REKLAMA

Obcokrajowiec a kredyt hipoteczny

Hanna Hylińska2011-10-24 06:00
publikacja
2011-10-24 06:00
Obcokrajowiec a kredyt hipoteczny
Obcokrajowiec a kredyt hipoteczny
fot. Thinkstock / / Thinkstock

Obcokrajowiec uzyskujący dochody w walucie innej niż złoty, w większości banków ma szanse na kredyt hipoteczny. Taka osoba musi jednak spełnić kilka warunków określanych indywidualnie przez banki.

Problemy mogą mieć obcokrajowcy mieszkający na terenie lub poza terenem Polski, którzy nie posiadają tutejszego obywatelstwa, ale chcieliby zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Wzięliśmy pod lupę sytuację, gdy osoba mieszkająca zagranicą , nie mająca obywatelstwa polskiego, chce w Polsce zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Założyliśmy, że potencjalny kredytobiorca nie posiada wkładu własnego, a wynagrodzenie otrzymuje w walucie innej niż PLN.

Jak polski bank ocenia zdolność kredytową obcokrajowca?

Takie pytanie zadaliśmy ponad dwudziestu instytucjom. Czternaście z nich odpowiedziało, że obcokrajowiec ma szanse na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania. Trzy banki (Alior Bank, DnB Nord i Raiffeisen Bank Polska) udzielą kredytu wyłącznie w przypadku, gdy nierezydent uzyskuje dochody na terenie Polski. Poniżej przedstawiamy listę instytucji, które zgodziłyby się na udzielenie kredytu. Każdy z banków został także poproszony o krótką informację dotyczącą warunków, jakie musi spełnić zagraniczny kredytobiorca.

Bank
Wymagania wobec kredytobiorcy-obcokrajowca
Bank Pekao SA Uzyskiwanie dochodów w danej walucie, o które wnioskuje klient
Bank Pocztowy Dokładne informacje na infolinii lub w oddziale banku
Eurobank Mieszkaniec państw członkowskich Unii Europejskiej, posiadający jednocześnie kartę pobytu (lub obywatelstwo)
Getin Noble Bank Mieszkaniec państw członkowskich Unii Europejskiej
Bank Millennium Jeśli wnioskodawca posiada adres korespondencyjny w Polsce lub udzieli upoważnienia do odbierania korespondencji osobie zamieszkałej w Polsce lub podmiotowi mającemu siedzibę w Polsce
PKO Bank Polski Dokładne informacje na infolinii lub w oddziale banku
Nordea Bank Polska Obywatelstwo UE oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego, Wspólnot Europejskich lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE
Kredyt Bank Mieszkaniec państw członkowskich Unii Europejskiej
Bank BGŻ Dokładne informacje na infolinii lub w oddziale banku
Polbank EFG Dokładne informacje na infolinii lub w oddziale banku.
Bank BPS Pod warunkiem, że przedstawi zezwolenie lub promesę wystawienia zezwolenia w formie decyzji administracyjnej na nabycie nieruchomości, która to powinna zostać wydana przez właściwego ministra.

Bank Pekao SA

Gdzie obcokrajowiec kredytu nie otrzyma?

Ze wszystkich zapytanych instytucji, sześć banków odpowiedziało, że nie pożyczy obcokrajowcowi pieniędzy na zakup mieszkania. A są to: Invest-Bank, Deutsche Bank, MultiBank, Credit Agricole, ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Najczęstszym powodem negatywnej decyzji jest uzyskiwanie dochodów poza Polską.

Hanna Hylińska

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~lidka
mysle ze jak sa dostepne, to nie ma wielkiej roznicy czy dla polaka czy obcokrajowca, w getin z tym problemu nie ma, warto sie u nich dowiedziec na miejscu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki