REKLAMA

Polacy zapłacą za plastikowe opakowania. Nowa opłata już wkrótce

2021-09-16 11:10
publikacja
2021-09-16 11:10
Polacy zapłacą za plastikowe opakowania. Nowa opłata już wkrótce
Polacy zapłacą za plastikowe opakowania. Nowa opłata już wkrótce
fot. Koldunov Alexey / / Shutterstock

Rząd dodaje gazu pracom nad wprowadzeniem nowej opłaty od plastikowych opakowań. Ustawa o systemie kaucyjnym trafiła do wykazu prac sejmowych. Eksperci przewidują, że za produkty trzeba będzie zapłacić około 1-2 zł więcej niż dotychczas.

Pierwsze doniesienie o wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce pojawiły się na początku tego roku. Teraz przyśpieszają prace nad wprowadzeniem nowej opłaty - kaucji od plastikowych butelek. Projekt ustawy o bezparagonowym systemie kaucyjnym na opakowania z tworzyw sztucznych trafił do oficjalnego wykazu prac rządowych.

Kilka złotych za butelkę więcej

Resort klimatu i środowiska nie podaje szczegółów projektu - m.in. tych dotyczących kwoty potencjalnej nowej opłaty. Według wyliczeń kaucja będzie wynosić minimum 50 groszy –  mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). "Z sygnałów wysyłanych wcześniej przez Ministerstwo Klimatu wynika, że kaucja ma wynosić 1-2 zł od opakowania" – podaje z kolei Biznes Radio Zet. Koszt kaucji będzie prawdopodobnie wliczony w cenę plastikowego opakowania. W przypadku butelkowanej wody mineralnej wzrost ceny produktu może być nawet dwukrotny.

System kaucyjny opakowań z tworzyw sztucznych ma działać na zasadach podobnych jak zwrot szklanych butelek po piwie. Z jednym wyjątkiem - klient nie będzie musiał okazać paragonu, aby otrzymać pieniądze z opłaty z powrotem.

Nadchodzi system kaucyjny w Polsce

Celem wprowadzenie kaucji na plastikowe opakowania jest zachęcenie konsumentów do oddawania do recyklingu większej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów system kaucyjny funkcjonuje z powodzeniem już od kilkunastu lat. Niemcy są do niego przyzwyczajeni.

W Polsce projekt wprowadzenia nowej opłaty jest częścią większych zmian, które ujmuje projekt rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) - wprowadzony jako dopasowanie polskiego prawa do dyrektywy unijnej. Na ten moment jest on na etapie przedłużonych konsultacji. Jego operatorem będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG).

DF

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ryszard-taryfiarz
no i dobrze bo jak widzę ile sąsiedzi wyrzucają plastikowych śmieci to aż mnie skręca. Może opłata za śmieci zmaleje.
fiat126p
Jeżeli segreguje się śmieci, jest frakcja plastiku a z plastikowymi butelkami nie ma wątpliwości do którego pojemnika wyrzucić to po co jeszcze ten podatek? Lepsze potłuczone ostre szkło na chodnikach i ulicach?
antek10
wybraliscie pis to macie wzrost podatkow każdego dnia. Dymac suwerena. :-)
anty12
Rozumiem, ze w kazdym sklepie bedzie kaucjomat dzialajacy :D Bedziecie dziadami jak za komuny, bedzeicie zbierac butelki plastikowe z menelami i je sprzedawac :D A podobno wystarczy ni ekrasc LOL
jkl777
"wystarczy ni ekrasc"

Wystarczy DOIĆ!
kenn
I dalej to samo co zawsze:
- stwórz problem (masowo produkowany plastik, który mógł być już dawno ograniczony przez polityków)
- zaproponuj rozwiązanie (koszt - dla ludu! w dodatku znowu małe firmy oberwą przy okazji wprowadzania kolejnych barier, by tylko duzi mogli sobie pozwolić na zmianę)
blind-oln
Kaucja jest wtedy, gdy można ją odzyskać. Tutaj jest po prostu nowy podatek, bo tak jak ze szklanymi, sklepy nie będą chciały przyjmować zwrotu.
zosia3005
Dobrze - jeśli jednocześnie będzie ustawionych DUŻO SPRAWNYCH automatów zwrotnych. Tak naprawdę to jest kolejny podatek od obywateli , bo nie wyobrażam sobie możliwości zwrotu tych opakowań i odbioru kaucji w sklepach. Obecnie jest duży problem ze zwrotem szklanych butelek bez paragonu a sklepy tłumaczą to brakiem miejsca Dobrze - jeśli jednocześnie będzie ustawionych DUŻO SPRAWNYCH automatów zwrotnych. Tak naprawdę to jest kolejny podatek od obywateli , bo nie wyobrażam sobie możliwości zwrotu tych opakowań i odbioru kaucji w sklepach. Obecnie jest duży problem ze zwrotem szklanych butelek bez paragonu a sklepy tłumaczą to brakiem miejsca . Nie wyobrażam sobie w praktyce cyrkulacji tak dużej ilości butelek plastikowych , która jest w obrocie - koszty dodatkowego personelu , miejsca, transportu itd.
Dawno temu wszystkie opakowania szklane były zwrotne ( w tym np. z wódki , mleka , śmietany ) , było dużo tzw. punktów skupu a mleko przynosił mleczarz pod drzwi mieszkania - ale to już historia.
3456
jak to jest możliwe jaki mamy system wyborczy że jedne i te same ryje zasiadają w sejmie od lat ,czasami tylko się ktoś zmieni dla okrasy ,wieczni posłowie ,senatorzy , a śmiali się z PZPR ciągle te tłuste koty

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki