REKLAMA

Omikron rozprzestrzenia się na świecie. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia i zamykają granice

2021-11-29 13:11
publikacja
2021-11-29 13:11

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest już obecny w Afryce, Europie, Azji i Australii - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Izrael i Japonia zamykają granice, inne kraje wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki.

Omikron rozprzestrzenia się na świecie. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia i zamykają granice
Omikron rozprzestrzenia się na świecie. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia i zamykają granice
fot. SWKStock / / Shutterstock

Izrael był pierwszym krajem, który całkowicie zamknął swoje granice w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Nowy wariant został tam wykryty u dwóch osób, m.in. u pacjenta, który wrócił z Malawi. W związku z tym izraelskie służby rozpoczęły monitorowanie 800 podróżnych, którzy niedawno wrócili z krajów południowej Afryki, a rząd zdecydował o zamknięciu od niedzieli wieczorem na 14 dni granic dla cudzoziemców. Oprócz tego, władze izraelskie umieściły wszystkie kraje afrykańskie, z wyjątkiem części północnej kontynentu, na czerwonej liście państw, do których wyjazd Izraelczyków jest zabroniony bez specjalnego pozwolenia.

Rząd Japonii ogłosił w poniedziałek, że w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu od wtorku granice będą zamknięte dla zagranicznych przyjezdnych. Japończycy powracający z kilku określonych przez rząd krajów będą musieli poddać się kwarantannie w wyznaczonych ośrodkach. Do tej pory w Japonii nie wykryto żadnego przypadku zakażenia tą odmianą, jednak jedna osoba podróżująca z Namibii otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i przeprowadzane są dalsze testy, aby ustalić, czy jest to Omikron.

Belgia była pierwszym krajem europejskim, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne trzy przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, trzy w Niemczech, dwa w Danii oraz po jednym we Włoszech i Czechach. 13 przypadków zakażenia stwierdzono wśród pasażerów dwóch piątkowych lotów z RPA do Amsterdamu. Wszyscy zostali skierowani do izolacji w jednym z hoteli w pobliżu amsterdamskiego lotniska Schiphol.

W Portugalii potwierdzono w poniedziałek 13 przypadków infekcji nowym wariantem. Wszyscy zakażeni są członkami lizbońskiego klubu sportowego Belenenses. W ubiegłym tygodniu w związku ze wzbierającą falą zakażeń SARS-CoV-2 rząd zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia stanu klęski żywiołowej, w ramach którego wjazd do kraju będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem.

W związku z tą sytuacją rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu. To obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Teraz podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na Covid-19 i poddać się kwarantannie przez 10 dni.

We Francji zdecydowano, że każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nową odmianą, będzie musiała poddać się kwarantannie, nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw Covid-19. W niedzielę minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że Omikron prawdopodobnie jest już na terytorium Francji. "Dotąd nie zidentyfikowano (żadnego przypadku - PAP), ale to kwestia godzin. Skoro ten wariant krąży już w Anglii, Włoszech, Belgii, to jest prawdopodobne, że mamy już przypadki u siebie" - zaznaczył.

W Kanadzie potwierdzono dwa pierwsze przypadki zakażenia Omikronem w niedzielę, oba przypadki wykryto u osób, które niedawno podróżowały do Nigerii. Minister zdrowia Jean-Yves Duclos ocenił, że w miarę przeprowadzania kolejnych testów, można się spodziewać wykrycia kolejnych przypadków nowego wariantu koronawirusa w całym kraju. Zaledwie w piątek Kanada wprowadziła ograniczenia dla podróżnych z siedmiu krajów Afryki, gdzie stwierdzono obecność wariantu Omikron, ale Nigerii na tej liście nie było. Zakaz wjazdu wprowadzono dla podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w RPA, Botswanie, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Dwie infekcje Omikronem zgłoszono także w Australii u osób, które przybyły z południowej Afryki. Rząd zamknął granice dla obcokrajowców przybywających z RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii, Malawi, Zimbabwe i Seszelów. Trzy zakażenia stwierdzono w Hongkongu, gdzie również wprowadzono podobne restrykcje dla podróżnych.

Już wcześniej wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów południowej Afryki - tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

Nowy wariant koronawirusa został po raz pierwszy zgłoszony w Republice Południowej Afryki 24 listopada. W następnych dniach zidentyfikowano go również w sąsiadującej z RPA Botswanie. Według oficjalnych danych w Afryce mniej niż 6 proc. ludzi zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19, a miliony pracowników służby zdrowia i osób szczególnie narażonych na zachorowanie nie otrzymały jeszcze pojedynczej dawki szczepionki.

Joanna Baczała

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bgiem
Czy Vateusz spotkał się z Emmanuelem Omikronem i ustalił nowe obostrzenia dla Pologne?
the_mind_renewed
Lubię to. A Stalin miał takie chamskie metody żeby sterować ludem. A tu delikatnie białe rękawiczki, ostrzeżenia dla twojego dobra dodatkowo parę migawek ze świata jak trup się kładzie gęsto i ty już boisz się wyjrzeć przez okno. Genialne. https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
kenn
A gdzie podziały się wszystkie pozostałe szczepy wirusów??? ;P

To która to już nazwa tej odmiany grypy, opartej na koronowirusach, znanych już od wielu dekad :P Chyba z kilkanaście... Bo już się totalnie pogubiłem.
ddaamm
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że od 29 listopada 2021 roku:

W autobusach może być zajęte maks. 30 miejsc siedzących (lub 50% wszystkich miejsc).
Zamknięte są ochotnicze hufce pracy, pralnie oraz sklepy z biżuterią tradycyjną. Otwarte zostaną hackerspace'y oraz klubokawiarnie, ale wyłącznie w piątki.
W
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że od 29 listopada 2021 roku:

W autobusach może być zajęte maks. 30 miejsc siedzących (lub 50% wszystkich miejsc).
Zamknięte są ochotnicze hufce pracy, pralnie oraz sklepy z biżuterią tradycyjną. Otwarte zostaną hackerspace'y oraz klubokawiarnie, ale wyłącznie w piątki.
W zgromadzeniach może uczestniczyć maks. 15 osób (nie dotyczy wyścigów konnych oraz kursów tanecznych).
Restauracje i bary są otwarte w porze lunchowej, pod warunkiem ściągania butów przed jedzeniem.
Obowiązuje zakaz organizacji juwenaliów oraz palenia sziszy
W blokach operacyjnych szpitali węzłowych i teatrach może przebywać maks. jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia.
Hotele dostępne są tylko dla najemników, nauczycieli akademickich, myśliwych oraz niechrześcijan.
Nauka zdalna w klasach 2-8 szkół podstawowych, w szkołach położonych na wschód od Wisły oraz w szkołach wyższych, za wyjątkiem 20 najlepszych uczelni wg. rankingu "Perspektywy" (chyba, że pracownicy naukowi zaszczepieni są poza kolejnością).
bha
Covid 19 od ponad 1.5 roku sam nie zakaża, sam nie mutuje nowymi odmianami, sam się nie rozprzestrzenia!!!. To ludzie ludziom gotują swoją krótkowzrocznością, ignorancją, kpiną, bezmyślnością, nieodpowiedzialnością, rosnącą obojętnością, znieczuleniem na innych obok i coraz raz większym brakiem przestrzegania DDM gotują innym obok Covid 19 od ponad 1.5 roku sam nie zakaża, sam nie mutuje nowymi odmianami, sam się nie rozprzestrzenia!!!. To ludzie ludziom gotują swoją krótkowzrocznością, ignorancją, kpiną, bezmyślnością, nieodpowiedzialnością, rosnącą obojętnością, znieczuleniem na innych obok i coraz raz większym brakiem przestrzegania DDM gotują innym obok coraz bardziej niepewny i coraz niestety tragiczniejszy los. Niestety.
qbnsqbns
Zdecydowanie muszę przyznać Panu rację. Gdyby te kuleczki latające w powietrzu było widać, to być może nie byłoby w społeczeństwie takiego niedowierzania. Może ludziom trzeba zainstalować apki, które będą hologramem wizualizować te kuleczki patogenne, które niestety, ale z człowieka na człowieka się przenoszą przez niezasłonięte Zdecydowanie muszę przyznać Panu rację. Gdyby te kuleczki latające w powietrzu było widać, to być może nie byłoby w społeczeństwie takiego niedowierzania. Może ludziom trzeba zainstalować apki, które będą hologramem wizualizować te kuleczki patogenne, które niestety, ale z człowieka na człowieka się przenoszą przez niezasłonięte kawałkiem materiału, różnego rodzaju otwory.
hal9ooo
"...sam nie mutuje nowymi odmianami..." mutuje i to codziennie ...po prostu rzadko mutacja przeskoczy i zajmie większą niszę
xiven
wirusy same nie mutują, lasy same nie rosną

przed powstaniem człowieka nie było niczego :D

człowiek to nawet góry rzeźbił dłutem żeby było ładniej

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki