REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Nowy pomysł na zakaz handlu w niedziele. Dużo wyższe pensje rozwiązałyby problem

2023-03-21 09:15
publikacja
2023-03-21 09:15

Związkowa Alternatywa rozważa zgłoszenie obywatelskiego projektu ustawy ustalającej stawkę za pracę w niedzielę na poziomie 2,5 razy większym niż w dni powszednie. Wiązałoby się to ze zlikwidowaniem zakazu handlu.

Nowy pomysł na zakaz handlu w niedziele. Dużo wyższe pensje rozwiązałyby problem
Nowy pomysł na zakaz handlu w niedziele. Dużo wyższe pensje rozwiązałyby problem
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Temat zakazu handlu może niebawem wrócić do debaty publicznej, szczególnie przed wyborami. Jak mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz, organizacja myśli o projekcie ustawy. Według jej założeń zakaz handlu zostałby zniesiony, a wyższa stawka za niedzielną pracę miałaby obowiązywać nie tylko pracowników sektora handlu.

Szumlewicz opisuje trzy scenariusze, które jego zdaniem mogą się zadziać.

Pierwszy: ostre cięcie - wyrzucenie zakazu handlu do kosza i szybki powrót do tego, co znamy sprzed 2018 roku.

Drugi: Stopniowy powrót do poprzednich przepisów, a więc powolne i zaplanowane wyłączanie wybranych niedziel z zakazu handlu.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Trzeci: - Otwieramy placówki handlowe w niedziele i dajemy pracownikom znacznie wyższe wynagrodzenia za ten dzień - mówi w wywiadzie Szumlewicz. Związkowa Alternatywa zastanawia się, czy nie zgłosić tego pomysłu jako obywatelski projekt ustawy. Aby to zrobić, potrzebne będzie 100 tysięcy podpisów. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Kiedy? Zdaniem Szumlewicz dobry czas będzie tuż po wyborach.

Ustawa, która obowiązuje obecnie, pojawiła się w Sejmie w 2016 roku właśnie jako obywatelski projekt firmowany przez NSZZ Solidarność.

2,5-krotność wynagrodzenia

Organizacji zależy na tym, żeby wśród nowych propozycji na rozwiązanie problemu niedziel handlowych znalazł się zapis o zapłaceniu więcej tym, którzy wtedy mieliby pracować. Nie chodzi jedynie o pracowników handlu, ale i o inne branże.

- Nie jesteśmy związani z żadną partią, ale będziemy się starali wykorzystywać kampanię wyborczą do nacisków na polityków różnych partii, by wpisały wyższe stawki za pracę w niedziele w swój program - czytamy w wywiadzie. I dodaje, że próbowali już zainteresować tym pomysłem kilku polityków, ale bez spektakularnych efektów. - Nie znamy stanowiska żadnego klubu i żadna partia oficjalnie nie popiera tego pomysłu. Prawdę mówiąc, trochę się dziwię opozycji. Mam wrażenie, że ilekroć jej przedstawiciele mają wypowiadać się na temat niedziel, to kluczą. Na razie nie jest to część ich tożsamości politycznej - ubolewa Piotr Szumlewicz.

Niedawno o zakazie handlu w niedzielę mówił lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Podczas spotkania z wyborcami w Rokietnicy pod Poznaniem został zapytany o stanowisko wobec zakazu handlu w niedzielę. "Czy padły jakieś Lidle czy wielkie galerie handlowe? Nie słyszałem" – odparł. – Jestem zwolennikiem, by ludzie sami zdecydowali, jak spędzają ten dzień – mówił były premier. – Władza nie jest od tego, żeby narzucać nam jakieś rygory.

KWS

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
intisol
Strzał w dziesiątkę i od początku to popieram. Dajmy wreszcie godną pensję za pracę w niedzielę i wtedy niech pracodawca wybiera, czy opłaca mu się otwierać biznes.
xyzq
Od samego początku tej nieszczęsnej ustawy o tym mówię ;) Zamiast kilkudziesięciu stron przepisów, nakazów, zakazów, włączeń - jedno zdanie: za pracę w niedzielę należy się stawka x3 jak za dzień powszedni. I wszystko się samo wyreguluje - przedsiębiorca określi czy mu się to opłaca a i chętni do pracy sami się znajdą.
fre0n
czyli co piekarnie, cukiernie, kina, teatry, zoo, stacje benzynowe itp itd jak to widzisz mistrzu ekonomii?
albo może wymyślisz przepis prawny na podział i potem w zusie i skarbówce już w ogolę zgłupieją w zakresie składek itp.
intisol odpowiada fre0n
a jak miałby widzieć? Siadasz do Excela i wyliczasz, czy sprzedasz w niedzielę na tyle, żeby pokryć koszty i nabić jakiś zysk netto. Jeśli szacujesz, że nie dasz rady, to się nie otwierasz, tyle.
samsza
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-954-tys-zl-za-zajmowane-sie-domem-Przy-rozwodzie-sad-wycenil-prace-kobiety-8502399.html

Oszukali kobietę, za niedzielę dostała zwykłą stawkę...
zoomek
A w sobotę w Izraelu? Pozwolą na to sobie? Czy wtedy to byłoby srogie nadużycie?
intisol
To Twój problem, my tu w Polsce zajmujemy się swoim krajem ¯\_(ツ)_/¯

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki