REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Votum: opinia rzecznika TSUE zwiększy zainteresowanie kredytobiorców pozywaniem banków

2023-02-16 14:58
publikacja
2023-02-16 14:58

Czwartkowa opinia rzecznika generalnego TSUE powinna przełożyć się na zwiększenie zainteresowania kredytobiorców pozywaniem banków i dodatkowo sprawia, że frankowicze nie będą zainteresowani bankowymi propozycjami ugodowymi – poinformował PAP Biznes wiceprezes Votum, Kacper Jankowski.

Votum: opinia rzecznika TSUE zwiększy zainteresowanie kredytobiorców pozywaniem banków
Votum: opinia rzecznika TSUE zwiększy zainteresowanie kredytobiorców pozywaniem banków
/ Materiały spółki

"Treść opinii Rzecznika Generalnego TSUE wskazuje na jedną bardzo istotną kwestię, która powinna przełożyć się na zwiększenie zainteresowania kredytobiorców podjęciem działań przeciwko bankom. Rzecznik jednoznacznie wskazał, że bankom nie należy się żadne dodatkowe świadczenie w postaci bezumownego korzystania z kapitału, w przypadku stwierdzenia przez sąd nieważności umowy kredytowej. Tak jednoznaczne wyartykułowanie tego zakazu z pewnością sprawi, że kolejne grupa oczekujących kredytobiorców podejmie działania w sprawie swojego kredytu frankowego" - powiedział PAP Biznes Jankowski.

"Rzecznik wskazał również, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie, żeby konsumenci mogli domagać się jakiejś formy rekompensaty za to, że to bank korzystał z wpłacanych przez nich środków. Co może mieć szczególne znaczenie, zwłaszcza dla kredytobiorców, którzy już całkowicie spłacili swój kredyt. Oczywiście w tym zakresie musimy poczekać na wyrok TSUE i orzecznictwo sądów krajowych" - dodał.

Ocenił, że opinia rzecznika dodatkowo sprawiła, że i propozycje ugodowe, kierowane przez banki do klientów, "stracą na wartości" i frankowicze nie będą zainteresowani przewalutowaniem kredytu lub innego rodzaju konwersją na kredyt oparty o WIBOR.

"Tym bardziej, że ugoda może pozbawić kredytobiorców dochodzenia od banków dodatkowych roszczeń, o których wspomniał Rzecznik w wydanej opinii"- powiedział Jankowski.

Rzecznik Generalny TSUE wydał w czwartek opinię w sprawie C-520/21. Jego zdaniem, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają analogicznego prawa.

Rynek ocenił, że czwartkowa opinia rzecznika TSUE jest negatywna dla sektora bankowego. Na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Votum informowało wcześniej, że w styczniu 2023 roku liczba nowych klientów, którzy zdecydowali się na ofertę grupy w sprawie umów kredytowych wyniosła około 704, co było wynikiem zbliżonym do ubiegłorocznego. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki