REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Orlen zawyżał ceny paliw i naruszył prawa konsumentów? RPO pisze do UOKiK

Jacek Misztal2023-03-21 08:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-21 08:00

W ostatnich tygodniach 2022 roku, gdy na rynkach cena ropy naftowej spadała, ceny na stacjach Orlenu praktycznie stały w miejscu. Nawet powrót 23-proc. stawki VAT nie spowodował wzrostu cen. Czy zachowano standardy ochrony konsumentów? Dalszych wyjaśnień domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Orlen zawyżał ceny paliw i naruszył prawa konsumentów? RPO pisze do UOKiK
Orlen zawyżał ceny paliw i naruszył prawa konsumentów? RPO pisze do UOKiK
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

O cenowej anomalii na rynku paliw pisał m.in. w grudniu nasz główny analityk Krzysztof Kolany. Scenariusz o ukryciu podwyżek VAT-u okazał się prawdziwy, gdy 31 grudnia 2022 roku Orlen obniżył ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego dokładnie o tyle, o ile 1 stycznia 2023 roku wzrósł VAT na paliwa.

RPO na wojennej ścieżce przeciw zawyżonym cenom paliw

"Jak wynika z informacji medialnych, PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Taka praktyka mogła mieć miejsce również w przypadku innych podmiotów na rynku paliw" - pisze w liście do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Trzeba zaznaczyć, że na rynku hurtowym Orlen jest monopolistą - kontroluje ponad 90 proc. Stacje benzynowe uzależnione są od cen oferowanych przez Orlen i nie mają dużego pola do manewru w tej kwestii. Gdy Orlen wprowadzał kilkudziesięciogroszowe promocje cen paliw w wakacje, małe stacje benzynowe mówiły wprost - boimy się powrotu czasów CPN-ów.

Czy doszło do naruszenia ochrony praw konsumenta?

"Dlatego też niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta. Należy zauważyć, że wyżej opisana praktyka mogła narazić również przedsiębiorców na dodatkowe koszty ponoszone w związku z działalnością" - pisze Wiącek.

"RPO ma świadomość, że problem pozostaje w zainteresowaniu prezesa UOKiK, który wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie cen rynkowych paliw i zwrócił się do największych podmiotów na rynku o informacje i dane będące podstawą do kształtowania cen paliw" - dodano.

Choć dość szybko, bo 4 stycznia 2023 roku, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw, to ciągle nie ma jeszcze jego wyników. A te będą kluczowe dla linii orzeczniczej sądów w sprawch o odszkodowania.

"Cuda na Orlenie" wywołały powszechne oburzenie

Opozycja na początku roku grzmiała, że "każdy z nas zapłacił Obajtkowi 200 zł", a MPK we Wrocławiu zdecydowało się nawet wstąpić na drogą sądową o 900 tys. złotych odszkodowania za zawyżone ceny paliw. I choć niemal każdy mógłby iść z taką sprawą do sądu, to w praktyce liczba pozwów będzie zapewne znikoma.

Prezes Obajtek jeszcze w październiku zapewniał, że "Orlen nie wykorzystuje sytuacji na rynku paliw, by czerpać zyski". Z końcem lutego spółka broniła się, że "manipulacją jest twierdzenie, że narzucamy wysokie ceny na stacjach". Niedawno jednak główny ekonomista koncernu Adam Czyżewski, odpowiadając m.in. na pytania dotyczące polityki cenowej spółki, wskazał, że "my nie jesteśmy od pomocy Polakom, jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw". Jak jest na prawdę? Wystarczy przejechać się na stację paliw...

2022 rok był dla Orlenu rekordowy

Niezaprzeczalny jest fakt, że Orlen w 2022 roku osiągnął najlepsze wyniki w historii. Te jednak nie są porównywalne, ponieważ uwzględniono w nich także części przejętego Lotosu i PGNiG. Zapowiedziano również rekordową dywidendę i wielkie plany inwestycyjne na najbliższe lata. Według prezesa Obajtka Orlen ma zarabiać jeszcze więcej - nawet milion złotych na minutę.

Jak bumerang powraca natomiast kwestia podatku od nadmiarowych zysków, który miałby objąć także... Orlen, który zapiera się, że takich zysków nie ma. Resort finansów pracuje bowiem nad zakresem i sposobem wdrożenia unijnego rozwiązania dotyczącego tzw. opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków w obszarze polityki energetycznej.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (20)

dodaj komentarz
kacz-dzong-un
Ja tam na orlenie nie tankuję
itso_battlestar_point_g
''zabrać i tą sprzedaż detaliczną niech handluja tylko ropą'' - to jest skandal żebym czekał w kolejce bo taksówkarz gra w totka a tak na serio czas zawalczyć o drobnych przedsiębiorców i zmieść te korpy z rynku gdzie rodzą sie biznesy
itso_battlestar_point_g
hmm sam siebie zacytowałem czas na przerwę
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
vacarius
Nie dasz skrzywdzić JP2 przecież jego już nie idzie skrzywdzić bo nie żyje.
zoomek odpowiada vacarius
Nie znasz nekrofili. A to idzie nieubłaganie zaraz po LGBTQ-RTV-AGD.
wyborca-pis-ale-nie-glupi odpowiada zoomek
Buhaha, dobre. w szkolach moje dzieciak prawie by sie zaraziły tym LGbt. Jak masz widzimisię i chcesz zostać dziewczynka a jestes chłopem to idź do cyrku, a nie na ulicę. To tak samo jak z murzynami, powinni wszyscy do Afryki jechać
luckyrich
Jak pokazał Pan Obajtek - lepiej ludzi przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust. Nikt nie będzie się Jak pokazał Pan Obajtek - lepiej ludzi przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Przeczytajcie sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 15-20%, w nieruchomości, złoto, daje podstawy bezpiecznego tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
trooper
Mnie zastanawia, dlaczego polskie paliwa sprzedawane przez stację producenta (ORLEN) są nawet droższe na stacjach niż importowane, brytyjskie z koncernu BP.
maxykaz
Narodzie!!! Nie czujesz jak was PIS dyma?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki