Piotr Kuczyński rozstaje się z Xelionem

2019-04-29 23:28, akt.2019-04-30 12:36
publikacja
2019-04-29 23:28
aktualizacja
2019-04-30 12:36
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Legendarny analityk Piotr Kuczyński rozstaje się z Domem Inwestycyjnym Xelion. „Zwalnianie za poglądy zamiast rozmowy i próby przekonania do swoich poglądów uważam za potężny błąd” - mówi analityk.

Piotr Kuczyński we wtorek 30 kwietnia kończy pracę na stanowisku głównego analityka DI Xelion. Oficjalnie odchodzi za porozumieniem stron. 

 Nie miałem wyjścia. Odejście za porozumieniem stron zamykało sprawę, a zwolnienie przez pracodawcę byłoby dla mnie zbyt bolesne i zmuszałoby mnie do wejścia na drogę sądową  mówi portalowi Bankier.pl Piotr Kuczyński.

Jego zdaniem w sytuacji bez wyjścia mógł zostać postawiony również jego pracodawca. „W zaistniałej sytuacji zachowano się w stosunku do mnie w DI Xelion wzorowo” - napisał Kuczyński w serwisie LinkedIn, dodając, że do zarządu spółki „nie ma żadnych pretensji”.

Jako powód rozstania Piotr Kuczyński podał we wpisie wywiad, jakiego udzielił portalowi Business Insider. Mówił w nim, że rządowy plan zmian w OFE jest „bardzo cwany”, bo „dla emeryta jest to rozwiązanie neutralne. Dla budżetu doskonałe. Dla giełdy dramatyczne.”

Te wypowiedzi prawdopodobnie nie spodobały się władzom kontrolowanej przez skarb państwa Grupy Pekao, do której należy DI Xelion. Piotr Kuczyński w ostatnim czasie otrzymywał sygnały, że jego publicystyka ekonomiczna jest nie po drodze zarządzającym. 

 Od pół roku były 2-3 próby wpływania na treść moich wypowiedzi ze strony p. Kozyry [Pawła Kozyry, dyrektora Biura Komunikacji Banku Pekao SA - red.]  mówi.

Bank Pekao SA nie chce komentować sprawy. „Decyzje kadrowe spółek zależnych podejmowane są autonomicznie. Jednocześnie podkreślamy, że zasady udzielania komentarzy eksperckich reguluje w Banku Pekao SA polityka informacyjna – zgodna z dobrymi, ogólnie przyjętymi standardami komunikacji. W myśl tych zasad, naturalne jest to, że analitycy rynkowi dzielą się swoimi merytorycznymi opiniami zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i przekonaniami” – napisało biuro prasowe banku w komunikacie przesłanym do redakcji Bankier.pl.

"Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Kuczyńskiemu za kilkunastoletnią współpracę" – kończy swój komunikat biuro prasowe Pekao SA.

Ustępujący analityk Xelionu naciski na poglądy analityków traktuje w kategoriach anomalii. – Przez 12 z 13 lat mojej pracy [w Xelionie - red.] nie było najmniejszych nacisków. Za premiera [Donalda] Tuska „wiewiórki” mówiły mi, że po jednym z moich komentarzy w prasie premier tak się wściekł, że rzucał gazetami. Wtedy prezesem Pekao był Jan Krzysztof Bielecki, jego dobry znajomy. Drogą oficjalną nic do mnie w tej sprawie nie dotarło, nie było też żadnych reperkusji – mówi Piotr Kuczyński.

Sam nie uznaje się jednak za ofiarę cenzury ekonomicznej. – Raczej za ofiarę bezmyślności jakichś ludzi. Zwalnianie za poglądy zamiast rozmowy i próby przekonania do swoich poglądów uważam za potężny błąd – zaznacza.

Kuczyński wspomina, że w swojej dotychczasowej karierze stracił pracę tylko raz. – 38 lat temu, na początku stanu wojennego wyrzucono mnie karnie z zakładów Mera-Błonie (byłem tam też głównym, ale elektronikiem) za, cytuję, „odmowę zdjęcia znaczka »Solidarność« z klapy marynarki”. Potem sąd pracy reprezentowany przez I sekretarza PZPR w tym sądzie, anulował karne wyrzucenie, bo w dekrecie o stanie wojennym nie było zakazu noszenia takich znaczków. Odszedłem więc za porozumieniem stron – opowiada Kuczyński.

Piotr Kuczyński od ponad 11 lat komentuje bieżące wydarzenia rynkowe dla Bankier.pl w cotygodniowych podsumowaniach emitowanych na żywo, co piątek. Analityk nie zamierza wycofywać się z działalności publicystycznej i będzie gościem podsumowania w piątek 10 maja.

Paweł Sołtys

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (98)

dodaj komentarz
2kbb
PIS pozbawił emerytur SB-eckich 40 000 ludzi w październiku 2017... Z najbliższymi członkami rodzin ta sprawa dotknęła ok 500 000 ludzi.... Dzisiaj na forach mamy właśnie te wypierdy komunizmu które próbują bronić nie wiadomo czego.... Przypomnę że w II RP pomiędzy 1924 - 1938 rokiem przybyło 10 mln ludzi czyli ponad PIS pozbawił emerytur SB-eckich 40 000 ludzi w październiku 2017... Z najbliższymi członkami rodzin ta sprawa dotknęła ok 500 000 ludzi.... Dzisiaj na forach mamy właśnie te wypierdy komunizmu które próbują bronić nie wiadomo czego.... Przypomnę że w II RP pomiędzy 1924 - 1938 rokiem przybyło 10 mln ludzi czyli ponad 1/3 społeczeństwa jaka była w 1939 - 36 milionów. To dla niektórych rejonów Polski było eksplozją demograficzną która miała szansę zdobyć prace i status społeczny w końcu lat 30 -tych ale nie zdążyła przez wybuch II WŚ. Polska wg dzisiejszych prawideł ekonomicznych miała w 1938 roku - 10 % wzrostu PKB i mechanizacja rolnictwa, rozwój COP , dostęp do Morza przez port w Gdyni, rozbudowana sieć kolei i lotnictwa powodował że Polska wtedy miała przed sobą taki wysoki rozwój przez co najmniej 20-30 lat... Te sługusy sowieckie które tutaj wypowiadają się na forum rozsiewają propagandę że II RP to był syf , nędza i ubóstwo a dowódcy wojskowi i polityczni sprzedali kraj w 1939 roku.... Ciekawy jestem czy oni i mieli wtedy wziąć karabiny i iść z szeregowymi żołnierzami na czołgi jak np Generał Kustroń przy takiej przewadze technologicznej ? Hołota postsowiecka wreszcie rozpada się w Polsce.... PIS spokojnie przejdzie na drugą kadencję po której z komuny nie zostanie kamień na kamieniu...
xxpp
Same brednie. Zabranie emerytur, to największy skandal w historii i praktyczna likwidacja państwa prawa. Polska to teraz republika bananowa. niemcy nawet teraz płacą swoim ludziom z czasów III rzeszy, BO NA TYM POLEGA PAŃSTWO - ZOBOWIĄZANIA SĄ ŚWIĘTE. Zabrano emerytury tysiącom ludzi, którzy pracowali w szpitalach, czy Same brednie. Zabranie emerytur, to największy skandal w historii i praktyczna likwidacja państwa prawa. Polska to teraz republika bananowa. niemcy nawet teraz płacą swoim ludziom z czasów III rzeszy, BO NA TYM POLEGA PAŃSTWO - ZOBOWIĄZANIA SĄ ŚWIĘTE. Zabrano emerytury tysiącom ludzi, którzy pracowali w szpitalach, czy urzędach PAŃSTWOWYCH.
pRAWDZIWI ubECY ZOSTALI W 89 WYRZUCENI I POSZLI DO BIZNESU, GDZIE ZAROBILI KROCIE I MAJĄ SUPER EMERYTURY - TERAZ ŚMIEJĄ SIĘ Z TYCH, KTÓRYCH POZYTYWNIE ZWERYFIKOWANO.
2kbb odpowiada xxpp
Smrodzie popatrz ile osób poparło twoją odpowiedź.....Spierd...j do swojego ojca SB-eka i dziadka UB-eka
lobotomek
To nie jest kwestia legendarności czy też jej braku. Nawet gdyby pan Piotr miał gadać głupoty to rozmawiamy wszakże o wolności. Albo ona jest albo jej nie ma. Strategia salami realizowana na Węgrzech w czasach słusznie minionych sprawdza się teraz znakomicie. To jak z gotowaniem żaby.
xxpp
Dobra zmiana - tylko posłuszni, bez własnego zdania zostaną w państwowych firmach. Stalinizm 2.0
and00
Legendarny
Kolki ze śmiechu dostałem
Wystarczyło by uwielbiany przez Bankiera
kapitaneo
"legendarny analityk"? Grubo. Ta legendarność to kwestia wieku czy trafnych analiz rynkowych?
gholam
Dziękuje panie Piotrze za sensowne analiz z rynków finansowych. Dla osoby nie związanej z tą branża świetnie tłumaczyły rzeczywistość.
specjalnie_zarejstrowany1
Wnioskuje ze nie uzywales tych "sensownych analiz" we wlasnych inwestycjach prawdziwymi pieniedzmi bo raczej nie mialbys za co dziekowac. Pozostaje pytanie - po co sa te analizy skoro wiekszosc tego co mowi sie nie sprawdza a przewaznie jest odwrotnie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki