REKLAMA

Od dziś kolejne zmiany w urlopach wychowawczych

Barbara Sielicka2013-10-01 10:00
publikacja
2013-10-01 10:00

Dziś w życie wchodzą kolejne zmiany w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Główna zmiana polega na tym, że jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.

Od dziś kolejne zmiany w urlopach wychowawczych
Image licensed by Ingram Image

Rodzicom, którzy wcześniej byli zatrudnieni przynajmniej przez sześć miesięcy, przysługuje skorzystanie z urlopu wychowawczego. Jest on urlopem bezpłatnym, w czasie którego rodzic podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, nie otrzymuje jednak zasiłku macierzyńskiego (ten wypłacany jest tylko w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego). Składki za osoby będące na urlopie wychowawczym opłaca budżet państwa.

Wymiar urlopu wychowawczego to 36 miesięcy. Przed zmianami można go było wykorzystać do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Od dziś okres ten został wydłużony do czasu, aż dziecko skończy pięć lat. Zmiana ta wynika z konieczności dostosowania przepisów urlopu wychowawczego do nowych przepisów, związanych z prowadzeniem urlopu rodzicielskiego.

Tego miesiąca nie przekażesz drugiemu rodzicowi

Zgodnie z nowymi przepisami każdemu z rodziców będzie przysługiwało wyłączne prawo do miesiąca urlopu wychowawczego (ojcu, jeśli z większej części urlopu korzysta matka, lub matce, jeśli na urlopie przebywa ojciec). Tego jednego miesiąca nie będzie można się zrzec na rzecz drugiego rodzica. Jeżeli rodzic zdecyduje się jedna go zrzec, cały urlop ostatecznie skróci się do 35 miesięcy. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska.

opiekunka» Guwernantka: stary zawód znowu w modzie
Do tej pory urlop wychowawczy można było wykorzystać maksymalnie w czterech częściach, od dziś już w pięciu. Z trzech do czterech miesięcy wydłużono także okres, w którym z urlopu będą mogli korzystać równocześnie oboje rodzice.

Zmiany w ubezpieczeniach osób na wychowawczym

Od 1 września 2013 roku obowiązuje pierwszy pakiet zmian w urlopie wychowawczym. Weszły wtedy w życie przepisy, dzięki którym państwo finansuje rodzicom opiekującym się dziećmi składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to rodziców samozatrudnionych, pracujących na umowach cywilnoprawnych, rolników i bezrobotnych.

Wprowadzono więc urlopy wychowawczych dla grup, które dotychczas nie miały do nich prawa, np. prowadzących działalność gospodarczą, pracujących na umowy zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, studentów i bezrobotnych.

Wielu rodziców nie stać na opiekę nad dzieckiem» Wielu rodziców nie stać na opiekę nad dzieckiem
Dla osób z co najmniej sześciomiesięcznym stażem ubezpieczeniowym podstawą składki stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W ich przypadku budżet finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny podstawą składki jest 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Osobom tym budżet opłaca tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.

Więcej o tym można przeczytać w artykule Od dziś więcej osób skorzysta z urlopu wychowawczego. Aby skorzystać z tego przywileju, należy w ZUS-ie złożyć odpowiednie oświadczenie. Wzory oświadczeń wraz z instrukcją ich wypełniania znaleźć można na stronie ZUS w zakładce Osobista opieka nad dzieckiem od 1.09.2013 r.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~arek
Chyba szaleniec albo budżetówka (płaci naszymi podatkami).

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki