REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Citi Handlowy – ważne zmiany dla klientów w bankowości elektronicznej

2019-09-06 11:18
publikacja
2019-09-06 11:18

Citi Handlowy poinformował swoich klientów o zmianach dotyczących zabezpieczeń bankowości elektronicznej i płatności. Wkrótce pojawi się nowa aplikacja mobilna, Citi Mobile Token, służąca do potwierdzania logowania i transakcji dokonywanych online.

Już 14 września zaczną obowiązywać nowe standardy bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej i płatnościach kartowych. To wynik wejścia w życie regulacji wynikających z unijnej dyrektywy PSD2. Banki informują swoich klientów o nadchodzących zmianach, a niektóre instytucje już stosują zmienione procedury.

fot. / / materiały dla mediów

Citi Handlowy przesłał klientom wiadomość o nowościach, na które należy się przygotować. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie nowego sposobu autoryzacji za pomocą aplikacji mobilnej Citi Mobile Token. Narzędzia nie można jeszcze pobrać, ale będzie ono drugim, obok jednorazowych kodów SMS, instrumentem umożliwiającym stosowanie tzw. silnego uwierzytelnienia.

Bank zapowiada, że Citi Mobile Token będzie służył do uwierzytelnienia transakcji kartą w internecie. Znajdzie też zastosowanie podczas logowania do bankowości elektronicznej. Po 14 września co 90 dni podczas wejścia do serwisu transakcyjnego bank będzie mógł poprosić o dodatkowe potwierdzenie tożsamości klienta – za pomocą kodu z SMS lub aplikacji. Citi Handlowy skróci także domyślny czas trwania sesji w bankowości elektronicznej. Po 5 minutach bezczynności użytkowników zostanie wylogowany (obecnie limit to 8 minut).

Dostęp do historii transakcji w bankowości internetowej i mobilnej również ulegnie zmianie. Podczas przeglądania transakcji starszych niż 90 dni klient zostanie poproszony o weryfikację z wykorzystaniem Citi Mobile Token lub jednorazowego kodu SMS.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Transakcje zbliżeniowe poniżej 50 zł w dalszym ciągu nie będą wymagały podawania PIN-u, informuje bank. Jednak, gdy łączna kwota wydana w ten sposób przekroczy próg równowartości 100 euro konieczne będzie wpisanie PIN w terminalu.

MK

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki