REKLAMA

Nowy podatek od nieruchomości na tapecie rządu

2022-05-16 13:00
publikacja
2022-05-16 13:00
Nowy podatek od nieruchomości na tapecie rządu
Nowy podatek od nieruchomości na tapecie rządu
fot. Mateusz Włodarczyk / / Forum

Ministerstwa Finansów oraz Rozwoju i Technologii pracują nad projektem ustawy, która wprowadziłaby nowy podatek od nieruchomości. Daninę mieliby płacić właściciele niezamieszkanych lokali – donosi „Rzeczpospolita”.


Właściciele tzw. pustostanów podatek płaciliby od trzeciego i każdego kolejnego niezamieszkanego lokalu. Jeśli projekt przyjąłby taki kształt, konieczność płacenia podatku ominęłaby wówczas właścicieli dwóch mieszkań, z których jedno stałoby puste w oczekiwaniu na ewentualnych najemców lub zostałoby odziedziczone i jednocześnie nie zostałoby od razu wynajęte.

Jak zauważa Marek Lachowicz, makroekonomista cytowany przez „Rzeczpospolitą”, podatek miałby pomóc z problemem niewielkiej podaży mieszkań na rynku, która w połączeniu z rosnącym popytem wpływa na rosnące od miesięcy ceny widniejące w ogłoszeniach i wpisywane w aktach notarialnych.

– Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne – mówi Marek Lachowicz.

Samo wyegzekwowanie nowych przepisów może być jednak trudne. Zdaniem Jana Zygmuntowskiego z Akademii Leona Koźmińskiego trudne będzie już samo zinwentaryzowanie pustostanów, które, według Głównego Urzędu Statystycznego, mają stanowić 11 proc. polskich mieszkań. Co więcej, większość z istniejących w Polsce pustostanów pozostaje we władaniu samorządów.

MKZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (121)

dodaj komentarz
trooper
Ilu (pisowskich) urzędników będzie podatnik musial zatrudnić aby to obsłużyć, kontrolować itp? Obstawiam nie setki a tysiące.

Poza tym, jak kogoś nie stać na remont rudery aby wynająć, to ten podatek mu nie pomoże. Dlaczego samorządy posiadają najwięcej pustostanów, których nie wynajmują? Bo brak kasy na remonty tych ruder.
Ilu (pisowskich) urzędników będzie podatnik musial zatrudnić aby to obsłużyć, kontrolować itp? Obstawiam nie setki a tysiące.

Poza tym, jak kogoś nie stać na remont rudery aby wynająć, to ten podatek mu nie pomoże. Dlaczego samorządy posiadają najwięcej pustostanów, których nie wynajmują? Bo brak kasy na remonty tych ruder. A głównie rudery stoją puste. Jeśli samorządów nie stać to Kowalskiego będzie stać?
killgore
W ten oto sposób wzrosną czynsze. O wartość podatku plus kilka procent. Bezmózdzy wyborcy partii rządzącej i tak uważają, że nie płacą podatków :)
men24a
Przecież to przez Putina albo Tuska muszą wprowadzić ten podatek i jak to jeden ostatnio napisał, to banki zapłacą podatek, to hipermarkety zapłacą podatek.a wszystko coraz droższe, czemu ?
PiS już mnie niczym nie zaskoczy, Tusk jak wspomagał firmy to sprzeniewierzał publiczne pieniądze a PiS ratuje gospodarkę, Tusk zadłużał Polskę
Przecież to przez Putina albo Tuska muszą wprowadzić ten podatek i jak to jeden ostatnio napisał, to banki zapłacą podatek, to hipermarkety zapłacą podatek.a wszystko coraz droższe, czemu ?
PiS już mnie niczym nie zaskoczy, Tusk jak wspomagał firmy to sprzeniewierzał publiczne pieniądze a PiS ratuje gospodarkę, Tusk zadłużał Polskę biorąc dotacje unijne, PiS aż jęczy że im się te pieniądze należą itd.
msp
Państwo nakazuje gminom od nowego roku do przedszkoli przyjmować : ukraińskie dzieci . Polskie do prywatnych albo dom.

Do lekarza za rok , powód jak wyżej ..

Słabe to gdy kraj nie dba o swoich
milky_on
Przeciwnie... ten rząd jak najbardziej dba o swoich, także maszerować po legitymacje partyjną !
ktr
musiałby powstać rejestr miejsc zamieszkania i w dodatku wzorowo aktualizowany. Nie wróżę sukcesów, zupełna mrzonka. Dzisiaj obowiązek meldunkowy jest masywnie lekceważony, a co dopiero informowanie o miejscu zamieszkania....
boris-vodka
Miska ryżu dla każdego ...Tak kończą się socjalne eksperymenty ekip które próbują robić ludziom Raj na Ziemi.....Najczęściej się to kończy powszechną szczęśliwością czyli obozami pracy ,miejscem na pryczy i miską ryżu raz na dzień...Teraz się zabiorą za kolejne mieszkanie po wyborach opodatkują katastrem wszystkie nieruchomości. Miska ryżu dla każdego ...Tak kończą się socjalne eksperymenty ekip które próbują robić ludziom Raj na Ziemi.....Najczęściej się to kończy powszechną szczęśliwością czyli obozami pracy ,miejscem na pryczy i miską ryżu raz na dzień...Teraz się zabiorą za kolejne mieszkanie po wyborach opodatkują katastrem wszystkie nieruchomości. Nie mówiąc o tym że przy cenach ekogroszku rzędu 2000 zł/tona jakie zafundował nam PIS, będziemy przyszłej zimy ogrzewać się ciepłymi myślami jak to normalnie było w czasach Tuska....On grał w piłkę i wszystko się kręciło bo ludzie bez polityków sobie dobrze radzą. Niestety przyszedł PIS z panem PInokiem który zarządza krajem jak bankiem ...Czyli na wszystko są pieniądze(dług) a my i nasze podatki są zastawen zabezpieczenia pożyczki...Pinokio wraz z PISo-bolszewikami rozregulowali gospodarkę i za to jeszcze będą płacić następne pokolenia
mirek6504
No niestety,,,za Abramsy trza zapłacić za F-35 ,trza zapłacić,,,unia miała przelać kasę za pomoc Ukraińcom jeszcze nie przelała,,Beoing miał oddać 600 milionów z tytułu przestojów jeszcze nie oddał i nie odda to czas łupać kieszenie własnemu narodowi a miło być tak pięknie I dostojnie no i elegancko
dwkwiecien
Niemądrzy ludzie (określenie by być kulturalnym) z kaczynskim na czele i jego pacynką pinokiem nawet na chwile nie zablysna i nie przyjdzie im do glowy, ze te nowe podatki beda placili wlasnie najemncy a nie wynajmujacy... Rzadza nami niemadrzy ludzie.
inwestor.pl
Ile nowych podatków wprowadził PiS?

Zielony - Ponad 50
Czerwony - Niewiele (opłata to nie podatek)

(SONDA NIEOPODATKOWANA)

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki