REKLAMA

Od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne

2022-03-31 13:49
publikacja
2022-03-31 13:49

Od 2023 r. rusza wymiana liczników energii na inteligentne. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł. Będzie rozłożony na 8 lat tak, by nie obciążać budżetów odbiorców energii elektrycznej - poinformował w czwartek podczas konferencji "Inteligentnie w energetyce", wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne
Od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne
fot. MemoryMan / / Shutterstock

Podczas czwartkowej I Ogólnopolskiej Konferencji "Inteligentnie w energetyce" wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio poinformował o rozpoczęciu realizacji projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych.

"Umiejętne zarządzanie siecią energetyczną jest obecnie niezwykle ważne. Będziemy mieli do czynienia z nadwyżkami energii. Chodzi o to, by tak nimi zarządzać, by móc je magazynować i przeznaczać do innych celów. Stawką jest bezpieczeństwo i niezależność systemu energetycznego państwa" - stwierdził Dziadzio.

Zapewnił on, że na wprowadzeniu inteligentnych liczników skorzystają także odbiorcy prądu.

"Będą mogli śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym, będą też rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej, będzie też automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia, możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi" - wyliczył.

Dodano również, że Inteligentne Sieci Energetyczne mają sprzyjać rozwojowi rozproszonej energetyki prosumenckiej oraz minimalizować straty handlowe przedsiębiorstw produkujących energię elektryczną.

Zwrócono uwagę, że na Inteligentnych Sieciach Energetycznych zyskają też tzw. prosumenci zbiorowi np. wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli zainstalują u siebie systemy fotowoltaiczne, dzięki inteligentnym licznikom będą mogły wewnętrznie rozliczać zużycie energii. Nie jest to możliwe obecnie.

Wiceminister dodał, że w tzw. ustawie licznikowej z 20.05.2021 r. powołani zostali już dwaj operatorzy: operator informacji rynku energii, który jest w rękach Polskich Sieci Energetycznych i tzw. Centrum Systemu Informacji Rynku Energii. Zostanie uruchomione od 1 lipca 2024 r.

Wiceminister poinformował także, że instalacja inteligentnych liczników rozpocznie się w 2023 r. Wówczas trafią one do 15 proc. odbiorców, w 2025 r. do 25 proc., w 2027 r. do 65 proc., a w 2028 r. do 80 proc. odbiorców. Cała procedura wymiany ma zakończyć się w 2030 r.

"Wymaga to wprowadzenie na nasz rynek nowoczesnych liczników, a to jest szansa dla naszych producentów" - zaznaczył wiceminister Piotr Dziadzio.

"Koszt montażu inteligentnych liczników w całej Polsce szacujemy na 9 mld zł. Te szacunki są wstępne i ostatecznie postępowania przetargowe pokażą, jakie są możliwości cenowe dla samych liczników, ale też dla systemów informatycznych" - poinformował Robert Zasina prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Przetargi prowadzi min. 5 dużych przedsiębiorstw energetycznych. Prezes Zasina dodał, że są one na różnych etapach zaawansowania.

"Cześć przedsiębiorstw już je uruchomiła, cześć przygotowuje dokumentację i te przetargi będą sukcesywnie uruchamiane" - stwierdził Zasina.

Wiceminister Dziadzio zaznaczył, że w sektorze, w którym inwestycje są dość duże i kapitałochłonne, koszty są rozkładane w czasie, co ma zapewnić akceptowalność społeczną.

"Wraz z Urzędem Regulacji Energetyki rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by ten projekt nie tylko nie przeniósł się bezpośrednio na taryfę, na klientów, ale też znalazł możliwość finansowania m.in. z dotacji unijnych. Mamy takie informacje i przygotowujemy się do tego, by w racjonalny sposób wykorzystać dofinansowanie" - poinformował Piotr Dziadzio. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
next3
dzejms, ruski troll, nawet tutaj? A kysz....
dzejms
Ruski? Człowieku - Klaus Schwab- koszerny typ.
dzejms
Klaus Schwab dostaje orgazmu. Inwigilacja level master.
https://youtu.be/WiGp8vIU9b4
od 1.25 przemawia premier Federacji Rosyjskiej a przed nim Klaus Schwab.
apollo1985
Takie inteligentne że zawsze na niekorzyść właściciela zaokrąglają
wizytator
Żeby chociaż wybrali polską firmę do produkcji.
karbinadel
A kiedy wymiana ministrów i posłów?

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki