REKLAMA

Panika czy manipulacja? Złoto poniżej 1.100 USD/oz

2015-07-20 08:45
publikacja
2015-07-20 08:45
Panika czy manipulacja? Złoto poniżej 1.100 USD/oz
Panika czy manipulacja? Złoto poniżej 1.100 USD/oz
/ YAY Foto

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do załamania notowań kontraktów na złoto. Na niezbyt płynnym rynku żółty metal został w ciągu kilku minut przeceniony o 45 USD na uncji, osiągając najniższą cenę od 5 lat.

O 3:29 czasu polskiego „ktoś” rzucił na rynek zlecenia sprzedaży kontraktów terminowych na złoto opiewających na kwotę 2,7 mld dolarów. Zlecenia te wpadły na płytki rynek (ze względu na święto w Japonii) i dosłownie wybiły denko spod notowań złotych kontraktów, które przebijając wsparcie na poziomie 1.130 USD/oz zainicjowały lawinę zleceń typu stop-loss. Giełda w Szanghaju odnotowała dziś wolumen obrotu rzędu 900 tysięcy lotów wobec średniej na poziomie niespełna 30 tys. lotów.

Kliknij, aby przejść do bieżących notowań
Kliknij, aby przejść do bieżących notowań (Bankier.pl)

W efekcie o 3:38 za uncję złota płacono 1.087,71 USD – czyli aż o 3,7% mniej niż kilka minut wcześniej i najmniej od marca 2010 roku. Później notowania królewskiego metalu nieco się podniosły i powróciły powyżej 1.100 USD/oz. O 8:35 kontraktami na złoto obracano po 1.118,80 USD, czyli wciąż o 1,6% taniej niż przed weekendem.

To, co w poniedziałek nad ranem wydarzyło się na rynku złota, do złudzenia przypomina techniki manipulowania rynkiem, za które amerykański nadzór chce wsadzić do więzienia brytyjskiego tradera obwinianego za tzw. flash crash z maja 2010 roku. Chodzi o stosowanie technik zwanych „nawarstwianiem” (ang. layering) i „bajerowaniem” (ang. spoofing), które polegają na składaniu zleceń bez intencji ich wykonania, ale w celu wywołania spadku cen. Na rynku złota do takich „niefortunnych zdarzeń” dochodzi nadspodziewanie często.

Z drugiej strony nie brakuje przesłanek zachęcających do gry przeciwko złotu. Pomimo zmasowanego dodruku pieniądza przez największe banki centralne inflacja obserwowana na poziomie wskaźników CPI pozostaje bliska zeru. W Stanach Zjednoczonych Fed zapowiada podwyżkę stóp procentowych, co przekłada się na umocnienie dolara i presję na ceny metali szlachetnych. Ponadto na dojrzałych rynkach akcji trwa hossa, zniechęcająca inwestorów do trzymania bezpiecznych aktywów.

W takich okolicznościach złoto powinno prędzej czy później odnaleźć dno bessy. Jednak aby na rynek złota wróciła hossa, konieczna jest zmiana kierunku przepływów pieniężnych, co będzie możliwe chyba tylko wtedy, gdy na rynkach akcji zacznie się bessa, a sytuacja na rynku długu wymknie się spod kontroli banków centralnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (208)

dodaj komentarz
~Krystek
I po co ta panika? Nie od dzis wiadomo, ze w obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej spokoj mja tylko inwestorzy w kamienie szlachetne, chociazby zloto. Mozna znalezc dobrych dostawcow (chocby 79element.pl, odradzam sieciowki!) i spac spokojnie.
~Coroner
ani panika ani manipulacja tylko zwykły powrót do fundamentów, złoto było podbijane w trakcie cyklu obniżki stóp procentowych w us, teraz kiedy gospodarka amerykańska nabiera rozpedu (kolejny cykl dobrej koniunktury) ci co zarabiali przez 10 lat na zwyżce ceny złota teraz robią przesiadkę na dolara i obligacje amerykańskie, oczywiście ani panika ani manipulacja tylko zwykły powrót do fundamentów, złoto było podbijane w trakcie cyklu obniżki stóp procentowych w us, teraz kiedy gospodarka amerykańska nabiera rozpedu (kolejny cykl dobrej koniunktury) ci co zarabiali przez 10 lat na zwyżce ceny złota teraz robią przesiadkę na dolara i obligacje amerykańskie, oczywiście wzrostowy cykl na rynku złota wróci za jakieś 15-20 lat i być może wówczas dobije do $2000-$3000 ale wcześniej zobaczymy na złocie $500 albo mniej
~MinaM
Od kilku dni zrobiło się "ciepło" wokół złota. Wydaje mi się, że w takich sytuacjach najspokojniejsi są ci, którzy kupują złoto w postaci monet, takich jak wydaje Mennica Staropolska albo inne. Wtedy wiadomo, że chociaż złoto traci na wartości, ich monety mają też wartość pamiątkową, kolekcjonerską.
To taka opcja do
Od kilku dni zrobiło się "ciepło" wokół złota. Wydaje mi się, że w takich sytuacjach najspokojniejsi są ci, którzy kupują złoto w postaci monet, takich jak wydaje Mennica Staropolska albo inne. Wtedy wiadomo, że chociaż złoto traci na wartości, ich monety mają też wartość pamiątkową, kolekcjonerską.
To taka opcja do przemyślenia na przyszłość, żeby nie panikować jak złoto poleci.
~Streeter
Witam MinaM,złota nie kupuje się w bankach w postaci tych " monet kolekcjonerskich" tylko z rynku wtórnego - PAMIETAJMY O TYM
~Streeter
Wiecie co zostaje w takich przypadkach najcześciej - GOLD , DIAMOND , ART .
~Streeter
To teraz pomyślcie co zostało z tej forsy
~Streeter
Czy już wszyscy zadali sobie to pytanie?
~Sreeter
Drodzy wspaniali komentatorzy, zadam wam pytanie "od ilu pokoleni macie forsę ?"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~suseł34sieć
Poleceniem: cat /var/log/messages ...odczytasz log z firewalla.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki