Piękna kasa KNF

Marek Chrzanowski jako szef KNF wynajął za 131,6 mln zł biurowiec - mimo zastrzeżeń działu prawnego. Odpowiednią opinię napisał radca Grzegorz Kowalczyk. To jego nazwisko padło w korupcyjnej propozycji dla Leszka Czarneckiego - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Gazeta podaje, że zgodnie z jej najnowszymi ustaleniami prawnik Komisji Nadzoru Finansowego, który nie chciał się zgodzić na warunki wynajmu biurowca przy ul. Pięknej 20 w Warszawie, odszedł z pracy. Pozytywną opinię o umowie napisała od lat pracująca dla rodziny żony Chrzanowskiego częstochowska kancelaria Kowalczyka, która zarobiła na tym ok. 100 tys. zł, a nieprawidłowości związane z wynajmem nowej siedziby Komisji są jednym z ważnych wątków korupcyjnego śledztwa prowadzonego przez delegaturę Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jak czytamy, na umowę najmu nie zgadzał się departament prawny KNF. "Jego dyrektor Zdzisław Osada uznał, że cena jest za wysoka - 1,07 mln zł miesięcznie za 13,9 tys. m kw. na 123 miesiące - i dwukrotnie przekraczała dotychczasowe koszty wynajmu, jakie ponosiła Komisja. Zwracał uwagę, że spółka matka właściciela Pięknej 20 mieści się na Cyprze i jest własnością podmiotów z kapitałem rosyjskim" - czytamy. W efekcie do skarbu państwa nie wpłyną żadne pieniądze z wynajmu. Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość.

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, ze "Chrzanowski forsował kontrakt na Piękną". "Osada w styczniu br. odszedł z Komisji, dziś pracuje w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym" - czytamy. Dziennik dodaje, że w rozmowie nią Osada nie chciał mówić o powodach rozstania z KNF.

O aferze w KNF jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza". Z artykułu wynikało, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. "Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu" - powiedział RMF Giertych.

Cała historia, jaka kryje się za aferą KNF [Kalendarium]

Cała historia, jaka kryje się za aferą KNF [Kalendarium]

Burza, jaka rozpętała się po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, ma swoje korzenie w wydarzeniach, które miały miejsce znacznie wcześniej. Przygotowaliśmy szczegółowe kalendarium wydarzeń, których finałem jest aktualnie obserwowana afera KNF.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. Jako wstępną kwalifikację prawną we wszczętym śledztwie przyjęto art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Pod koniec listopada Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował o aresztowaniu b. szefa Komisji Nadzoru Finansowego na dwa miesiące.(PAP)

sno/ jbp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 lelo1949

GW niezastąpiona w judzeniu

! Odpowiedz
1 27 jes

Ciekawe ile przytulili od Rosjan, bo chyba nikt nie uwierzy by starczyło 100k dla kancelarii.

! Odpowiedz
2 49 knf

Nowe informacje są coraz bardziej skandaliczne i bulwersujące.

Należy zauważyć, iż jest to jedynie wierzchołek góry lodowej, to co się dzieje w KNF ma swoje przełożenie na GPW, Catalyst, oraz inne podmioty działające w branży finansowej.

Cała branża finansowa w Polsce jest od wielu lat nastawiona na OSZUKANIE I WYCIŚNIĘCIE kapitału od klientów.

Dzisiaj odpowiedź na pytanie:

Jakim cudem GETBACK zdołał zadebiutować na GPW, zarobić 740 mln zł w IPO oraz upchnąć obligacji w prywatnych ofertach na ponad 2 mld zł BĘDĄC KOMPLETNĄ WYDMUSZKĄ jest już znana.

PRZEKRĘTY SĄ PLANOWANE I UZGADNIANE W KNF, NBP, BFG i prawdopodobnie jeszcze wyżej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 14 tindala

Przy każdej władzy kręcą się oportuniści i karierowicze. PiS ani lepszy ani gorszy od PO.
Irytujące jest że te informacje ujawnia Gie-Wyborcza, bo świadczy to o nieudolności i organów ścigania. Gie-W robi to przecież w intencji obalenia rządu, a powolność prokuratury nasuwa podejrzenia że sprawę próbuje się zamieść pod dywan. Schetyna już dostaje orlich skrzydeł a Giertych szykuje się na Zbawcę Ojczyzny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 20 boob odpowiada tindala

Nie byłem fanem PO, ale PIS jest tragiczny!!!. Moim zdaniem PIS to rozpacz i klęska dla Polski :(.

! Odpowiedz
1 37 specjalnie_zarejstrowany1

Ten Osada musi byc nie glupi ze udalo mu sie z tego wyjsc z twarza

! Odpowiedz
2 18 jes

Ale trafił do BFG więc to raczej ich człowiek tylko takiego wała już nie chciał firmować.

! Odpowiedz
42 94 jkendy

Oszuści z koalicji narodowo-socjalistycznej zaczeli już wypuszczać zasłonę dymną w rodzaju postawienia zarzutów dla Sławomira Neiumana żeby tylko odwócic uwage od własnych "biznesów".

! Odpowiedz
79 27 areoplan89

ojej chyba się wzruszę tą niesprawiedliwością jaka dopadła tego pana z żydowskim nazwiskiem. Jakbyś był Polakiem to byś miał w d... te gierki polityczne tych sprzedawczyków z jednej jak i drugiej strony. Na domiar twojego braku profesjonalizmu zdradziłeś się nickiem od kogo jesteś i jaka jest wasza strategia. Daliście władzę pisorkom a teraz jak mają kilkanście % poparcia to rozdrabniacie platfusami, tak by cały czas był dym i brak jedności.20 pare lat tak mącicie w tym kraju, dzien upadku usa będzie dniem zwycięstwa w Polsce

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 46 jkendy odpowiada areoplan89

A rzucasz racami na manifach onr i w ten sposób pomagasz swojej ojczyźnie? Rozumiem - za wszystkie twoje nieszczęścia i własne nieudacznictwo winni sa zawsze Żydzi, rowerzyści albo cioty. Znam te śpiewki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil