REKLAMA

Petrolinvest – dekada giełdowej degrengolady

Krzysztof Kolany2017-06-28 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-06-28 06:00

Kto nie widział giełdowego debiutu Petrolinvestu (16 lipca 2007 r.), ten jeszcze niewiele wie o giełdzie. Niemal równo 10 lat później historia miała napisać smutny epilog do sagi o zawiedzionych nadziejach tysięcy inwestorów wierzących w naftowe eldorado z odległego Kazachstanu. Jednak w ostatniej chwili KNF zawiesiła wykonanie egzekucjiW zeszłotygodniowej sondzie #naBankiera aż połowa głosujących była zainteresowana tematem zniknięcia spółki z GPW.

Dziś miał nastąpić „Petrolexit”. 28 czerwca 2017 roku miał przejść do historii warszawskiego parkietu jako ostatni dzień notowań Petrolinvestu, wskutek majowej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, która zniecierpliwiona licznymi przewinieniami spółki wreszcie zdecydowała się na zastosowanie wobec niej najwyższego wymiaru kary – wykluczenia z obrotu giełdowego. Lista przewinień „Petrola” jest bardzo długa. W swoim komunikacie KNF poświęca temu aż 23 punkty. Wszystkie dotyczą naruszenia obowiązków informacyjnych przy publikacji raportów finansowych.

Przez Forum Bankier.pl przetoczyła się burzliwa dyskusja, czy KNF słusznie ukarała spółkę (a właściwie jej akcjonariuszy) tak surowo i dlaczego akurat w tym momencie – po tylu latach pobłażliwości dla etatowego recydywisty giełdowej Listy Alertów. Dlaczego KNF dopiero niedawno zareagowała na przewinienia nawet sprzed ośmiu lat? Na dywagacje historyków przyjdzie zapewne czas, jeśli spółka ostatecznie zniknie z giełdy, choć część jego akcjonariusz miała plan B - wprowadzenie spółki na alternatywny rynek NewConnect.

Szalone złego początki

Cofnijmy się w czasie o niemal 10 lat. Jest lipiec 2007 roku. Jesteśmy w szczycie epickiej hossy na GPW. Inwestorzy są w euforycznych nastrojach, bo każdy na giełdzie zarabia krocie. Świat stoi na skraju najpotężniejszego kryzysu finansowego od 80 lat, ale wtedy jeszcze mało kto zdaje sobie z tego sprawę. W takiej atmosferze do oferty publicznej trafiają akcje Petrolinvestu – nowego biznesu miliardera Ryszarda Krauzego, który fortunę zbił na informatyzacji ZUS-u przez ówczesny Prokom.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Inwestorzy – także ci instytucjonalni – ulegli mirażowi naftowych zysków z kazachskich stepów. Choć zarówno spółka, jak i sam Krauze, nie mieli żadnego doświadczenia w poszukiwaniu ropy naftowej, to Petrolinvest bez problemu sprzedał swoje akcje. I to po jakiej cenie! Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2007 roku po kursie 390 złotych, na zamknięciu dając zarobić 160% względem ceny emisyjnej. Kilka dni po debiucie notowania Petrolivestu osiągnęły rekordowy poziom 842 zł. Po uwzględnieniu zeszłorocznego scalenia akcji (w stosunku 16 do 1) daje to kurs rzędu 13 472 złotych!

„Otwierając dzisiejszą sesję, Ryszard Krauze, przewodniczący Rady Nadzorczej Petrolinvest, wyraził stanowcze przekonanie, że po Biotonie i Polnordzie spółka ta będzie kolejną udaną inwestycją i jej spektakularny sukces pierwszego dnia notowań to dopiero początek dalszego wzrostu i rozwoju firmy” – komunikat tej treści nadal widnieje na stronie internetowej spółki.

Jazda do dna

Krótko po debiucie notowania „Petrola” rozpoczęły gwałtowny zjazd. Długoterminowi akcjonariusze „polskiego Exxona” stracili praktycznie cały zaangażowany kapitał. Sporo było też takich, którzy przegrali oszczędności życia, „inwestując” w akcje Petrolinvestu na jednej z licznych podbitek, co jakiś czas urządzanych przez doświadczonych uczestników rynku. Choć spółka nie sprzedała ani jednej baryłki, to nie brakowało naiwnych chcących zbić fortunę na kazachskiej ropie.

Przez dekadę obecności na GPW Petrolinvest „przepalił” ponad dwa miliardy złotych kapitału - tyle wyniosła łączna strata brutto w latach 2007-16. Wszystko wsiąknęło w kazachskie piaski. Co bardziej złośliwi kpili, że "Petrol" znalazł ropę tylko w swoim tickerze (OIL).

To, że projekt eksploracyjno-wydobywczy kończy się niepowodzeniem, nie jest niczym nadzwyczajnym. Ba, w tej branży to raczej standard – na 10 tego typu spółek może jedna czy dwie odnoszą sukces, sowicie wynagradzając ryzykantów. Reszta plajtuje, przynosząc inwestorom utratę całego kapitału. Zatem w tym kontekście historia Petrolinvestu niczym się nie wyróżnia.

Gdyby nie fakt, że była to jedyna taka spółka notowana na GPW, podczas gdy na przykład na parkiecie w Toronto tego typu biznesów jest na pęczki. Polscy inwestorzy nie mieli szans na zgodną z podręcznikami dywersyfikację swojego portfela „oil venture”. Mogli albo postawić na „Petrola”, albo nie brać udziału w tej zabawie.

Nie byłoby też tych wszystkich kontrowersji, gdyby spółka Krauzego grała uczciwie. Tymczasem z Petrolinvestu co jakiś czas płynęły obietnice rychłego znalezienia złóż zdatnych do eksploatacji. Najbardziej znanym przypadkiem jest słynny wywiad, jakiego w styczniu 2011 roku „Pulsowi Biznesu” udzielił prezes spółki Bertrand Le Guern. „Właśnie wróciłem z Kazachstanu, miejsca, gdzie wiercimy odwiert Szirak 1. Mamy wszelkie przesłanki, by twierdzić, że trafiliśmy na duże złoże ropy i gazu” – obwieścił prezes Le Guern. Ropy wciąż nie ma, a KNF nałożył na pana Le Guerna karę w wysokości 150 000 złotych za wprowadzenie w błąd inwestorów.

Aż poleje się ropa...

Sama spółka była często karana przez nadzór – głównie za niedopełnienie obowiązków informacyjnych. Chodziło o liczne nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych i opóźnienia w przekazywaniu raportów półrocznych. Zastrzeżenia do raportów „Petrola” mieli też audytorzy. Przykładowo, do sprawozdania za pierwsze półrocze 2014 roku audytor nie wydał raportu z przeglądu z powodu braku umów potwierdzających możliwość uzyskania znaczącego finansowania zewnętrznego.

Przez lata spółka mamiła inwestorów pieniędzmi od holenderskiego nabywcy kazachskich złóż, co miesiąc przekładając termin otrzymania zapłaty. Dopiero w czerwcu 2017 roku, już po decyzji o wykluczeniu z obrotu giełdowego, Petrolinvest zdecydował się wejść na drogę sądową, aby wyegzekwować od zarejestrowanej w Holandii spółki Conwell Oil Corporation wywiązanie się z transakcji sprzedaży 79% akcji w kazachskiej spółce TOO Emba Jug Nieft. Chodziło o ponad 30 milionów dolarów za pakiet kontrolny w podmiocie dysponującym koncesją na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Petrolinvest ponad 50 razy (!) informował o otrzymaniu od Conwell pisma z prośbą o przesunięcie terminu rozliczenia transakcji.

Po tylu latach trudno uwierzyć, że Petrolinvest znalazł w Kazachstanie jakiekolwiek zdatne do wydobycia złoża ropy naftowej, choć spółka publikowała analizy zapewniające o pokładach wartych miliony dolarów. Przez ponad cztery lata zarządowi Petrolinvestu nie udało się także znaleźć chętnego do współpracy przy ich wydobyciu lub kupca gotowego wyłożyć na złoża kilkadziesiąt milionów dolarów, co w naftowym świecie nie jest kwotą oszałamiającą.

Niemniej jednak giełdowa dekada Petrolinvestu miała swoje dobre strony. Spółka dała krajowym inwestorom cenną (i często także bardzo kosztowną) lekcję, jak nie inwestować w biznesy naftowe. Empirycznie udowodniła konieczność dywersyfikacji w przypadku inwestowania w projekty eksploracyjne. I wreszcie bezsprzecznie potwierdziła główną zasadę analizy fundamentalnej, iż w dłuższym terminie rynkowa wycena spółki zmierza w stronę jej wewnętrznej wartości. W przypadku Petrolinvestu oznaczało to spadek w pobliże zera.

#naBankiera, czyli czytelnicy decydują, o czym pisze Bankier.pl

Ten artykuł powstał, bo tego chcieliście. W ostatniej sondzie, w której oddaliśmy wam głos w sprawie wyboru tematyki artykułów, wskazaliście na Petrolinvest. Kolejna sonda pojawi się w portalu już 30 czerwca - zapraszamy do głosowania na kolejny tekst #naBankiera!

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Hillela
To pomysł Krauzego żeby Petrol padł i go wykupił bo teraz jest ku temu okazja wydbycie w Kaz.poco pła.dużo jak zagrosze można odkupić wyd.Kaz.jest najbardziej opł.dlatego każdy walczy ote zło.
antonicaracal
Sz.Panie redaktorze !
Petrol to nic innego jak wydmuszka, jak typowa piramida finansowa !
Miejsce tego Rysia jest tam gdzie siedzi expert od Amber Gold !
~Wc
Ten złodziej powinien zepchnąć...I jego pomioty....
iwan_bezdomny
Szanowny panie redaktorze, wszyscy zainteresowani doskonale wiedzą ile punktów uchybień informacyjnych liczy komunikat KNF z 19/07/2016. Do tej pory jednak nikt nie pochylił się nad tym, aby wymiernie określić wpływ tych uchybień na skumulowany wynik finansowy Spółki, oraz czy w efekcie łączna wartość tych uchybień miałaby istotny Szanowny panie redaktorze, wszyscy zainteresowani doskonale wiedzą ile punktów uchybień informacyjnych liczy komunikat KNF z 19/07/2016. Do tej pory jednak nikt nie pochylił się nad tym, aby wymiernie określić wpływ tych uchybień na skumulowany wynik finansowy Spółki, oraz czy w efekcie łączna wartość tych uchybień miałaby istotny wpływ na decyzje podejmowane przez dobrze poinformowanych inwestorów, świadomych i bez tego złej sytuacji finansowej spółki. Cały czas liczę, że wreszcie ktoś dokona głęboko merytorycznego uzasadnienia decyzji o wykluczeniu akcji Spółki z obrotu giełdowego, zamiast powtarzać wyświechtane frazesy. Pozdrawiam.
kumatygosc
Najlepszy dowod na to, ze SB-cja bez przewal, w normalnym biznesie to kompletni nieudacznicy. Dla mnie ktos kto inwestuje swoje pieniadze w firme bylego SB-ka to kompletny ignorant pozbawiony jakiejkolwiek zdolnosci analitycznej.
~bundfut
Dopóki tacy ludzie jak gruby Rycho nie odpowiedzą tak samo jak Bernard Madoff ja nie tknę ani jednego aktywa na GPW. To jest komiks i komedia a nie rynek.
~Jw
I dlatego ja osobiście nie inwestuje w spółki panów na literę k.
~Oszukany
Mieli ochrone PO dlatego wlos z glowy im nie spadal.
Dla mnie to drugi amber gold za ktory ktos powinien isc siedziec
~Gm
Do tego jeszcze przedluzone koncesje w Kazachstanie na jakiej podstawie
~Gm
Dobre wspomnijcie jeszcze o umowie ramowej z inwestorem bankach z dziesiątkami milionów zadłużenia przejętych przez inwestora jak i o scaleniu "wykipieniubakcjibz bankow wigu 80 umowie ramowej 62 mln zysku za 2016 przeznaczonego na spłatę zadłużenia itp a to wszystko w niespełna 12 miesięcy i w takiej sytuacji knf chce wyrzucić spółkę :)

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki