REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Nowy podatek od nieruchomości? Premier zabrał głos

2022-05-17 10:20, akt.2022-05-17 13:01
publikacja
2022-05-17 10:20
aktualizacja
2022-05-17 13:01
Nowy podatek od nieruchomości? Premier zabrał głos
Nowy podatek od nieruchomości? Premier zabrał głos
/ Reuters

Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ale zastanawiamy się, co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100 albo po 500 czy 1000 mieszkań - dodał.

We wtorek premier wziął udział w konferencji prasowej w Świerczach w województwie mazowieckim. Mateusz Morawiecki pytany przez dziennikarzy, czy rząd pracuje nad nowym podatkiem od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, odpowiedział: "Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy, ale zastanawiamy się nad tym, co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100, albo po 500 czy tysiąc mieszkań".

Szef rządu zaznaczył, że należy sobie zadać pytanie, co się dzieje w takiej sytuacji na rynku. "Jak bogata firma z zachodu, bo to zwykle są firmy z zachodu, kupują kilkaset mieszkań i przetrzymują te mieszkania. Ceny rosną, nikt się do nich nie wprowadza. (...) Czy to jest sytuacja normalna" - pytał premier. Podkreślił, rząd zastanawia się właśnie nad taką sytuacją.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że rząd pracuje nad podatkiem od pustostanów, który mieliby płacić właściciele pustych mieszkań - od trzeciego i kolejnego z posiadanych. Dziennik donosił, że prace nad daniną są na wstępnym etapie. 

Buda: Ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne

Ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne, często w bardzo złym stanie - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że resort chce zachęcać gminy do wykorzystywania tych zasobów, m.in. przez skrócenie procedury ich remontu.

Według danych GUS ze spisu powszechnego, ok. 11 proc. lokali mieszkalnych w Polsce nie jest zamieszkanych. W niektórych województwach odsetek ten sięga 16 proc.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Buda był pytany o pomysł opodatkowania pustostanów – w ub.r. resort rozwoju informował o planach ograniczenia spekulacyjnych zakupów mieszkań, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane.

Szef MRiT powołał się na dane GUS ze spisu powszechnego zaznaczając, że ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne. "To są lokale warszawskie, łódzkie w bardzo dużym wolumenie. Są to budynki często do wyburzenia w związku ze stanami technicznymi niemożliwymi do odtworzenia" - wskazał Buda.

Dodał, że jest mała część lokali, które nadają się do wynajęcia, a nie są wynajmowane. "Dzisiaj ta zachęta do wynajmowania jest ogromna. Najem jest dziś bardzo atrakcyjny. To są raczej sytuacje, kiedy ktoś wyjechał czasowo i nie chce oddawać swojego lokalu w najem. Często mieszkania są utrzymywane dla dzieci. W tego typu sytuacjach nie rekomendowałbym rozwiązań siłowych, bo jeżeli ktoś nie chce wynajmować swojego mieszkania za 4 tys. zł, to podatek w wysokości 200 czy 500 zł go do tego nie zachęci" - stwierdził minister.

"Raczej będę ostrożny w proponowaniu rozwiązań, choć czekamy na dokładną analizę, bo dopiero GUS podał pierwsze dane wstępne. Nie chcemy rozwiązywać problemu, który nie do końca istnieje. Nie będziemy nakładać na gminy podatku czy jakiejś paraopłaty, gdy nie są w stanie otworzyć tych lokali” podkreślił Buda.

Poinformował, że resort chciałby zachęcać gminy, by inwestowały w te lokale, które można wyremontować. Temu służy Fundusz Dopłat w BGK – mówił. "Mamy też pomysł, by skrócić procedurę remontu mieszkań, które są jeszcze do wykorzystania: pozwolenia, zgody, projekty, by to było uproszczone” – oznajmił Buda.

„Chcemy mieć zdiagnozowany realny problem pustostanów” – dodał minister rozwoju dopytywany, czy będzie podatek od pustych mieszkań.

kuc/ asa/ mas/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (86)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Ktoś jeszcze wierzy temu kłamcy?
polonu
oni już zdążyli zadłużyć kraj na każdego obywatela 40 tyś zł noworodki w tym liczone , a szczepionki czołgi samoloty ,utrzymanie wojska ,nie naszego , płoty , i wiele wiele innych to nie liczone gdzieś po 50 tyś na beł , same odsetki to już nokaut ,a oni jeszcze kradną na bieżąco a tu PKB rośnie ha ha ha , pouciekają konta są za oni już zdążyli zadłużyć kraj na każdego obywatela 40 tyś zł noworodki w tym liczone , a szczepionki czołgi samoloty ,utrzymanie wojska ,nie naszego , płoty , i wiele wiele innych to nie liczone gdzieś po 50 tyś na beł , same odsetki to już nokaut ,a oni jeszcze kradną na bieżąco a tu PKB rośnie ha ha ha , pouciekają konta są za granicą . ale jak jest spokój to się krówkę doi dalej .
osiemgwiazd
Panie Kaczyński mówiłeś, że jak ktoś ma pieniądze, to je skądś ma, a najważniejsza jest transparentność władzy. No i gdzie pan Tera pasujesz, panie Kaczyński? Ukrywacie nawet majątek swego osobistego, wybranego własnoręcznie premiera! Jak panu nie wstyd? To do polityki jednak po pieniądze poszliście?
friedens
Pinokio ma sam za dużo nieruchomości, by być obiektywnym w tej sprawie. Broni swego prywatnego interesu. On powinien podać się do dymisji. Jego czyny i słowa są zaprzeczeniem bezstronnej działalności publicznej. To dla mnie taki ciągle mijający się z prawdą konfabulator; klasyczny geszefciarz. Taki Dyzma i Kunik w jednym.
olmert
Morawieckich można odnaleźleźć w 24 księgach wieczystych. Żona premiera ma między innymi dwa mieszkania na warszawskim Mokotowie, 15 hektarów ziemi we Wrocławiu, półhektarową działkę nad Bzurą, a także dwa mieszkania i lokal użytkowy w kamienicy przy wrocławskim rynku. Szacunkowa wartość majątku premiera i jego żony to ok. 40 mln zł.
godunow2
Jeżeli nie zaczną sprzedawać tych mieszkań, to będzie oznaczać, że nie będą wprowadzać żadnych drastycznych rozwiązań.
tomkooo
o demerycik chyba przez ziobre sponsorowany ;)
jaszczura
Komuno wróć, o przepraszam: dobra zmiana dla wstających z kolan.
xiven
"Jak bogata firma z zachodu, bo to zwykle są firmy z zachodu, kupują kilkaset mieszkań i przetrzymują te mieszkania. Ceny rosną, nikt się do nich nie wprowadza. (...) Czy to jest sytuacja normalna"

zgodnie z teoria państwa narodowego polskie nieruchomości powinny być tylko dla polaków, nie dla zachodnich funduszy,
"Jak bogata firma z zachodu, bo to zwykle są firmy z zachodu, kupują kilkaset mieszkań i przetrzymują te mieszkania. Ceny rosną, nikt się do nich nie wprowadza. (...) Czy to jest sytuacja normalna"

zgodnie z teoria państwa narodowego polskie nieruchomości powinny być tylko dla polaków, nie dla zachodnich funduszy, nie dla ukraińców, nie dla niemieckich emerytów, dla polaków

niepolacy powinni móc sobie co najwyżej od polaka wynająć kawałek polski

ale że nasze państwo istnieje tylko teoretycznie no to konkurujmy sobie z całym światem o nieruchy we własnym kraju...
kazikwaw
Premier tym razem nie kłamie – „nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy” – prace już zakończyli: „O tym, że taka ustawa jest rozważana i przygotowywana, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” już w grudniu. Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt.”
Źródło: www.rp.pl/nieruchomosci/art36298251-rzad-pis-pracuje-nad-nowym-
Premier tym razem nie kłamie – „nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy” – prace już zakończyli: „O tym, że taka ustawa jest rozważana i przygotowywana, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” już w grudniu. Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt.”
Źródło: www.rp.pl/nieruchomosci/art36298251-rzad-pis-pracuje-nad-nowym-podatkiem-od-pustych-mieszkan

XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki