REKLAMA

Pechowa trzynastka. Te banki podniosły już marże hipotek

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-01-28 07:56redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-01-28 07:56
Pechowa trzynastka. Te banki podniosły już marże hipotek
Pechowa trzynastka. Te banki podniosły już marże hipotek
fot. diego_cervo / / YAY Foto

Fala podwyżek bankowych obejmuje kolejne instytucje. Co najmniej 13 z nich tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podniosło marże oferowanych kredytów hipotecznych. Zmiany bankowych cenników powszechnie wiąże się z podatkiem bankowym.

Spośród 19 analizowanych przez Bankier.pl instytucji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na podniesienie marż przy kredytach mieszkaniowych zdecydowało się co najmniej 13 z nich. Od grudnia oferta nie zmieniła się na pewno tylko w 4 bankach, kolejne nie przedstawiły aktualnych danych – nie wykluczone więc, że i one modyfikowały oprocentowanie oferowanych kredytów mieszkaniowych.

Marże rosną ze względu na podatek bankowy?

Już w grudniu 2015 marże oferowanych kredytów mieszkaniowych podniosło co najmniej 6 banków. Jako pierwsze na taki krok zdecydowały się Bank Pekao, mBank, Deutsche Bank Polska. Kolejne były: eurobank, Raiffeisen Polbank i Citi Handlowy. Pierwsze podwyżki zbiegły się w czasie z sejmowymi pracami nad podatkiem bankowym. Choć przedstawiciele banków nie mówili wprost o tym, że przyczyną podwyżek miałaby być wizja zbliżającego się podatku bankowego, trudno było oprzeć się takiemu wrażeniu i nie wiązać tych dwóch faktów.

W styczniu, do wymienionej grupy instytucji dołączają kolejne. Kredyty mieszkaniowe po nowym roku proponowane są z wyższymi marżami także w: Alior Banku, Banku BPH, Banku BGŻ BNP Paribas, Banku Ochrony Środowiska, Banku Pocztowym, Getin Banku i Credit Agricole Bank Polska. Podwyżki te przybierały różną skalę – w niektórych instytucjach marże podniesiono zaledwie o 0,1 pp., w innych o ponad 0,5 pp. Od grudnia do tej pory poziomy marż przy kredytach mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem nie zwiększyły się jedynie w PKO Banku Polskim (tu podniesiono nieco marże już wcześniej), Banku Millennium, ING Banku Śląskim i Banku Zachodnim WBK.

fot. jarek78 / / YAY Foto

Kredyty hipoteczne drożeją, choć nie powinny?

Z przygotowywanych przez Bankier.pl comiesięcznych rankingów kredytów hipotecznych wynika, że średnia marża dla jednakowego kredytu (196 000 zł, LtV 80%, 30 lat) i tego samego profilu klienta wzrosła w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku z 1,78% na 1,95%. Osoby, które obecnie decydują się na kredyt hipoteczny muszą liczyć się z tym, że wyjściowe stawki marż (bez uwzględniania obniżek przy zastosowaniu tzw. sprzedaży wiązanej) mogą coraz częściej sięgać 3%-4%, a w skrajnych przypadkach nawet ponad 5%.

Kredyty hipoteczne to nie jedyne produkty bankowe objęte podwyżkami. Coraz częściej banki modyfikują też cenniki w przypadku innych swoich ofert. Po głośnej ostatnio zapowiedzi PKO Banku Polskiego o wprowadzeniu od maja tego roku nowej tabeli opłat i prowizji, do tematu odniósł się także Minister Finansów. Piastujący to stanowisko Paweł Szałamacha stwierdził w środę, że banki nie mają podstaw do podwyższania opłat ponoszonych przez klientów. W sprawie tej ma zostać zwołane posiedzenie sejmowej komisji finansów.

Korzystajcie z banków, my je zbankrutujemy

Korzystajcie z banków, my je zbankrutujemy

Działania nowego rządu w sprawie sektora bankowego do tej pory wydawały się jednokierunkowe: banki są złe, trzeba z nich wyssać pieniądze. Ostatni ruch przeczy jednak tej zasadzie. Doszło nawet do paradoksu, którego ofiarą może stać się obywatel - pisze Adam Torchała.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
~cokredyt
To prawda , kupować za tyle ile zarabiasz a bank wtedy bedzie musiał obniżyć opłaty i sam będzie błagał nas byśmy brali jakieś kredyty. No ale jak wszyscy jak barany lecą po kredyt na byle gówno np na rower to banki robią łaskę i doją nas jak kozy.
~qulson
czemu coś o tych podwyżkach niby jak u mnie nie ma zmian? sam pytałem w PKO i mnie to nie dotyka.
~Dżejms
Nie brać kredytów to będą błagać abyście brali. I domostwa też stanieją.
~tytus
Nie oddychać, nie jeść, nie pić. Będą błagać żebyście oddychali, stanieje żywność i napoje
~koleś
mozesz tez nie jesc i nie pic, tez zaoszczedzisz.
~Inwestor
Kredyt hipoteczny to największa głupota która może się człowiekowi w życiu przytrafić.
~PF1985
Tak, oczywiście lepiej do 40-tki mieszkać z mamusią albo z kolegami na wynajmowanym...
~aaaa
co za bzdura. Według ciebie lepiej płacic komuś 1000zł za wynajem niż np. 550zł za ratę kredytu. (Mieszkanie obciążone hipoteką zawsze możesz sprzedać - nie ma tu żadnego problemu)
~222
kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorstwa to też największa głupota jaką można zrobić nie ? widać znawca z Ciebie jakich mało..gratulujemy rozumu...wróc do szkoły bo Cie mamusia sprawdzi

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki