Obawy Irlandczyków przed Brexitem

2016-11-02 19:46
publikacja
2016-11-02 19:46
YAY Foto

W Dublinie politycy i biznesmeni z obu części Irlandii mówili dziś o możliwych skutkach Brexitu dla Szmaragdowej Wyspy. Ich obawy budzą zarówno ekonomiczne, jak i polityczne skutki przywrócenia granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandzką. Irlandia Północna to autonomiczna część Wielkiej Brytanii, która wraz ze spodziewanym Brexitem przestanie być członkiem UE. Republika Irlandzka zaś w UE pozostanie.

Premier północnoirlandzkiego rządu w Belfaście, unionistka Arlene Foster nie przybyła do Dublina mówiąc, że Brexit jest nieodwołalny i nie pora biadać - lepiej myśleć o wspaniałych perspektywach, jakie otwiera. Inni politycy z Irlandii Północnej wskazywali jednak, że na razie Brexit niesie tylko problemy. Największy to przecinająca Wyspę jedyna lądowa granica Wielkiej Brytanii, która w przyszłości będzie ją oddzielać od Unii Europejskiej.

Premier Theresa May złożyła dwie sprzeczne obietnice: w Londynie, że przywróci kontrolę granic Wielkiej Brytanii, i w Belfaście, że nic nie zagrozi obowiązującej od 1923 roku strefie swobodnego ruchu między Irlandią a Wielką Brytanią. Szef dyplomacji Republiki Charlie Flannagan ostrzegł, że nie można zaprzepaścić "dywidendy pokojowej", jaką daje "niewidoczna granica". Padały przestrogi przed ponownym wybuchem konfliktu. Lider republikańskiej partii Sinn Fein Gerry Adams zapowiedział zaś, że będzie zabiegał o "specjalny status" Irlandii Północnej. Jak powiedział: "Nie chodzi o miękki czy twardy Brexit, lecz o alternatywę dla Brexitu".

/IAR/ Grzegorz Drymer, Londyn/em/ nyg

Źródło:IAR
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki