REKLAMA
PIT 2023

Obajtek grzmi po artykule o jego darowiznach. "Sprawę kieruję na drogę prawną"

2023-12-01 10:15
publikacja
2023-12-01 10:15

Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą - oświadczył w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek, komentując artykuł Wirtualnej Polski (WP) o jego darowiznach w postaci nieruchomości. Dodał, że sprawę kieruje na drogę prawną.

Obajtek grzmi po artykule o jego darowiznach. "Sprawę kieruję na drogę prawną"
Obajtek grzmi po artykule o jego darowiznach. "Sprawę kieruję na drogę prawną"
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

W piątek WP opublikowała artykuł autorstwa Szymona Jadczaka pt. "Daniel Obajtek podarował działki synowi. Zostawił sobie prawo użytkowania". Portal podał, że według jego ustaleń, "21 listopada rano w niemal wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności", przy czym "przynajmniej część nieruchomości została umową darowizny przepisana na Piotra Obajtka, syna Daniela".

Prezes Orlenu wzburzony

"Redakcjo wirtualnapolska i SzJadczak - mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą. Prawo do prywatności jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka i dotyczy także osób publicznych" - napisał na platformie X (dawnej Twitter) prezes Orlenu Daniel Obajtek. "Łamiecie każde standardy, a etyka dziennikarska to pojęcie, które - jak widać po opublikowanym tekście - jest dla Państwa czymś kompletnie nieznanym. Warto je poznać, jeśli ktoś mianuje się dziennikarzem. Sprawę kieruję na drogę prawną" - dodał Obajtek.

WP podała, iż "odkryła, że prezes Orlenu Daniel Obajtek już po wyborach do Sejmu zaczął pozbywać się majątku - w tym licznych nieruchomości". "Według naszych ustaleń Daniel Obajtek przekazuje majątek swojemu synowi Piotrowi. Wszystko na mocy umowy darowizny" - podał portal w swej publikacji.

W artykule zaznaczono, iż WP zwróciła się za pośrednictwem Orlenu jak i pełnomocnika Daniela Obajtka mecenasa Macieja Zaborowskiego o odpowiedzi na pytania dotyczące przekazania nieruchomości synowi prezesa Orlenu, pytając m.in.. czym podyktowane są takie działania?

Portal się broni

Jak wyjaśnił portal, "Orlen odpisał, że +w związku z tym, że pytania dotyczą prywatnych spraw prezesa zarządu Orlen S.A., przekazujemy je do pełnomocnika Pana Daniela Obajtka+". Z kolei mecenas Zaborowski poinformował, "że ze względu na prawo do prywatności +pytania dotyczące darowizn dokonywanych w ramach rodzinny wkraczają właśnie w tą sferę chronioną prawem i nie będą w żaden sposób komentowane+".

WP, jak wynika z publikacji, poprosiła o opinię prof. Mariusza Bidzińskiego, wykładowcę na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego i radcę prawnego oraz wspólnika w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. Według portalu, odpowiedział on, że "zadawanie pytań i weryfikowanie, jaki majątek posiada Daniel Obajtek, czyli prezes spółki publicznej, kontrolowanej przez państwo, i co się nagle stało z majątkiem, który posiadał, a nagle tego majątku nie ma, jest pytaniem jak najbardziej uprawnionym".

"Pamiętajmy, że Orlen kontroluje Skarb Państwa, to nie jest prywatna spółka Daniela Obajtka. I powstaje pytanie, czy podarowanie majątku synowi wynika z ogromnej miłości ojcowskiej, czy może z próby ochrony majątku. Bo takie działanie zapewne utrudnią ewentualne roszczenia, które mogą się pojawić względem prezesa Orlenu" - powiedział prof. Bidziński, cytowany przez WP. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (101)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
W sprawie majatku Obajtka proponuję zapytać Karpińskiego i Nowaka .
tomkooo
hie hie tlumacz jedengo zlodzieja drugim ;)
jak nasi kradna to jest ok bo tamci tez kradli?
niederfurzdorf odpowiada tomkooo
A Ty znowu swoje w kółko ! Udowodnij kradzież Obajtkowi. No dobra, znajdź chociaż jakąś skrytkę w ścianie !!!!!!!!!
prawnuk
Przepraszam - gość od pieniędzy w skrytce mógł powiedzieć, że to kasa Obajtka....
tak dla jasności
tomkooo odpowiada niederfurzdorf
hehe no bo jak sie nie da udowodnic to nie kradziez ;)
niszczarki robia brrrr, doradcy doradzaja jak, prawo sie samo pisze zeby luki byly, znajomi i rodzina dostaje publiczna kase, dzialeczki sie same za poldarmo sprzedaja, polisy ubezpieczeniowe sie same kupuja ;) powtrzam, co ty myslisz, ze oni majac tyle kasy i doradcow nie
hehe no bo jak sie nie da udowodnic to nie kradziez ;)
niszczarki robia brrrr, doradcy doradzaja jak, prawo sie samo pisze zeby luki byly, znajomi i rodzina dostaje publiczna kase, dzialeczki sie same za poldarmo sprzedaja, polisy ubezpieczeniowe sie same kupuja ;) powtrzam, co ty myslisz, ze oni majac tyle kasy i doradcow nie wiedza jak krasc w majestacie prawa, albo przynajmniej tak, zeby dowodow nie bylo :)))) chyba nie myslisz, ze politycy nie kradna (ze wszystkich opcji politycznych) ;)
krokus12 odpowiada niederfurzdorf
A Kto wykiwał wujka na kasę ,kto umorzył postępowanie sądowe Ziobro jak tylko przejęli władze ,dlaczego Obajtek nie miał dostępu informacji niejawnych . On taki kryształowy nie jest .
tomkooo odpowiada niederfurzdorf
btw jak dudus nowymi prawami bedzie umarzal kazda sprawe to tez znaczy ze nic sie nie stalo - prawnie to prokuratura nic nie udowodni bo nie bedzie w stanie? ;)))
i zeby nie bylo, ci z po, psl tez kradna, ale przynajmniej nie nazywaja sie prawo i sprawiedliwosc ;)
tomkooo odpowiada krokus12
swieci z pisu, najwieksza tajemnica wiary - zloto i dolary ;))))
na darmo TK dudusiowi nowych uprawnien nie dawal, zawsze trzeba miec asa w rekawie ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
no, na ruskich to ty sie znasz - sasiedzi z lepianki obok ? ;)

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki