REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Podatek miedziowy niższy o 1/3. W kwietniu MF przedstawi projekt

2016-03-25 11:40
publikacja
2016-03-25 11:40
Podatek miedziowy niższy o 1/3. W kwietniu MF przedstawi projekt
Podatek miedziowy niższy o 1/3. W kwietniu MF przedstawi projekt
/ materiały dla mediów

Według najnowszych informacji w połowie kwietnia Ministerstwo Finansów ma opublikować projekt ustawy o obniżeniu podatku miedziowego.

fot. KGHM /

Na razie podatek ma być niższy o jedną trzecią – tak w tej chwili przewiduje Ministerstwo Finansów, choć szczegóły mogą się jeszcze zmienić - informują dziennikarze radia RMF FM, powołując się na źródła w ministerstwie.

Zniesienie podatku od kopalin w swojej kampanii zapowiadała premier Beata Szydło. Decyzja wciąż była jednak odsuwana, mimo iż jeszcze przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość informowało, że ma gotowy projekt ustawy w tej sprawie. Obecnie rządząca partia zmieniła nieco podejście do tej kwestii. Podatek ma zostać utrzymany, lecz stawka ma być niższa.

W styczniu MSP zapowiadało, że zmiany nastąpią od 2017 roku. - Pracujemy nad tym, aby od 2017 r. podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła z korzyścią dla KGHM/ Jest to konieczne, biorąc pod uwagę trudną sytuację spółki - mówił wówczas minister Jackiewicz.

KGHM zaoszczędzi 0,5 mld zł

Jedynym płatnikiem podatku od niektórych kopalin jest KGHM. W budżecie na 2016 rok zapisano, że wpływy z podatku wyniosą 1,5 mld zł. W 2015 roku kombinat zapłacił niewiele mniej (1,4 mld zł). Jeżeli obniżka wejdzie w życie, będzie to przy dzisiejszych warunkach oznaczało dla KGHM-u oszczędność rzędu 0,5 mld zł rocznie.

Krzysztof Skóra, prezes spółki, podczas konferencji prasowej po publikacji rocznego raportu, w którym KGHM wykazał 5 mld zł skonsolidowanej straty, potwierdził, że negocjacje dotyczące podatku trwają. - Jeśli chodzi o podatek od niektórych kopalin to trwają prace w MF, analizowany jest algorytm naliczania podatku. To faza robocza, jesteśmy w kontakcie z ministerstwem - stwierdził.

Magia miliardowych odpisów - czym są i jak się je wylicza?

Magia miliardowych odpisów - czym są i jak się je wylicza?

Rok 2015 stał na GPW pod znakiem miliardowych odpisów. Obciążyły one nie tylko wyniki spółek z udziałem Skarbu Państwa (np. KGHM-u), ale także firm prywatnych. Łukasz Stelmach, dyrektor naczelny Centrum Usług Księgowych KGHM, w rozmowie z Bankier.pl wyjaśnia, na czym polegają odpisy, kto szacuje ich wartość i jak od kuchni wygląda podjęcie decyzji o ich przeprowadzeniu.

Dodał także, że problemem jest konflikt interesów. - Mamy świadomość, jeśli chodzi o zawieszenie podatku, że wpływy z podatku zostały zapisane w budżecie i jakakolwiek zmiana wymagałaby zmiany założeń budżetu. () Rentę surowcową płacą firmy na całym świecie, jest jednak kwestia ich wielkości. Wiadomo, że każdy podmiot chciałby płacić jak najniższe podatki, a Skarb Państwa musi dbać o dochody budżetu - oświadczył wówczas Skóra.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~MM
Mamy czerwiec 2016 roku i nie ma projektu ani nawet propozycji zmniejszenia podatku miedziowego.
Może ministerstwo coś przedstawi ale niewiadomo w kwietniu ale którego roku.
~PawelK67
Przeczytajcie artykuł poniżej i sami ocencie czy oby na pewno podatek będzie obniżony..

http://sh.st/YT7H5
~fkr
Napchali się akcji i teraz spekuluja
czesio1
dobrze, że zrobili to w dniu gdy rynki mają wolne i święta, jest więcej czasu, żeby przetrawić tę wiadomość
~mańka
Nie powinien publikowac plotek
~jola
Bankier bierze udział w machinacjach
~student
Nie w taki sposób,powinniśmy dowiadywać się o zmianach........czy nawet w MS ,nie ma uczciwych ludzi
~śledczy
Znowu przeciek?,kto za to odpowiada?znależc i ukarać
~Jan
Nie jestem szamanem ale myślę że akcje KGHM-u w Maju będą powyżej 100 zl. Dlaczego.Ponieważ strasznie dolowaly w 2015 r a teraz mocno się odbija .A dlaczego teraz .Zbliża się DIWIDENDA.

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki