Oszuści łowią klientów Pekao

Bank Pekao ostrzega klientów przed fałszywymi wiadomościami, które informują o blokadzie konta. W rzeczywistości jest to oszustwo mające na celu wyłudzenie danych do bankowości internetowej.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Korespondencja wysyłana jest z podszywającej się pod bank skrzynki pocztowej. W wiadomości znajduje się link kierujący do podrobionej strony banku, która do złudzenia przypomina oryginał. Nie zgadza się oczywiście adres, ale nieuważny klient może tego nie zauważyć.

- Celem tego ataku jest przechwycenie przez przestępców danych wymaganych do logowania oraz nakłonienie do zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefonie komórkowym. Złośliwe oprogramowanie może pozwolić cyberprzestępcom na uzyskanie pełnej kontroli nad urządzeniem, w tym np. przekierowanie rozmów, bądź wiadomości SMS – ostrzega bank.

Pekao przypomina jednocześnie, że nigdy nie wysyła e-maili o blokadzie konta z prośbą o zalogowanie się do bankowości elektronicznej. Tak samo nie prosi o podanie pełnego hasła podczas logowania. Ostrzega też, by nie otwierać linków zamieszczonych w korespondencji e-mail i w wiadomościach SMS.

Technika, którą wykorzystują przestępcy, nazywa się phishingiem. Polega na rozsyłaniu na losowo wybrane adresy e-mail fałszywych wiadomości. Oszuści liczą na to, że przynajmniej część wiadomości trafi do klientów Pekao, którzy nie zachowają ostrożności i dadzą się nabrać.

(Bankier.pl)

WB/Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne