REKLAMA

Prof. Gut o omikronie: Zmagamy się z medialną histerią, szczepionki będą chroniły przed tym wariantem

2021-11-29 11:10
publikacja
2021-11-29 11:10

Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu omikron – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że szczepionki, które posiadamy, będą chroniły przed tym wariantem. Dodał, że omikron jest już w Europie, więc zamykanie granic nie ma sensu.

Prof. Gut o omikronie: Zmagamy się z medialną histerią, szczepionki będą chroniły przed tym wariantem
Prof. Gut o omikronie: Zmagamy się z medialną histerią, szczepionki będą chroniły przed tym wariantem
fot. Krzysztof Żuczkowski / / FORUM

"Obserwuję to, co dzieje się wokół tego wariantu wirusa SARS-CoV-2, z dużym zdumieniem. Mam wrażenie, że delcie przypisano tyle strasznych cech, a ona w Japonii tak zmutowała, że +popełniła samobójstwo+. Teraz trzeba ją czymś zastąpić. To medialna histeria, a powodów do paniki nie ma" - ocenił wirusolog.

Wyjaśnił, że omikron rzeczywiście zebrał 50 mutacji, ale nie ma on zmutowanych miejsc krytycznych, a one są zlokalizowane na białku S.

"Gdyby ten wariant zebrał naprawdę poważne mutacje, to przestałby istnieć. Nie może mieć i nie ma w tej chwili mutacji zmieniających całkowicie jego strukturę. Dlatego więc wniosek jest prosty: szczepionki, które posiadamy, będą nas przed nim chroniły. Oczywiście mowa o ciężkim przebiegu i zgonie, bo od początku powtarzałem, że szczepienia nie chronią przed zakażeniem" - wskazał prof. Gut.

Pytany o zdolność szerzenia nowego wariantu wskazał, że nie można o niej nic powiedzieć, bo dopiero 11 listopada wykryto ten wariant po raz pierwszy.

"Cała opowieść o jego większej zakaźności to strachy na lachy. Nic o niej nie wiemy i nie jesteśmy w tym momencie w stanie powiedzieć. Wystarczyłoby, abyśmy wzięli w trakcie tej epidemii przykład z Japończyków. Tam szczepienia i dyscyplina społeczna spowodowały wyeliminowanie wariantu delta. Powinniśmy się więc szczepić, bo już jedna dawka każdej z dostępnych szczepionek chroni nas przed zgonem i ciężkim przebiegiem" - podkreślił wirusolog.

Jego zdaniem decyzje państw o zakazywaniu lotów będą i tak nieskuteczne, bo wirus jest już w Europie. W Polsce, w ocenie prof. Guta, jeżeli tego wirusa jeszcze nie ma, to i tak się pojawi.

"Nie da się zamknąć teraz granic w obrębie UE. Aby miało to bowiem jakikolwiek sens, to musielibyśmy zamknąć granice także dla tranzytu i przewozu towarów, a to przecież scenariusz science-fiction. Są kraje, które dziś odwołają loty do państw afrykańskich, a za 7 czy 14 dni je wznowią. I co dalej? Do tego czasu omikron już zostanie w Afryce wyeliminowany? Nie zostanie, więc wszelkie te działania i tak będą nieskuteczne. Jeszcze raz powtarzam: mutacje, które zaszły w ramach SARS-CoV-2 w wariancie omikron są duże, ale nie zmieniają nic w zasadzie w zakresie dostępnych metod zabezpieczeń, czyli szczepionek. Nasze organizmy będą go rozpoznawały tak samo, jak poprzednie warianty SARS-CoV-2" - podsumował prof. Gut. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
michalx
Co się stao, że nagle w mediach ktoś śmie kwestionować jedyną słuszną narrację ? Czyżby prof. Gut miał już emeryturę zapewnioną ? Za takie herezje można stracic stanowisko...
zenonn
Prof Gut doczytał o niechęci narodu, nie chce się kompromitować. Nie chce dołączyć do dyndających.
kenn
Media jadące same na siebie ;) Jeszcze tego nie rozgrywali ;) Chyba słabo idzie propaganda, skoro muszą sami siebie kwestionować. :P

"Zmagamy się z medialną histerią"

- prawda. Od dnia jeden całej szopki. Czy ktoś jeszcze tego nie widzi?
czarny_bambo
Prof. Gut czasem gada z sensem a czasem zaprzecza sam sobie. Na poczatku pandemi mowil, ze C*** jest tak zakazny jak grypa, a po kilku miesiacach przytakiwal na wprowadzenie kolejnego lockdownu.
ddaamm
Jeszcze przelew nie doszedł, więc trzeba przemówić ludzkim głosem ;)
Najlepiej na zdrowie działa detoks medialny :)
pozhoga
,,Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu omikron"

Panie Gut - nie wy się zmagacie, tylko my - normalni ludzie. I nie ws. ,,wariantu omikron", tylko ws. wirusa w ogóle. Cała reszta się zgadza.
antek10
ucza ludzi greckiego alfabetu
david-haller
Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu omikron – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że szczepionki, które posiadamy, będą chroniły przed tym wariantem. [...]

A niżej...

[...] Cała opowieść o jego większej zakażności to strachy na lachy. Nic o niej nie wiemy i nie jesteśmy
Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu omikron – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że szczepionki, które posiadamy, będą chroniły przed tym wariantem. [...]

A niżej...

[...] Cała opowieść o jego większej zakażności to strachy na lachy. Nic o niej nie wiemy i nie jesteśmy w tym momencie w stanie powiedzieć.

Czy facet wie co mówi?
Nic o Omikronie nie wiemy. Z jednym wyjątkiem... Szczepienie na pewno pomoże.
Parodia.
natalyn
Tak to jest. Ten, kto kłamie, po czasie myli się, w tym, co mówi ;)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki