Podkomisja frankowa przyjęła prezydencki projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców

Podkomisja ds. projektów frankowych przyjęła w czwartek i skierowała do komisji finansów prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji.

(fot. ajn / YAY Foto)

Wcześniej podkomisja zaakceptowała 23 poprawki do projektu, zaproponowane przez szefa podkomisji Tadeusza Cymańskiego (PiS).

Jedna z nich zakłada, że z tzw. Funduszu Konwersji zostaną wyłączone banki znajdujące się w postępowaniu naprawczym.

Decyzję podkomisji poprzedziła kilkugodzinna dyskusja na posiedzeniu podkomisji. Przedstawiciele opozycji domagali się, by podkomisja zajęła się nie tylko prezydencką nowelą, ale także trzema innymi projektami, znajdującymi się w podkomisji. Wniosek jednak nie uzyskał akceptacji większości.

Z decyzji podkomisji nie byli zadowoleni obecni na posiedzeniu przedstawiciele stowarzyszeń frankowych. "Czy ta ustawa cokolwiek zmieni w sytuacji kredytobiorców? Absolutnie nie" - mówił przedstawiciel Fundacji Kup Franki Marek Popowicz.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd został uchwalony - w niedawnej głośnej noweli niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru (tzw. ustawie o KNF) znalazły się także artykuły, przedłużające funkcjonowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku).

Prezydencki projekt rozszerza działanie tego funduszu i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych).

Zakłada m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

Pieniądze z Funduszu Wspierającego miałyby służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym. Z myślą o tych ostatnich projekt wprowadza natomiast inny fundusz - Fundusz Restrukturyzacyjny (po przyjęciu poprawek Fundusz Konwersji).

Miałby on zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów). Banki, które zdecydowałyby się restrukturyzować, czyli "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji. (PAP)

pś/ drag/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 jes

Inne banki, które nie są w złej kondycji zaskarżą tego twora jako naruszającego warunki wolnej konkurencji, i aby zażegnać kłopotów to podatnik wszystko pokryje.

! Odpowiedz
3 22 rudy_g

Projekt prezydenta w skrócie: Damy Ci nowy kredyt żebyś mógł spłacić ten kredyt, którego nie możesz teraz spłacać. Kredyt na kredyt.

! Odpowiedz
3 8 jkl777

Typowa logika sPiSku. Marek Suski zatwierdza.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 54 pjb

I po raz kolejny okazuje się że nie warto być rzetelnym klientem bo i tak musisz płacić na tych co spłacanie mają gdzieś. Przecież nie ma nigdzie zapisanego warunku pomocy gdy brak spłaty powstał z sytuacji losowej od ciebie niezależnej !!!
A swoją drogą skoro to bank popełnił błąd dając ten kredyt (departament ryzyka źle je ocenił) to składki na fundusz powinny być z zysków banków przed wypłatą dywidendy ale po podatkach !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 54 search

Prezydent, wielki prawniczy autorytet spelnil obietnice wyborcza a teraz chlopaki od frankow mozecie oddac jeszcze raz glos na PIS a w przyszlym roku na reelekcje :-D.
prezydent was potrzebuje

! Odpowiedz
8 12 lelo1949

Widzisz S potrafisz jednak napisać coś mądrego

! Odpowiedz
10 18 pull_up_terrain_ahead odpowiada lelo1949

Obawiam się, nie zrozumiałeś ironii.

! Odpowiedz
7 19 lelo1949 odpowiada pull_up_terrain_ahead

Nie ,to Ty mojej nie zrozumiałeś

! Odpowiedz
13 6 search

Cicho leszcze, nie klocic sie. Macie kredyt we franiach to sobie go zrolujecie na PLN jak doradzaja ekonomisci z Janowa Podlaskiego, Dzis Glapcio o wysokich standardach moralnych i uczciwosci nisko trzyma stopy, a jak stopy wzrosna to od czego jest telefon do przyjaciela (Duda pomoc). Chlop podpowie, poradzi i zawsze cie pocieszy obiecujac nowa ustawa ze prawo dziala wstecz w tym i kurs franeczka po 2.20.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-10-22
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-10-22
LIBOR 3M CHF 0,0000 -0,7776%
2019-10-16
EURIBOR 3M 0,0040 -0,4040%
2019-10-22