REKLAMA

Akcje Petrolinvestu znikną z notowań giełdowych

2017-05-26 16:04
publikacja
2017-05-26 16:04
Akcje Petrolinvestu znikną z notowań giełdowych
Akcje Petrolinvestu znikną z notowań giełdowych
fot. Grzegorz Hawalej / / FOTORZEPA/FORUM

Akcje Petrolinvestu zostały wykluczone z obrotu giełdowego – taka jest ostateczna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego, o której poinformowano w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu. Na konkretną datę wykluczenia akcji z obrotu musimy jeszcze poczekać. Spółka może jednak nie doczekać 10-lecia swojego debiutu giełdowego, które miała obchodzić 16 lipca 2017 roku.

fot. / / Bankier.pl


„Komisja w dniu 26 maja 2017 r. jednogłośnie utrzymała w mocy decyzję KNF z dnia 19 lipca 2016 r., nakładającą na spółkę Petrolinvest S.A. karę pieniężną w wysokości 800 tysięcy złotych oraz karę bezterminowego wykluczenia akcji spółki Petrolinvest S.A. z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie po posiedzeniu KNF.

Akcje spółki zareagowały na decyzję KNF silnym spadkiem - zaraz po publikacji komunikatu cena zjechała o ponad 16% do poziomu 7 zł, a następnie notowania zostały zawieszone z powodu nierównowagi popytu i podaży. O godz. 16:50 teoretyczny kurs otwarcia wynosi 1 zł.

Ponieważ dzisiejsza decyzja KNF dotyczy sprawy rozpatrywanej w drugiej instancji, jest to decyzja ostateczna. Spółce przysługuje od tej decyzji skarga do sądu administracyjnego, jednak nie wstrzymuje to wykonalności samej decyzji – potwierdził w rozmowie z Bankier.pl Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

„Bezterminowe wykluczenie akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW nastąpi po upływie 30 dni od dnia doręczenia Spółce decyzji” – informuje dalej KNF.  Zatem data ostatniego dnia notowań akcji Petrolinvestu nie jest jeszcze znana. KNF poinformuje o niej w osobnym komunikacie.

Lista przewinień spółki jest bardzo długa. W swoim komunikacie KNF poświęca temu aż 23 punkty. Wszystkie dotyczą naruszenia obowiązków informacyjnych przy publikacji raportów finansowych przez spółkę.

Choć KNF podkreśla w komunikacie, że przekazanie tej informacji do publicznej wiadomości ma kształtować świadomość prawną uczestników rynku kapitałowego, to jednak warto dodać, że spółka jest karana za przewinienia, które miały miejsce nawet 8 lat temu. Pierwszy z wymienionych raportów finansowych, co do którego KNF ma wątpliwości dotyczy bowiem 2008 roku i został opublikowany przez spółkę w roku 2009. Zainteresowanych szczegółami postępowań KNF odsyłamy do tekstu: „Jak KNF karze spółki i dlaczego trwa to tak długo”.

Giełdowa historia Petrolinvestu jest bogata w spekulacje, kary od KNF-u i rozczarowania. Spółka debiutowała w 2007 roku i inwestorzy wiązali z nią wówczas wielkie nadzieje. Krauze szedł po ropę na wschód i wielu wierzyło w powodzenie tego planu. W szczytowym momencie za akcje „Petrola” płacono 842 zł (uwzględniając scalenie akcji to aż 13 472 zł). Ropy jednak nie było, a wartość Petrolinvestu zaczęła spadać.

Zaczęły się także pojawiać problemy z KNF-em. Prezes spółki Bertrand Le Guern udzielił w styczniu 2011 r. wywiadu „Pulsowi Biznesu”, gdzie m.in. słowami „właśnie wróciłem z Kazachstanu, miejsca, gdzie wiercimy odwiert Szirak 1. Mamy wszelkie przesłanki, by twierdzić, że trafiliśmy na duże złoże ropy i gazu” przekonywał, że Petrol czuje ropę. Akcje wystrzeliły o 89% z 5,03 zł do 9,49 zł (licząc po staremu).

Koniec końców rzeczywistość kreowana w wywiadzie okazała się przerysowana. Sprawą zajął się KNF, który stwierdził, że na dzień udzielenia wywiadu spółka nie dysponowała jeszcze danymi potwierdzającymi występowanie złoża węglowodorów na obszarze Shyrak oraz możliwości wydobycia. Le Guern otrzymał karę w wysokości 150 000 zł, a akcje Petrolinvestu, mimo skoku, powyżej granicy 5 zł utrzymały się ledwie do sierpnia 2011 r. W 2012 roku spółka dołączyła do grona groszowców.

Później Petrolinvest stał się stałym bywalcem Listy Alertów. Wylądował na niej sześć razy z rzędu (lista przygotowywana jest co kwartał) i otrzymał jasny sygnał, że jeżeli nie scali akcji, wyleci z giełdy. W końcu się udało, to nie był jednak koniec kłopotów „Petrola”. W lipcu 2016 roku KNF wypunktowała spółce jedenaście grzechów i poinformowała o wykluczeniu jej z giełdy. Dzisiejsza decyzja była utrzymaniem właśnie tamtego wyroku.

Przy okazji warto wspomnieć, że ropa w Petrolinveście istniała w zasadzie tylko w tickerze (OIL). Choć spółka wciąż informowała o posiadanych koncesjach, „łatwe” pieniądze z Kazachstanu wciąż nie płynęły. Niedawno pojawiła się informacja, że kazachskie koncesje mają zostać sprzedane. Warto dodać, że obecnie Petrolinvest jest spółką z najdłuższą serią strat na GPW. Nie zanotował on dodatniego wyniku aż od 34 kwartałów! Mimo wszystko wciąż – co jakiś czas – na akcjach spółki obserwowane były gwałtowne wzrosty i spadki. Petrolinvest stał się rajem dla spekulantów.

Marcin Dziadkowiak, Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (88)

dodaj komentarz
~X_Robak
cale to gpw to jedno wielkie szambo. stworzone po to tylko zeby drobnym naiwniaczkom pokazywać gdzie ich miejsce w szeregu. pokażcie mi kogos kto się dorobił na inwestycji długoterminowej, takiej pow. 5 lat... tylko spekulacja tu popłaca! tak tu było od zawsze. nota bene: pierwsza siedziba gpw byla w domu partii (PZPR) - jedni złodzieje cale to gpw to jedno wielkie szambo. stworzone po to tylko zeby drobnym naiwniaczkom pokazywać gdzie ich miejsce w szeregu. pokażcie mi kogos kto się dorobił na inwestycji długoterminowej, takiej pow. 5 lat... tylko spekulacja tu popłaca! tak tu było od zawsze. nota bene: pierwsza siedziba gpw byla w domu partii (PZPR) - jedni złodzieje wyszli, drudzy przyszli. a może to ci sami..?
~drobny
Jaka to kara dla spółki
Kara to przymusowy wykup po cenie ... własnie jakiej?
Propozycje ceny ...

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Wydymany_przez_KNF
Tak naprawdę to nie jest kara dla Petrola tylko dla inwestorów a zwłaszcza tych drobnych.
~KrauzeOszust
Wsadzic Krauzego do wiezienia ! ! !
I caly petroinvest!!!
~MIKI
To są niestety uroki inwestowania. Ogólnie ma się zyski, ale co jakiś czas jest wtopa i jest strata. Inwestycje w akcje to nie są lokaty. Ale ogólnie warto.
~Marek
I bardzo dobrze akcje warte 0zl nie odzyskanie juz nic nic to koniec
~lelek
Czy Pan zna się chociaż trochę na rynku kapitałowym? Chyba niestety nie skoro takie farmazony Pan pisze. Udział kochaniutki udział w firmie się liczy a nie wartość akcji na GPW.
~ILLUMINAT
Widzę, że pisowskie trolle upodobały sobie bankiera ehh. Rysio ma blat z każdą władzą z lewa prawa i centrum. Stać go na kupienie każdego w tym kraju. Lech Kaczyński był prezesem NIK jak Rysio wygrywał przetargi na komputeryzacje Nik i Zusu. PO zmieniało prawo żeby mu dupkę chronić. Gościu zatrudnia byłych agentów i polityków i w Widzę, że pisowskie trolle upodobały sobie bankiera ehh. Rysio ma blat z każdą władzą z lewa prawa i centrum. Stać go na kupienie każdego w tym kraju. Lech Kaczyński był prezesem NIK jak Rysio wygrywał przetargi na komputeryzacje Nik i Zusu. PO zmieniało prawo żeby mu dupkę chronić. Gościu zatrudnia byłych agentów i polityków i w ten sposób uprawia korupcję. Każdy od niego brał i nikt go nie ruszy bo ma haki na każdego.... taka jest absolutna prawda. PO i Pis mogą mu possać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki