REKLAMA
WEBINAR

Będą odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny z funduszu kompensacyjnego

2021-11-29 09:06
publikacja
2021-11-29 09:06

Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych będzie podobny do rządowego. W poniedziałek będą zbierane pod nim podpisy posłów, aby złożyć projekt do laski marszałkowskiej na najbliższym posiedzenie Sejmu - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Będą odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny z funduszu kompensacyjnego
Będą odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny z funduszu kompensacyjnego
fot. insta_photos / / Shutterstock

W piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID-19 zapowiedział, że projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu. "To będzie ustawa tylko o tym funduszu, nie będą w niej zamieszczone inne, dodatkowe rzeczy" - powiedział wiceminister.

Na piątkowym spotkaniu uzgodniono też darmowe testy "dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi" oraz dodatki dla ludzi wykonujących zawody niemedyczne, zatrudnionych przy walce z pandemią.

Kraska pytany w poniedziałek w Polsat News o to, co dokładnie będzie przewidywał projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny, przekazał, że "będzie to podobny projekt do rządowego, tylko nie będzie zawierał regulacji z poprzedniego projektu". "Będzie to czysty projekt ustawy kompensacyjnej. Na taki format ustawy zgodziły się wszystkie kluby parlamentarne. Dzisiaj będą zbierane podpisy posłów, aby złożyć go do laski marszałkowskiej jeszcze na tym posiedzenie Sejmu"- powiedział Kraska.

Dopytywany, ile będzie wynosić odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny, Kraska przekazał, że stawki zostaną podane w projekcie, ale na pewno będzie to przedmiotem dyskusji podczas sejmowej debaty.

Wiceszef MZ zaznaczył, że w projekcie ustawy znajdzie się zapis o darmowych testach dla pracowników określonych branż. "Chcemy, aby raz lub dwa razy w tygodniu testować osoby, które mają kontakt z dużą ilością osób, czyli służba zdrowia, oświata, urzędnicy czy pracownicy komunikacji miejskiej. Tutaj eksperci się muszą wypowiedzieć, ile razy w tygodniu, jakim testem i czy za darmo" - stwierdził Kraska.

W lipcu rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Na mocy tej regulacji miałby m.in. powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Najbliższe posiedzenie Sejmu jest planowane w dniach od 30 listopada do 2 grudnia. (PAP)

ipa/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kenn
Propaganda i do tego kłamstwo :P

Rząd po cichu próbuje przepchnąć Druk 1449 w nowej wersji (poprzednia została zablokowana, ale to nie znaczy, że znowu nie będzie przepychana - PiS jest mocno zdeterminowany, i decydenci, a nie figuranci, w tej partii zapowiedzieli, że i tak ją przechną). Ta ustawa ma właśnie wprowadzić szereg
Propaganda i do tego kłamstwo :P

Rząd po cichu próbuje przepchnąć Druk 1449 w nowej wersji (poprzednia została zablokowana, ale to nie znaczy, że znowu nie będzie przepychana - PiS jest mocno zdeterminowany, i decydenci, a nie figuranci, w tej partii zapowiedzieli, że i tak ją przechną). Ta ustawa ma właśnie wprowadzić szereg regulacji, które w praktyce uniemożliwią tego typu odszkodowania :P
remo87
Dlaczego to podatnicy mają finansować odszkodowania, a nie producenci szczepionek?
Ja się na to nie zgadzam.
prawdziwynierobot
oni zgodzili się TYLKO na przychody, koszty i ryzyka, to juz nie oni
marcines7
W zamian za ryzyko zostania kaleką można otrzymać 30 tys zł ale oczywiście po długiej walce z biurokratycznym systemem.
bankster-kreator
a jednak... Jednak występują odczyny poszczepienne... Jednak szczepionka nie jest tak bezpieczna jak o niej mówił. I teraz jeszcze chcą ją wciskać 5 letnim dzieciom jak im kowid w ogóle niczym nie grozi. Dla 5 letniego dziecka kowid to zwykle przeziębienie a i nawet często bezobjawowe.
czarny_bambo
Czekamy na publikacje listy poszczepiennych skutkow ubocznych, na podstawie jakich badan/statystyk zostala opracowana i czy uwzglenia zgony poszczepienne.
kryzysio
Ależ proszę bardzo, nie dziękujcie.

https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/Raport-NOP-do-15.11.2021.pdf
abcx odpowiada kryzysio
Hmm, ciekawe co jest bardziej prawdopodobne dostanie NOP czy śmierć z powodu COVID. Dla ludzi starszych na pewno COVID dla ludzi młodych i w sile wieku nie wiadomo. Statystyki nie uwzględniają ludzi którzy przechodzą COVID bezobjawowo albo skąpo objawowo a jest ich kilka milionów nie ujętych w liczbie ozdrowieńców. Wśród górników Hmm, ciekawe co jest bardziej prawdopodobne dostanie NOP czy śmierć z powodu COVID. Dla ludzi starszych na pewno COVID dla ludzi młodych i w sile wieku nie wiadomo. Statystyki nie uwzględniają ludzi którzy przechodzą COVID bezobjawowo albo skąpo objawowo a jest ich kilka milionów nie ujętych w liczbie ozdrowieńców. Wśród górników 95% nie widziało że choruje na COVID
remote odpowiada kryzysio
Teraz wystarczy całość przemnożyć przez ca 100, bo szacuje się na całym świecie, że ilość zgłaszanych NOPów to ok. 1% rzeczywistej liczby powikłań, a następnie pomnożyć przez bodajże 56, bo tyle razy mniej NOPów zgłasza się w Polsce w porównaniu do średniej europejskiej.
prawdziwynierobot odpowiada kryzysio
słabo to wygląda...

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki