerowych stóp procentowych pojawiają się od początku 2010 roku i – przynajmniej jak dotąd – za każdym razem okazywały się nietrafione.

Do tej opinii powoli zaczynają się przychylać uczestnicy rynku terminowego. Z kontraktów na przyszłą stopę funduszy federalnych (fed funds rate) wynika, że rynek oczekuje podwyżki najwcześniej w listopadzie lub grudniu 2015 roku. A stąd już krótka droga do odłożenia tej decyzji na przyszły rok.

Spekulacje w sprawie podwyżek stóp stara się ograniczać sama Rezerwa Federalna. Marcowe „fedokropki” - czyli projekcje dla stopy funduszy federalnych w wykonaniu członków FOMC – wskazały, że w tym roku rynek może liczyć co najwyżej na dwie podwyżki, po 25 pb. każda. Ale seria bardzo słabych danych makroekonomicznych może zniweczyć nawet te rachuby.

Zerowa stopa funduszy federalnych utrzymywana jest przez Fed od grudnia 2008 roku, czyli od ponad 6 lat. Ostatnia podwyżka ceny kredytu w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w czerwcu 2006 roku, więc rynek mógł już zapomnieć o czymś takim jak zaostrzenie polityki pieniężnej.

Najlepszym podsumowaniem „monetarnej maňany” serwowanej przez Fed jest wykres autorstwa banku Morgan Stanley, mierzący oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp w oparciu o notowania kontraktów terminowych. Widzimy, jak od stycznia 2009 roku data antycypowanej podwyżki przesuwa się od lipca 2009 aż do okolic listopada 2015 r. Fed jeden wie, czy to już koniec tej wędrówki w górę wykresu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~jasnowidz
Dzisiejszy biznes w wyniku chciwości Elit globalnie zadłużył cały świat. Doszliśmy do niecodziennej sytuacji, w wyniku której tygrysy bankowości doskoczą sobie do gardeł
rujnując siebie i pociągając nas wszystkich, w otchłań niepokojów społecznych, wojen i ubóstwa finansowego. Gdybyśmy chcieli wyciągnąć
Dzisiejszy biznes w wyniku chciwości Elit globalnie zadłużył cały świat. Doszliśmy do niecodziennej sytuacji, w wyniku której tygrysy bankowości doskoczą sobie do gardeł
rujnując siebie i pociągając nas wszystkich, w otchłań niepokojów społecznych, wojen i ubóstwa finansowego. Gdybyśmy chcieli wyciągnąć wnioski jak obecnie przedstawia się sytuacja według środków masowego obłędu, to banki i politycy mają rękę na pulsie i chociaż czasami trochę trzęsie to jednak jesteśmy blisko do jazdy po równej drodze.

Parafrazując: To możemy radośnie bawić sie na wieczornych przyjęciach, (kupując obligacje) ale bądźmy czujni nie pijmy za dużo i stójmy raczej w pobliżu wyjścia. W kolorowym i gwarnym kasynie wszyscy koncentrują całą swą uwagę na grze o stawkę, którą jest "śmieszny pieniądz" – Fiat Money. (wygrali już sporo). W takiej sytuacji, każdy kto jeszcze jest trzeźwy i zachował zdolność do myślenia, zdążył już zauważyć płomyki pojawiające się w kątach wielkiego kasyna.

Część ludzi po cichu, zachowując spokój, próbuje przecisnąć sie w kierunku wąskiego wyjścia. Ognia jeszcze dobrze nie widać, wszyscy bawią sie w upojeniu i nieświadomości, choć wielu zaczyna już odczuwać woń spalenizny. Rozglądają sie po kątach, wielu zaczyna cichą dyskusje. Szef kasyna w obawie, że goście odkryją pożar, wznosi wielki toast i rzuca na stół jeszcze bardziej ryzykowny i nonszalancki, pobudzający ludzką uwagę, zakład - (kolejne Quantitative easing). Większość gości znów daje sie pochłonąć grze toczącej się przy stole.

W końcu płomyki stopniowo stają sie płomieniami. Coraz więcej gości zaczyna szemrać, ktoś rzuca sie do ucieczki, ale większość nie wie, co czynić, do wygrania ciągle duża pula. Właściciel kasyna (FED i pozostałe banki) głośno zapewnia, że obecność kilku płomyków oraz dymu w ferworze zaciętej gry jest w kasynie rzeczą normalną, chodzi bowiem o zwrócenie uwagi i przyciągniecie do gry jeszcze większej liczby chętnych, a same płomyki (inflacja) pozostają pod pełną kontrolą – (i tak dzieje sie od roku 1971 kiedy USA odeszło na stałe od parytetu złota). Komunikat właściciela uspokaja gości, którzy z powrotem pogrążają się w hazardzie. Jednak coraz więcej ludzi tłoczy się nerwowo w okolicach drzwi.

W tym momencie najbardziej przerażające są pierwsze przenikliwe okrzyki że, płomienie ogarniają całe kasyno a główne drzwi wyjściowe całkowicie się zablokowały! Kiedy dochodzi do takiej katastrofy, każdy który jest jeszcze przy życiu myśli już tylko o tym, aby jakimś cudem znaleźć wyjście. Takim wyjściem było złoto i srebro. Ale oni za podszeptami demona chciwości weszli do niewłaściwego systemu, dali się uwieść krupierowi (bankom i środkom masowego obłędu) i tamto rozwiązanie jest już dla nich nie osiągalne, polegną na stosie zachłanności, kasyna nie dają drugiej szansy!
~jasnowidz
Nigdy nie spieraj się z głupimi ludźmi,(to do ciebie~antyfrajer) będą przeciągać cię w dół do ich poziomu, aby następnie swą głupotą cię pokonać.
~jasnowidz
Były "Lords of Finance Ben Bernanke" Przyznał na swoim nowo powstałym blogu (chyba z okazji świąt wielkanocnych Hihihi. Że w ekonomi Gadanie to 98 procent a 2 procent to akcja. I zaczynam lubić gostka.
Ben Bernanke launches a blog on economics, finance and monetary ... that monetary policy is 98 percent talk
Były "Lords of Finance Ben Bernanke" Przyznał na swoim nowo powstałym blogu (chyba z okazji świąt wielkanocnych Hihihi. Że w ekonomi Gadanie to 98 procent a 2 procent to akcja. I zaczynam lubić gostka.
Ben Bernanke launches a blog on economics, finance and monetary ... that monetary policy is 98 percent talk and only two percent action.
http://www.brookings.edu/blogs/ben-bernanke/posts/2015/03/30-inaugurating-new-blog
~mice
Będzie podwyżka stup procętowych,i to wcześniej niż się spodziewacie.
To dobra robota na odkup waluty po niskim kursie.Po Świętach się przekonamy
~crash2016

krótko i na temat - banksterska mafia nie ma wyjścia ale to i tak jest gwarancja ostatecznego upadku.

http://www.zerohedge.com/news/2015-03-18/ben-bernanke-was-right-no-rate-normalization-during-my-lifetime
~wars
Propaganda lepsza niż za PRLu. Wychwalanie bankruta POlandii zipiejącej wyłącznie dzięki dodrukowi bez pokrycia euro i złotego a krytykowanie i szkalowanie samowystarczajacych gospodarek USA czy Rosji skończy się dla Polski i Polaków tragicznie.
~Zenek3hatraktor
nie jestem ekonomostom, mam traktor i 3 ha kole lasa ale tak sobie myślem na pszednówku rze po tuska podwyszac jakies oprocentowanie na kartowfle, czy dolary jak jezd ich od cholery a bedzie wiendzej, bo banki od 8 lat majom zapakowane magazyny tanim pieniodezm... ale morze siem myle.
~noga
ten Kolany przed kazdym umocnieniem dolara pisze te wypociny,cos ma z tego
~billy
Trzeba byc nielada oszolomem zeby wierzyc w podniesienie stop ,w Usa raczej trzeba spodziwac sie nastepnego QE i kolejnych w celu utrzymania przy zyciu nietylko gospodarki Usa ale i swiatowej, w tych usd dlug swiatowy jest nie,do splacenia nikt nikomu nic nie odda bo nie ma skad, wiec albo nastepne QE,albo nowy pieniadz, albo oby Trzeba byc nielada oszolomem zeby wierzyc w podniesienie stop ,w Usa raczej trzeba spodziwac sie nastepnego QE i kolejnych w celu utrzymania przy zyciu nietylko gospodarki Usa ale i swiatowej, w tych usd dlug swiatowy jest nie,do splacenia nikt nikomu nic nie odda bo nie ma skad, wiec albo nastepne QE,albo nowy pieniadz, albo oby nie ........3 wojna swiatowa

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki