REKLAMA

PO proponuje 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców

2021-07-27 20:44
publikacja
2021-07-27 20:44
PO proponuje 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców
PO proponuje 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców
fot. iStock / / Pexels

Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka; to jedna z propozycji PO dotyczących zmian w systemie emerytalnym - mówiła w czwartek w Kielcach posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

W ramach akcji „Letnia Akademia Kobiet", posłanki PO: Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych dyskutowały we wtorek z mieszkańcami Kielcach o ekonomii społecznej i systemie emerytalnym.

Marzena Okła-Drewnowicz mówiła, że jedną z propozycji PO jest wypłacanie dodatku do emerytur dla wdów i wdowców. Miałby on wynosić 25 proc. emerytury zmarłego małżonka.

"Najczęściej to kobieta zostaje sama, dlatego uważamy, że w sytuacji śmierci współmałżonka, druga osobna powinna móc pobierać dodatek w wysokości 25 proc. jej lub jego emerytury" - powiedziała.

Okła-Drewnowicz dodała, że Platforma nie ma planów wydłużania wieku emerytalnego. "Polacy odpowiedzieli, że na takie rozwiązania się nie zgadzają, a my słuchamy Polaków" – podkreśliła.

Zaznaczyła, że kluczowe dla władzy powinno być wprowadzenie mechanizmów, które będą wspierały aktywność zawodową. Proponowanym przez PO rozwiązaniem jest zwolnienie z opłacania składek osób, które mimo uzyskania wieku emerytalnego nadal decydują się pracować. Z tego obowiązku zwolniony byłby także pracodawca.

Posłanka Izabela Leszczyna zwracała uwagę na konieczność wyrównania wysokości wynagrodzeń i emerytur kobiet i mężczyzn. Zaznaczyła, że obecny system jest niesprawiedliwy, a wiele kobiet staje przed "dramatycznym wyborem: czy mam robić karierę zawodową, czy zająć się rodziną i mieć dzieci".

Z kolei Joanna Frydrych poinformowała, że PO będzie starała się ujednolicić system emerytalny. Jej zdaniem powinien on być prostszy, przejrzysty i uniezależniony od zmian władzy w kraju.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
''Miałby on wynosić 25 proc. emerytury zmarłego małżonka.'' - i to jest ta cudowna propozycja zabranie 75% ? :D

PO niereformowalne utrzymuje PiS u władzy :D
samsza
To jasne, że taki przepis byłby wstępem do kłótni o "wdowy" lub "wdowców", o dyskryminacje osób, którym "zabrania się" zostać mężem lub żoną, z uwagi na płeć.
grzegorzkubik
Teraz jak są pieniądze dzięki odebraniu ich mafiom vatowskim i dzięki spadkowi bezrobocia, nagle opozycja się odzywa i chce coś ludziom dołożyć a wcześniej brakował im kasy na tyle, że musieli z OFE pobrać150 mld.
kkk1111
solidarność zarzucała rządowi PZPR ze członkowie korzystają z przywilejów w ramach walki ,strajkowano domagano sie likwidacji rządowego szpitala , sklepów ,przywilejów dla posłów ,a co jest dziś posłowie, rząd maja swoje lecznicze kliniki ,karty medyczne restauracje gdzie dania sa w cenie jak dla najuboższych, ful solidarność zarzucała rządowi PZPR ze członkowie korzystają z przywilejów w ramach walki ,strajkowano domagano sie likwidacji rządowego szpitala , sklepów ,przywilejów dla posłów ,a co jest dziś posłowie, rząd maja swoje lecznicze kliniki ,karty medyczne restauracje gdzie dania sa w cenie jak dla najuboższych, ful wypas o niebo wyższe dochody ,służbowe samochody i zwroty za paliwo choć taki nawet samochodu nie posiada ,nisze kwoty wolne od podatku w porównaniu do ciemnoty która ich do władzy dopuściła ,o to walczyła solidarność by nas okradano , i mówiono ze tak jest sprawiedliwie i demokratycznie , o takich przywilejach to wybrańcy z czasów komuny mogli pomarzyć ,to ja ma w czterech literach taka demokracje i sprawiedliwość a teraz najwięksi złodzieje znowu obiecują ze mi dadzą łaskawie 25% z tego co mi sie powinno należeć jak swini koryto w całości
marekpoznan
W każdym kraju i w każdym systemie banda politykierów żyje jak rozpasane paniska, dlatego trzeba tą hołotę ograniczyć do niezbędnego minimum.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
W 1934 roku doszło do podpisania polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy. Piłsudski był szanowany w Niemczech. Na czas pierwszej fazy wojny – II RP powinna była zawrzeć sojusz z Hitlerem.
zenonn odpowiada zenonn
Z wyliczeń na karcie wynika, że jej właścicielka zarobiła 360 złotych. Od tego musiała odliczyć podatek dochodowy, składkę emerytalną i fundusz pracy – wszystkie te obciążenia wyniosły nieco ponad 46 złotych. A to oznacza daniny na poziomie niecałych 13 procent, co jest uderzającym kontrastem wobec dzisiejszych Z wyliczeń na karcie wynika, że jej właścicielka zarobiła 360 złotych. Od tego musiała odliczyć podatek dochodowy, składkę emerytalną i fundusz pracy – wszystkie te obciążenia wyniosły nieco ponad 46 złotych. A to oznacza daniny na poziomie niecałych 13 procent, co jest uderzającym kontrastem wobec dzisiejszych obciążeń pensji,

https://innpoland.pl/142109,prof-robert-gwiazdowski-wypomina-ze-za-okupacji-podatki-byly-nizsze
kkk1111 odpowiada zenonn
no właśnie nisze, bo mniejsza opieka ,powodowała większą śmiertelność a tym samym eksterminacje narodu ,odpowiedziałby ci dziś polityk hahahha

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki