WAŻNE

Minister skarbu chciałby, by SP kontrolował choćby 40 proc. KGHM

2016-03-23 08:33
publikacja
2016-03-23 08:33

Minister skarbu Dawid Jackiewicz chciałby, by Skarb Państwa odzyskał poziom choćby zbliżony do 40-proc. zaangażowania w KGHM.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz / fot. Marek Wisniewski / FORUM

"Moim marzeniem jest np. odzyskanie w KGHM choćby poziomu zbliżonego do 40-proc. zaangażowania skarbu państwa" - powiedział Jackiewicz w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

"Na razie pozostaje to w sferze pewnych planów i projektów. Jeśli jednak pojawią się odpowiednie środki finansowe - będę rozważał takie działania" - dodał.

Resort chce zapobiegać wrogim przejęciom giełdowych spółek skarbu państwa i odbudowywać w nich swoją pozycję.

"Jeśli pojawi się ryzyko wrogiego przejęcia wobec tych firm - będziemy interweniowali w interesie naszego państwa" - powiedział.

"Będziemy wprowadzali ograniczenia w możliwości nabywania akcji - nie dopuścimy w ten sposób do utraty kontroli w tych spółkach" - dodał.

W lutym Jackiewicz mówił o tym, że "podatek od kopalin docelowo powinien być zniesiony".

Obecnie w rękach skarbu państwa jest 31,79 proc. akcji spółki.

MSP nie zamierza łączyć PKO BP i PZU

"Bierzemy pod uwagę, że w niektórych obszarach potrzebne są fuzje" - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Zapytany, czy są takie plany wobec PKO BP i PZU, odpowiedział: "Nie będziemy łączyć obu wymienionych firm czy - szerzej - sektora bankowego i ubezpieczeniowego".

Dodał jednak, że resort sprzyja planom firm zmierzającym do poszerzania ich działalności.

"Nie mamy więc nic przeciwko bankowi, który mówi o potrzebie akwizycji spółek ubezpieczeniowych, a także nic przeciwko największej w kraju firmie ubezpieczeniowej, która angażuje się w pozyskanie udziałów w sektorze bankowym" - powiedział.

"Tak odbudowujemy pozycję państwa w segmencie, w którym jeszcze do niedawna mieliśmy zaledwie 25 proc. udziału. Optymalnie powinniśmy dojść do przynajmniej 50 proc. udziału, bo byłby to minimalny poziom zabezpieczający interesy naszego państwa w tym sektorze, pozwalający realnie wpływać na ten obszar. W ten sposób sprzyjamy tzw. repolonizacji" - dodał.

Wyjaśnił, że chodzi o "udomowienie banków, czyli spowodowanie, by podlegały one Komisji Nadzoru Finansowego, a także o zagwarantowanie nietransferowania przez nie zysków do ich spółek matek za granicą".

Przed miesiącem minister skarbu Dawid Jackiewicz mówił, że PZU powinien inwestować w sektor bankowy.

Morawiecki: Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP

Morawiecki: Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP

Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP ze względu na to, że jest to ważny element strategii biznesowej państwa - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak dodał, inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli i MŚP.

(PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~Kot_Alik
To cudowne miec marzenia ....... Szkoda ze na koszt podatnikow neokomunisto
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Make-pis-not-war
A na czyj kost jest to marzenie ? Na pewno nie na koszt panstwa.
Ja tez mam marzenie. Przeproscie i Spadajcie
~morski_WILK
CZYLI dodruk akcji gwarantowany
~bartek
Za ten pomysł powinien wylecieć.
~koko
Taki minister tak sobie gada, przecież to ma wpływ na kurs akcji...
No chyba, że nikt nie bierze jego słów na serio...
~asd
SKOK-i powinny mieć monopol. Żadnych banków, tylko SKOK-i.
~jola
współczuję akcjonariuszom ...
~LinuxMint_17_3_User
Dzisiaj dla inwestorów długo terminowych pragnących zabezpieczyć swoją przyszłość i swojej rodziny jest wspaniały dzień. Wyobrażacie sobie że wreszcie banksterów pokarał pan Bóg i obniżają cenę złota, tak prawdziwego złota, najprawdziwszego złota na razie o 27 dolarów, dobrze czytacie i to nie szynka babuni Dzisiaj dla inwestorów długo terminowych pragnących zabezpieczyć swoją przyszłość i swojej rodziny jest wspaniały dzień. Wyobrażacie sobie że wreszcie banksterów pokarał pan Bóg i obniżają cenę złota, tak prawdziwego złota, najprawdziwszego złota na razie o 27 dolarów, dobrze czytacie i to nie szynka babuni gdzie szynką jest tylko z nazwy. Zamierzam kupić za papierowe pieniądze odłożone na czarną godzin. Prawdziwe złoto. Tak może i banksterzy w swym amoku po wstrzyknięciu finansowej papierowej heroiny przez Mario Draghi jeszcze bardziej zwariują i obniża cenę na prawdziwe złoto. Z kretynami nigdy nie wiadomo. Ale co tam nie będę czekał, bo takich spryciarzy jak ja będzie więcej i jak się pojawię w punkcie sprzedaży to zastanę kartkę, zamknięte z powodu wyczerpania zapasów przeznaczonych do sprzedaży. Pozdrawiam i życzę banksterom wszystkiego najlepszego. Co za dzień, kończę i biegnę do punktu bo jeszcze mi wykupią. Ps. Przeżuciem karty historii i odkryłem że jeszcze nigdy banki tak nie zwariowały i nie obniżały cen złota. Co za dzień co za okazja, nara biegnę.
~chlej_mniej
lub tylko klasę PREMIUM, bo tam należysz

pozdrawia

drugisort

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki