PiP: prawa pracownicze łamane najczęściej w mikro i małych przedsiębiorstwach

2016-09-20 16:21
publikacja
2016-09-20 16:21

Prawa pracownicze w mikro i małych zakładach pracy łamane są najczęściej. Zwykle nie działają tam związki zawodowe, a sami pracownicy znacznie rzadziej upominają się o swoje prawa, w obawie o utratę pracy - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

PiP: prawa pracownicze łamane najczęściej w mikro i małych przedsiębiorstwach / YAY Foto

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przedstawił we wtorek Radzie Ochrony Pracy informacje ws. "wsparcia pracodawców dążących do poprawy bezpieczeństwa pracy za pomocą programów prewencyjnych PIP".

Szef PIP zwrócił uwagę, że w mikro i małych przedsiębiorstwach często też nie dba się o bezpieczeństwo i higienę pracy. "Nieprawidłowości spowodowane są nie tyle brakiem środków finansowych, ale brakiem nadzoru, wiedzy i nieznajomością zagadnień, bądź lekceważeniem - występujących w zakładzie zagrożeń" - wyjaśniał.

Giedrojć przypomniał, że pracodawcy mogą skorzystać z wielu programów PiP, które pomagają poprawić bezpieczeństwo w zakładach pracy. Chodzi o programy prewencyjne, takie jak "Budowa Stop Wypadkom" czy "Zdobądź dyplom PiP".

"Chodzi o to, aby dotrzeć do jak największej grupy osób, które oczekują takiego wsparcia. Jednym z podstawowych zadań skuteczności prewencji jest zapobieganie zagrożeniom w środowisku pracy, poprzez przekazywanie wiedzy oraz wypracowanie właściwych postaw u pracodawców, pracobiorców i pracowników" - mówił Giedrojć.

Zachęcał przedsiębiorców, aby korzystali z programów PiP. "Prawidłowy dobór tematyki programów i adresatów działa prewencyjnie. Wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy wśród ich uczestników" - stwierdził.

Dzięki programom i poradom PIP - podkreślił Giedrojć - pracodawcy mogli np. uporządkować dokumenty. "Przeprowadzono dostosowanie dokumentacji pracowniczych, jej uporządkowania, uzupełnienia, w zakresie między innymi badań lekarskich, szkoleń, świadczeń kwalifikacji, urlopów" - wyjaśniał.

Jak zaznaczył szef PiP, programy inspekcji pracy pozwoliły na zaktualizowanie oceny ryzyka zawodowego wśród niektórych pracodawców. "Przeprowadzono dodatkowe szkolenia dla pracowników. Zwiększono nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy. Analizowano prawidłowe rozmieszczenie stanowisk pracy. Poprawiano oświetlenie stanowisk pracy i wiele innych rzeczy" - podkreślił.

"Nawet najmniejszy pracodawca powinien mieć świadomość tego, że kontrola inspektora pracy jest możliwa w każdej chwili. A świadome łamanie obowiązującego prawa nie pozostanie bezkarne. Z drugiej strony ten sam pracodawca powinien wiedzieć, że w inspekcji pracy znajdzie wsparcie i pomoc. Będzie mógł skorzystać z bezpłatnych porad" - mówił Giedrojć. (PAP)

pż/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~miro
dzięki pipom z pip są te wszystkie patologie, przyjdzie łapówkaz na kontrole z tyg uprzedzeniem janusza biznesu, wexmie soja dole wypije kawe i koniec dniówki dla łapówkarza
~nowy
łamia prawa agecje ktore zatrudniaja ludzi w dozych firmach gdzie kontrole w skawinie . Robisz cały etat masz poł w papierach umowe co miesiac . Czy gurnicy w spułkach zjazd w doł we własnych ubraniach i 2000 zł . Potem wypadki .
~Anonimus
Kuźwa ale bełkot... Banki można wymieniać nazwy po kolei.. mobbing aż piszczy
~SynBiskupa
Czy to są dane Pip czy może propagandowej pipy pisu?
~gargamel
już mówie gdzie w stosunku do 100% załogi w Invessa Construktion z Gdańska z prezesem Janem Nowakiem na czele . Ludzie od Grudnia nie ujrzeli wypłat a PIP siedzi z założonymi rekami ... i PISze statystyki
markust71
A może jakieś liczby? Bo co, zdaniem szanownej PIPy, znaczy "najczęściej"? Mikro i małe przedsiębiorstwa to, z tego, co kojarzę, ponad 98% ogólnej liczby wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Przy takich proporcjach, nawet jak w MMP ukarali pięćdziesiąt razy więcej podmiotów, to wcale nie było "częściej".A może jakieś liczby? Bo co, zdaniem szanownej PIPy, znaczy "najczęściej"? Mikro i małe przedsiębiorstwa to, z tego, co kojarzę, ponad 98% ogólnej liczby wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Przy takich proporcjach, nawet jak w MMP ukarali pięćdziesiąt razy więcej podmiotów, to wcale nie było "częściej". Poproszę trochę konkretów, a nie propagandowe farmazony.
~Bożena
W dużej korporacji też łamane są prawa pracownika. Pracuje w bgz bnp i mogłabym wypraciwanie napisać o łamaniu prawa ale ludzie się boją i są zastraszeni
~te_kiero
ja też tu pracuje i nie zauważyłem, żeby ktokolwiek łamał prawa pracownika
~mieciu
małe firmy zatrudniają ludzkie odpady więc po co się nimi interesować? GUS ich nie widzi po co reszta się trudzi

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki