Plantatorzy porzeczek zablokują drogę DK 19 w Kózkach

W Kózkach na Mazowszu będzie miała miejsce blokada drogi krajowej numer 19. Na jezdnię wyjdą plantatorzy czarnych porzeczek protestujący przeciwko dramatycznie niskim cenom skupu tych owoców. Rolnicy będą chodzić po przejściu dla pieszych uniemożliwiając przejazd samochodów. Co pół godziny mają przepuszczać oczekujące auta.

(YAY Foto)

Przewodniczący komitetu protestacyjnego Wiesław Rypina uważa, że sytuacja jest kuriozalna ponieważ to Polska będąc światowym potentatem w produkcji czarnych porzeczek powinna dyktować ceny, a tymczasem nigdzie indziej nie są one tak niskie jak u nas. Rozmówca IAR zauważył, że nie tylko w Europie Zachodniej, ale nawet na Ukrainie plantatorzy otrzymują ceny kilkakrotnie wyższe niż u nas. Podkreślił, że najczęściej owoce skupują tam te same koncerny międzynarodowe co w Polsce.

Wstępnie rolnicy planują blokować drogę przez trzy dni. Jutro delegacja plantatorów czarnych porzeczek ma złożyć petycję w Kancelarii Premiera w Warszawie.

IAR/Tomasz Marciniuk, Kózki/buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~endi

Dawniej w miastach istniały place targowe , rolnik wcześnie rano jechał ze swoimi płodami do miasta i handlował po takiej cenie po jakiej mu się opłacało , towar był zawsze świeży , najwyższej jakości , a dzisiaj co jest ? żywność przetworzona do granic możliwości , większość to czysta chemia , drożyzna , wprowadzili podatek VAT na żywność czego dawniej nie było , wszystko jest robione po to by odciąć konsumenta od taniej i zdrowej żywności . Jestem święcie przekonany , że gdyby plantator co sprzedaje porzeczkę po kilkadziesiąt groszy hurtownikowi dał ogłoszenie w gazecie - tego i tego dnia sprzedaję na miejskim targowisku czarną porzeczkę w cenie 3 zł/kg - sprzedałby cały swój towar na pniu i jeszcze by dobrze zarobił

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~jj

Kupuję jabłka, gruszki, truskawki, nektarynki, banany, pomarańcze, borówki amerykańskie, śliwki, czereśnie, wiśnie, ogórki, pomidory, marchewkę, ziemniaki, brokuły, paprykę, sałatę, kalarepę, fasolę szparagową, kapustę, pieczarki, kurki z biedronki, kukurydzę, orzechy, różne kiełki....... Sorry czarnej porzeczki nie dam już rady.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~EWlka

Zamiast żebrać i blokować drogi plantatorzy załóżcie własne przetwórnie.

! Odpowiedz
1 2 ~jajaja

cena na skupie kilka gr a wsklepiue 6 zł jakiś chętny na sadzenie porzeczki ?
kto pisze takie bzdury komu za to placa ci ludzie jak sa nastawieni na plantacje tylko porzeczki nie beda mieli z czego zyc nawet na ukrainie drozej a tu silniejsza waluta i lipa
steruje ktos cena i tyle a murzyni z polski niech pracuja

! Odpowiedz
0 3 ~Art

Ja mam w ogrodzie plantację pokrzyw i też będę protestować przeciwko niskiej cenie.

! Odpowiedz
0 5 ~Eltor

Yhy... niskie ceny zazwyczaj są efektem dużych zbiorów.
Czyli nieurodzaj - klęska nieurodzaju.
Urodzaj - klęska urodzaju.
Tak czy siak, dawaj podatniku pieniądze.

! Odpowiedz
1 2 ~jankowalski

Ostatnio kupiłem czarna porzeczke , po 6 za kg . Smaczna.

! Odpowiedz
0 1 ~patka

Porzeczka bez obróbki cieplnej nie traci swoich cennych właściwości, także zajadać się porzeczkami, gdyż to korzyść dla nas jak i rolników.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne