REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Indeksy GPW wyraźnie w górę. Mocne wzrosty Groclinu i PGE

2021-04-28 18:00
publikacja
2021-04-28 18:00
Indeksy GPW wyraźnie w górę. Mocne wzrosty Groclinu i PGE
Indeksy GPW wyraźnie w górę. Mocne wzrosty Groclinu i PGE
/ GPW

Środa była udanym dniem dla notowań głównych indeksów giełdowych. Spółkom z GPW pomagało m.in. ogłoszenie planu luzowania koronawirusowych obostrzeń, duże emocje budził jednak i plan dotyczący restrukturyzacji energetyki. Uwagę zwracał także CD Projekt, który przełamał złą serię.

Wzrostem o 1,5 proc. zakończył środową sesję WIG20. Indeks tym samym wspiął się do poziomu 2029 pkt, co jest najwyższym zamknięciem od 14 stycznia 2021 roku. Dobrze radziły sobie także inne główne indeksy GPW: mWIG40 zyskał 1,2 proc., sWIG80 poszedł w górę o 0,7 proc., a WIG o 1,4 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,3 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Jednym z najistotniejszym wydarzeń dla przebiegu dzisiejszej sesji była poranna konferencja prasowa rządu, na której ogłoszono program luzowania obostrzeń, w tym tych dotyczących działalności galerii handlowych, restauracji, czy kin. W efekcie w górę szły notowania przedstawicieli tych branż. O ponad 9 proc. w górę poszły papiery Monnari, na blisko 8-proc. plusie dzień zakończyła posiadająca w swym portfelu sieć kin Helion Agora, ponad 4 proc. zyskały akcje AmRestu, Sfinksa i Solara, bliscy tej granicy byli i Wojas i Wittchen, a cały WIG-Odzież zyskał dziś aż 2,7 proc. Więcej na temat poszkodowanych przez lockdown spółek pisaliśmy w artykule "Spółki reagują na cięcie restrykcji".

Jeszcze okazalej wyglądały wzrosty spółek energetycznych, których indeks poszedł w górę o 6,7 proc., a PGE (+9,2 proc.) i Tauron (+5,6 proc.) byli dziś liderami indeksu WIG20. To najprawdopodobniej kolejna odsłona nadziei inwestorskich związanych z restrukturyzacją energetyki. Dzisiejszy "Parkiet" informował, że NABE może przejąć aktywa węglowe Tauronu, PGE i Enei nieodpłatnie, ale wraz z sięgającym 18 mld zł zadłużeniem. Warto dodać, że agencja Fitch wyliczyła, że wszystkie trzy grupy: PGE, Enea i Tauron na koniec 2020 r. miały zaciągnięte kredyty i wyemitowane obligacje na łączną kwotę 32 mld zł.

Kolejny sektor, który dziś wyraźnie zyskiwał to bankowość. Alior zyskał dziś 8,4 proc., BOŚ i Pekao poszły w górę o ponad 3 proc., ponad 2 proc. na plusie dzień kończyły papiery PKO, mBanku, Santandera i Millennium. W sumie WIG-Banki zakończył dzień 2,5 proc. na plusie i rósł nie tyle w następstwie wspominanej już konferencji, ale jeszcze przed nią. To najprawdopodobniej efekt lepszych od oczekiwań raportów finansowych Aliora i Stantandera, które ujrzały światło dzienne przed dzisiejszą sesją. Szerzej opisywaliśmy ten temat w artykule "Banki zaskakują wynikami za I kwartał".

Liderem obrotów okazał się z kolei CD Projekt. Spółka po 3 spadkowych sesjach z rzędu i wyznaczeniu historycznych minimów, dziś poszła w górę o 2,5 proc. W składzie WIG20 rozczarował z kolei Mercator (-6,4 proc.).

Na szerokim rynku uwagę zwracały notowania Groclinu, którego wartość skoczyła dziś aż o połowę. Spółka, w obliczu trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej, zdecydowała, że założenia nowej strategii spółki obejmą zaangażowanie w elektromobilność, OZE oraz w sektorze inteligentnych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
okop1
Warto wspomnieć o M4B akcje podskoczyły dzisiaj o ponad 30% na przyzwoitych obrotach. Spółka odbija po pandemicznych problemach.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki