REKLAMA

Podatek dochodowy może zabić

Krzysztof Kolany2014-10-07 13:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-07 13:45
fot. Planet Flem / Thinkstock

RPO zaskarżył do TK zbyt niską kwotę wolną od podatku w pierwszym progu PIT. Obecna formuła naliczania podatku dochodowego może w skrajnym przypadku doprowadzić do śmierci głodowej podatnika.

To przypadek, gdy miesięczny dochód nieznacznie przekracza minimum egzystencji (czyli najniższy standard życia, poniżej którego występuje biologiczne zagrożenie życia i rozwoju psychofizycznego człowieka – w 2013 roku to 514,91 zł na osobę), a konieczność zapłacenia podatku dochodowego spycha człowieka poniżej minimum egzystencji.

 Zatem Rzecznik Praw Obywatelskich słusznie podnosi kwestię nadmiernej represji fiskalnej, w szczególności w odniesieniu do najniższych dochodów. Kwota wolna od PIT nie była waloryzowana praktycznie od 11 lat. Dla porównania: w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii uległa ona podwojeniu! Tyle że Trybunał Konstytucyjny nie stoi na straży zdrowego rozsądku, tylko Konstytucji RP i nierzadko stosuje arcypokrętne uzasadnienia dla obrony interesów państwa kosztem obywateli.

Szanse na pozytywny dla podatników werdykt TK są tym mniejsze, im większe może być uszczuplenie wpływów podatkowych. A w przypadku propozycji RPO byłoby ono niebagatelne. Podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych 556,02 zł do 1170,72 zł oznaczałoby dla państwa „utratę” 614,70 zł na podatnika. Przy przeszło 25 milionach podatników PIT dochody państwa zmalałby o 15,3 mld złotych, co stanowi ok. 30% wpływów z tego podatku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~krestwo
Qrestwo , w bardachu . Niby państwo , mafijny biznes qrestwo i złodziejstwo , oparte na sile opłaconej dobrze pały...
~glos_loodoo
to tylko dowodzi jak marnie zarabiamy, oraz że to głównie biedni płacą podatki
~JMP
Wydaje mi się, że TK stoi na straży ustawy budżetowej, a nie Konstytucji. Niestety.
~beastieboy
To nie interesy państwa zostałyby "naruszone" tylko tej całej armii nierobów co nigdy nic nie płacą i płacić nie będą bo nauczono ich tylko wyciągania i kombinowania. Jedyne co wrzucają "do wspólnego wora" to kartę do głosowania co 4 lata i o to właśnie chodzi. To tak liczna grupa ze jej interesy To nie interesy państwa zostałyby "naruszone" tylko tej całej armii nierobów co nigdy nic nie płacą i płacić nie będą bo nauczono ich tylko wyciągania i kombinowania. Jedyne co wrzucają "do wspólnego wora" to kartę do głosowania co 4 lata i o to właśnie chodzi. To tak liczna grupa ze jej interesy sa zabezpieczane w pierwszej kolejnosci kosztem wszystkich innych, co pokazuje kuriozalna kwota wolna od podatku.
~ff
Panie Krzysztofie, gdzie Pana obiektywizm? Szkoda, że żaden z Was pismaków nie zajrzał do wniosku RPO i nie podał na niezgodność z którymi przepisami konstytucji wskazuje rzecznik. Zamiast tworzyć wywody zupełnie nie na temat można by się wypowiedzieć merytorycznie.Ale tak to jest jak zabieramy się za pisanie na podstawie Panie Krzysztofie, gdzie Pana obiektywizm? Szkoda, że żaden z Was pismaków nie zajrzał do wniosku RPO i nie podał na niezgodność z którymi przepisami konstytucji wskazuje rzecznik. Zamiast tworzyć wywody zupełnie nie na temat można by się wypowiedzieć merytorycznie.Ale tak to jest jak zabieramy się za pisanie na podstawie sknoconej depeszy PAP...
~ms
Coraz bardziej oczywista linia orzecznictwa sądu "konstytucyjnego" daje się określić starą prawdą, dobrze znaną wszystkim cynikom, "nie ma na tym świecie bezeceństwa, ktòrego nie da się usprawiedliwić prawem w demokratycznym państwie prawa, gdy temu państwu kończy się kasa". Zgadnijcie jaka nazwa Coraz bardziej oczywista linia orzecznictwa sądu "konstytucyjnego" daje się określić starą prawdą, dobrze znaną wszystkim cynikom, "nie ma na tym świecie bezeceństwa, ktòrego nie da się usprawiedliwić prawem w demokratycznym państwie prawa, gdy temu państwu kończy się kasa". Zgadnijcie jaka nazwa lepiej oddaje prawdziwy charakter tej instytucji. Podpowiem ze nazwa bardzo podobnie brzmi do pewnego dość starego zawodu w ktòrym sprzedaje się namiastkę czegoś, zupełnie tak jam TK kupuje państwo sobie "sprawiedliwość".

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki