REKLAMA

Opakowano paryski Łuk Triumfalny. Koszt? 14 mln euro

2021-09-18 08:00
publikacja
2021-09-18 08:00
Opakowano paryski Łuk Triumfalny. Koszt? 14 mln euro
Opakowano paryski Łuk Triumfalny. Koszt? 14 mln euro
fot. Vincent Isore / / ZUMA Press

Na kilka dni przed 18 września artyści i alpiniści rozpoczęli rozmieszczanie pasów białej tkaniny na fasadach Łuku Triumfalnego w Paryżu. Od 18 września do 3 października monument ma być całkowicie opakowany i stać się jedną z wielu instalacji sztuki krajobrazu artysty Christo znanego z „opakowywania” pomników, elementów architektonicznych i przyrody.

Nazywane „utopijnym” dzieło sztuki amerykańskiego artysty pochodzenia bułgarskiego - Christo - ma przywrócić Paryżowi atmosferę świętowania, którą wymazała pandemia i globalny kryzys.

„Opakowywanie Łuku Triumfalnego” rozpoczęto w niedzielę. ”Celem Christo była ucieczka od ram i konwencji tworzenia obowiązujących od renesansu” - odpowiada przewodnicząca projektu Łuku Triumfalnego i przyjaciółka Christo Laure Martin-Poule.

Artysta Christo Javacheff, znany jako Christo, urodził się w rodzinie bułgarskich naukowców w 1935 r. Uciekający przed żelazną kurtyną i sowieckim jarzmem przybył do Paryża w 1958 r. Artysta zmarł w wieku 84 lat 31 maja 2020 r. w Nowym Jorku.

„Moja głowa jest pełna, zbyt pełna wrażeń. To największe szczęście w moim życiu. Ogarnia mnie chęć krzyku, krzyku. Paryż jest najbardziej tętniącym życiem miastem na świecie i całe piękno świata zgromadziło się tam” – pisał w 1958 r. Christo, który ożenił się z Francuzką i zawsze chętnie wracał do Paryża, gdzie czuł się kochany i artystycznie doceniany.

Do najbardziej znanych instalacji Christo należą: zapakowanie w 1995 r. berlińskiego Reichstagu, pokrycie polipropylenowym pasem w kolorze fuksji w 1983 r. wysp Surrounded Islands niedaleko Miami czy zapakowanie Pont Neuf w Paryżu w 1985 r.

Koszt opakowania Łuku Triumfalnego płachtą o powierzchni 25 tys. m kw. na dwa tygodnie ma wynieść 14 mln euro i ma zostać w całości pokryty przez firmę Sotheby's.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lorelie
obecnie Paryż przypomina Mogadishu w czasie wojny... bród syf i ubóstwo z innego kontynentu zaanektowało to miasto.
lorelie
Francuzi wstydzą się być Francuzami tak jak Tokarczuk i Holland być " Polkami" a raczej mieć polskie paszporty...
innowierca
Rzeczywiscie "tetni zyciem" Paryz. Pojechalem na "krotko przed Covidem" do Paryza, pierwszy raz w zyciu. Wysiadlem z pociagu, wyszedlem ze stacji, a tu "tlum" i chalas okropny, jak to w wielkim miescie. Chcialem przejsc przez ulice, patrze, a tu koles lezy na kartonie, 50cm od kraweznika, na chodniku,Rzeczywiscie "tetni zyciem" Paryz. Pojechalem na "krotko przed Covidem" do Paryza, pierwszy raz w zyciu. Wysiadlem z pociagu, wyszedlem ze stacji, a tu "tlum" i chalas okropny, jak to w wielkim miescie. Chcialem przejsc przez ulice, patrze, a tu koles lezy na kartonie, 50cm od kraweznika, na chodniku, przy samych "pasach", na przejsciu dla pieszych. "Opalony" byl bardzo, to pomyslalem, ze odpoczywa zmeczony po wakacjach. Biorac przyklad z innych, przeskoczylem przez niego i przeszedlem ulice. Plan byl, zeby dotrzec do "Eifel tower" (okolo 7 kilometrow przez miasto) na piechote, ale dzien byl pochmurny i mapy Google "zacinaly sie". Zabladzilem, i znalazlem sie na bazarze w "Senegalu".
glowny_analityk_bankier_pl
Czy prawdziwa sztuka rodzi się za 14mln euro?

NIE!

prawdziwa sztuka może powstać za 1zł
xiven
to wygląda jakby w środku przetrzymywali chorych na ebole i chcieli to za wszelką cenę odizolować
1a2b
Świetna sprawa do wyprania kilkunastu baniek. No i oczywiście korupcyjne żerowisko. I co to ma wspólnego ze sztuką?
jarunia
lepiej by przeznaczyli na odbudowę katedry Notre Dame - francuskie głupki
resee
14mln ja by 1mld a głodujacym papier do jedzenie bo tej wielkiej sztuce która tylko sie ta nazywa
dzo_bajden
to wszystko w czasach walki z plastikowymi odpadami i zmianami klimatu.
bardzo potrzebne

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki