REKLAMA

Panika na giełdach w Chinach. Handel znów wstrzymany

Michał Żuławiński2016-01-07 06:28analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-07 06:28
YAY Foto

29 minut - tyle trwała dzisiejsza sesja na parkietach w Szanhgaju i Shenzhen. Indeks CSI 300 spadł o ponad 7%, co poskutkowało wstrzymaniem handlu. Gwałtownie osłabił się także juan, który jest już najtańszy od 5 lat.

[Aktualizacja 8:30]

Zgodnie z obowiązującymi od poniedziałku regulacjami, dzienna zmiana indeksu CSI 300 grupującego największe spółki notowane na parkietach w Szanghaju i Shenzhen o 7% (w górę lub w dół) daje regulatorom rynku prawo zawieszenia handlu. Gdy zmienność indeksu wynosi 5%, handel jest wstrzymywany na 15 minut.

Mechanizm został po raz pierwszy zastosowany w miniony poniedziałek - sesja została zamknięta na półtorej godziny przed jej regulaminowym końcem. Dzisiaj chińskim inwestorom wystarczyło niecałe 15 minut, by spowodować wstrzymanie handlu. Kwadrans przerwy nie tylko nie uspokoił inwestorów, ale podgrzał atmosferę - osunięcie o kolejne 2 p. proc. zajęło indeksowi już tylko minutę. Różnicę w przebiegu sesji dzisiejszej i poniedziałkowej widać na poniższych wykresach:

Ostatecznie w momencie wstrzymania handlu CSI 300 tracił 6,93%, Shanghai Composite 7,04%, Shenzen Composite 8,24%, a ChiNext 8,58%.

Po przedwczesnym zakończeniu dzisiejszej sesji, Chińska Komisja Regulacyjna ds. Akcji (CSRC) przedstawiła nowe regulacje dotyczące ograniczenia sprzedaży akcji przez największych udziałowców. W myśl nowych przepisów akcjonariusze posiadający przynajmniej 5% udziałów danej spółki, a także członkowie zarządu i rady nadzorczej w ciągu trzech miesięcy nie będą mogli sprzedać więcej niż 1% akcji pozostających w obrocie. Dodatkowo, udziałowcy tacy będą musieli zawiadamiać o swoich planach z 15-sesyjnym wyprzedzeniem. Nowe przepisy wejdą w życie od 9 stycznia, po tym, jak jutro wygasną przyjęte w lipcu ubiegłego roku "antyspadkowe" regulacje, zakazujące sprzedaży akcji największym udziałowcom.

Koniec świata drogich surowców?

Koniec świata drogich surowców?

Rok 2015 przyniósł najsilniejszy od 7 lat spadek notowań surowców. Ceny ropy naftowej i wielu innych surowców osiągnęły kilkuletnie minima, spadając piąty rok z rzędu. Trudno przesądzić, czy była to oznaka sekularnej bessy, czy może rok poprzedzający przełom na rynkach commodities.

Wciąż burzliwie jest także na chińskim rynku walutowym, gdzie przed otwarciem rynku onshore Ludowy Bank Chin ustalił o 0,50% niższy niż wczoraj kurs juana do dolara (6,5646 wobec 6,5314). Było to ósme z rzędu osłabiające walutę posunięcie chińskiego banku centralnego. Kurs offshore podskoczył natomiast z 6,6959 do 6,7478, a następnie zawrócił do 6,6904, co sugeruje interwencje na tym rynku.

Tracą także inne azjatyckie giełdy: w Tokio Nikkei 225 spadł o 2,33%, południowokoreański KOSPI o 1,10%,  hongkoński Hang Seng stracił 3,09%, natomiast indyjski Sensex 2,09%.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (101)

dodaj komentarz
~Marti
Czy ceny akcji muszą rosnąć w nieskończoność ?
Moim zdaniem nic wielkiego, rok, dwa obniżek ceny papierów, i co z tego ?
~jerzy
No tragedia juan osłabiony do dolara 0.5%.Jak złotówka do juana spadła na pysk od 2012roku do dzisiaj 50% bo z 0,4 do 0,6 to jest cicho.
~autor
Panika to dopiero będzie jak zacznie się korekta w USA gdy braknie dodrukowanego pieniądza. To tylko wstęp.
~Viracocha
Właśnie Chińczycy ogłosili ze wstrzymują zawieszanie giełdy, Soros naciskał czy inny podstęp? Ale się dzieje i to jest główny obecnie powód dla którego warto mieć internet i znać angielski.
~Viracocha
Polskie media na razie milczą, bo chyba muszą mieć przyzwolenie moderatorów zachodnich na publikacje, albo po prostu takie są leniwe...!
~Viracocha
Spokojnie, oficjalne wprowadzanie nowego porządku świata, przez elity przebiega zgodnie z planem. Pan Soros jest za „kierownicą” z resztą elit na pokładzie..!
~Viracocha
Extra Extra: Po przerwaniu i zamknięciu drugi raz w tym tygodniu z powodu silnych spadków. giełd w Chinach. Eksperci giełdowi z Chin lecą do Europy i USA instalować „Bezpieczniki” Na giełdach. Spodziewane są utrudnienia na trasie ich przejazdu z Lotnisk na giełdy światowe.!!!!!

~Awa
USa rządzi dolarem a dolar rządzi światem gospodarki.....
~Satoshi
Tymczasem chińskie giełdy Bitcoin ostro w górę...
~LOL
To już raczej reguła - chińska giełda w dół o 7% to bitcoin w górę o 7%.

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki