REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Nowe obostrzenia. Oto kogo dotyczą

2021-11-29 14:15, akt.2021-11-29 15:08
publikacja
2021-11-29 14:15
aktualizacja
2021-11-29 15:08

Jesteśmy w apogeum czwartej fali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji, na której przestawił nowe ograniczenia, które będą obowiązywały od 1 grudnia. - Nowy wariant - omikron - może być gamechangerem, czyli elementem, który zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości, to, jak będą przebiegały procesy pandemiczne - dodał. 

Nowe obostrzenia. Oto kogo dotyczą
Nowe obostrzenia. Oto kogo dotyczą
/ Ministerstwo Zdrowia

Powoli dynamika liczby zachorowań w IV fali się zmniejsza. Mamy dwa województwa, które obserwujemy bardzo wyraźne spadki: woj. lubelskie i podlaskie. Niepokoi nas sytuacja na Śląsku, gdzie dynamiki są duże - powiedział minister.

W związku z tym rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń, który zawiera następujące elementy:

  1. ograniczenia lotów do i z 7 krajów: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni bez opcji skrócenia jej testem.
  2. podróżujący do Polski spoza Schengen - kwarantanna wydłużona z 10 do 14 dni. Po 8 dniach można zrobić test, który skróci kwarantannę.
  3. gastronomia, hotele, obiekty kultury, kościoły, obiekty sportowe- obiekty, w których dotąd istniał limit zapełnienia 75 proc. - od teraz 50 proc.
  4. wesela, komunie, imprezy, dyskoteki - limit 100 osób.
  5. wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 250 osób.
  6. sklepy, siłownie, kluby, centra fitness, muzea - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Regulacje te będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Osoby zaszczepione szczepionkami uznanymi w UE nie będą podlegać kwarantannie.

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

"Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy" – powiedział Niedzielski.

"Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego" – dodał szef MZ. "Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą" – podkreślił minister.

- Sytuacja jest alertowa, ale nie nietypowa. Spodziewaliśmy, że będzie dochodziło do powstawania nowych wariantów. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazały, że potencjalne zagrożenie związane z pojawieniem się nowego wariantu jest "poważne" do "bardzo poważnego" - mówił dyrektor NIZP-PZH dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron jest już obecny w Afryce, Europie, Azji i Australii - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Izrael i Japonia zamykają granice, inne kraje wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki.

Liczba zakażeń w poniedziałek, 29 listopada

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 18 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 6,3 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3520961 zakażeń koronawirusem i 83055 zgonów z powodu COVID-19.

Potwierdzone przypadki nowych zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (2749), śląskiego (1458), małopolskiego (1136), dolnośląskiego (1074), wielkopolskiego (972), pomorskiego (869), zachodniopomorskiego (851), kujawsko-pomorskiego (762), łódzkiego (691), opolskiego (517), podkarpackiego (418), lubuskiego (395), lubelskiego (383), warmińsko-mazurskiego (328), podlaskiego (193), świętokrzyskiego (182). 137 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W ujęciu tydzień do tygodnia liczba infekcji wzrosła o 6,3 proc., a 7-dniowa średnia nowych zakażeń wzrosła do 23,29 tys.

Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 3520961 zakażeń koronawirusem.

Łącznie z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 83055 zakażonych osób, z czego o 18 zgonach resort zdrowia poinformował w poniedziałek. W porównaniu do poprzedniego tygodnia zgonów było o 10 więcej.

Liczba zajętych łóżek z powodu Covid-19 wzrosła o 454 wobec poprzedniego dnia do 20521, a zajętych respiratorów zwiększyła się w ciągu doby o 4 do 1820. Kwarantanną objętych jest 633857 osób.

 

KWS

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (107)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Tzw. profilaktyka przeciw zakażeniowa tyle że z musztardą po........... Niestety krótkowidztwo jest wszędzie!.Niestety.
duck_killer
Jest coraz więcej powodów by obecne działania oficjalnie uznać za eksperyment społeczny.

Pamiętacie event 201? W październiku 2019 roku została zorganizowana konferencja w Nowym Jorku, na której były omawiane

scenariusze działań w przypadku wystąpienia pandemii, jak zachowają się ludzie, co mają robić firmy i rządy.
Jest coraz więcej powodów by obecne działania oficjalnie uznać za eksperyment społeczny.

Pamiętacie event 201? W październiku 2019 roku została zorganizowana konferencja w Nowym Jorku, na której były omawiane

scenariusze działań w przypadku wystąpienia pandemii, jak zachowają się ludzie, co mają robić firmy i rządy.

https://www.centerforhealthsecurity.org/event201/scenario.html

Wkrótce po tym pojawił się covid.

Kilka dni temu pojawiło się nagranie, na którym Bill Gates mówi: "To był interesujący test zaufania ludzi w polityków oraz

system opieki zdrowotnej. Nie poszło nam tak dobrze jak się spodziewałem." Dalej Bill mówi, że ma nadzieję, że w przypadku

innych chorób jak np. Odra osiągniemy lepszy rezultat.


https://twitter.com/AnonCitizenUK/status/1465414640343654404

Wszyscy zaszczepieni zaliczyli test ślepego posłuszeństwa. Niezaszczepieni udowodnili, że nie podążają za stadem. Potrafią

krytycznie spojrzeć na temat, zadać pytania, analizować.

bgiem
Najlepiej jakby pogonili doktora Niedziele.
antek10
Cyrk otwarty. Klauni rozśmieszają publikę. Oklaski dla pana prowadzącego.
tomkooo
tak jak ustawa o "stanie wyjatkowym" - przyklepali niezgodne z TK prawo i zadowoleni :)
zbyszek_
Ta. Pewnie. Obostrznia. A macie na to podstawę prawną czy poprostu wyszedł wlk. Pan na ambone i plebs ma się słuchać?
Bo tak to wygląda.
tomkooo
od kiedy ich prawo obchodzi ?
maja swojego prokuratora generalnego to moga robic co chca :)
duda ulaskawi zanim zapadnie wyrok, zeby dostep do koryta caly czas byl (zeby sad nie wydal wyroku) i gitara gra :)
mafia ot co
carlito1
Jedynym wrzodem/wirusem/grzybem na ciele tego narodu jesteście Wy skorumpowane przychlasty
janoz_lobolotorant
ministrowi się przytyło, za ciasny garniak
szprotkafinansjery
3/4 polityków, celebrytów itp. nosi za ciasne marynarki. W sklepach też wciskają za ciasne, albo, dla odmiany, za duże.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki