REKLAMA

Spółki reagują na cięcie restrykcji. W górę restauracje, Agora, odzieżówka

2021-04-28 12:50
publikacja
2021-04-28 12:50
Spółki reagują na cięcie restrykcji. W górę restauracje, Agora, odzieżówka
Spółki reagują na cięcie restrykcji. W górę restauracje, Agora, odzieżówka
fot. Michele Ursi / / Shutterstock

Środowe informacje o luzowaniu obostrzeń pozytywnie przełożyły się na notowania spółek z branż najbardziej dotkniętych dotychczasowymi decyzjami rządu. W górę idą m.in. notowania restauracji, kin oraz sklepów odzieżowych.

Przełamanie w danych dotyczących trzeciej fali koronawirusa skłoniło rząd do zapowiedzi zniesienia niektórych restrykcji. Wśród ogłoszonych propozycji znalazły się i te bardzo ważne z punktu widzenia spółek notowanych na GPW. I tak m.in. od 4 maja ruszyć mają sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe (1 os/15 m2), od 15 maja otwarte mają zostać ogródki restauracyjne. Gastronomia wewnętrzna będzie musiała najprawdopodobniej poczekać do 29 maja (50 proc. obłożenia), wówczas w podobnym reżimie powrócić mają i kina, a także siłownie (z limitem 1 os/15 m2).

Największą reakcję spośród branż najbardziej zainteresowanych zmianami widać u restauratorów. Największy giełdowy przedstawiciel sektora, AmRest, drożeje o blisko 7 proc. Spółka prowadzi tysiące restauracji m.in. KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks, warto jednak zaznaczyć, że jej działalność obejmuje nie tylko Polskę, ale i inne kraje Europy (w tym przede wszystkim Hiszpanię), Rosję czy Chiny.

O 5 proc. drożeje Sfinks, który przed koronawirusem (ale i problemami wewnętrznymi m.in. z głównym akcjonariuszem) uciekać w październiku musiał w postępowanie restrukturyzacjyne. W marcu sąd zatwierdził układ w ramach tegoż postępowania, wierzyciele zgodzili się na ustępstwa. Swoje plany przez pandemię musiało zrewidować także Mex Polska, właściciel m.in. sieci Pijalnia Wódki i Piwa i The Mexican. Przed dwoma tygodniami zarząd Mex Polska zdecydował o wycofaniu się z realizacji założeń strategicznych na lata 2020-2022. Powodem były właśnie wprowadzone obostrzenia i zakazy w związku z pandemią. W środę notowania spółki odbijają o 7 proc.

Z przedstawionego projektu luzowania obostrzeń cieszą się nie tylko akcjonariusze restauratorów. O 3,5 proc. w górę idą notowania Agory, której główną biznesową nogą nie jest wcale "Gazeta Wyborcza", a sieć kin Helios. Tutaj warto jednak pamiętać, że kina teoretycznie najlepszy dla siebie okres właśnie straciły i latem może być im ciężko podjąć rywalizację z innymi rozrywkami. Pytania dotyczą także dystrybucji, z jednej strony kina mają sporo zaległych filmów do pokazania (choćby oskarowy "Nomadland"), z drugiej strony pytanie, ilu chętnych zdecyduje się na letnie nadrabianie kinowych zaległości i czy pojawią się nowe premiery, które zelektryzują publiczność.

Ruch widać także w odzieżówce. Choć sam WIG-Odzież odrobił już koronawirusowe straty m.in. za sprawą internetowej ofensywy branżowych gigantów, a także otwartych sklepów poza galeriami, to jednak zniesienie obostrzeń w galeriach daje branży kolejny impuls, szczególnie mniejszym podmiotom mocno nastawionym na te właśnie galerie. Dodatkowo warto pamiętać, że otwierająca się większa paleta aktywności "pozadomowych" powinna zwiększyć zapotrzebowanie na ubrania "wyjściowe". WIG-Odzież idzie w górę o 2,4 proc. Najmocniej w jego składzie zyskują Solar (+5,3 proc.), Wojas (+4,8 proc.), Wittchen (+4,2 proc.), Monnari (+4 proc.) oraz CCC (+3,4 proc.).

Dla kontrastu zdecydowanie słabszą reakcję widać na notowaniach przykładowo Benefitu, który mocno zaangażowany jest w biznes fitness. Akcje spółki drożeją tylko o 1 proc. Mieszane reakcje widać w branży turystycznej. O ile touroperator Rainbow zyskuje 4 proc., o tyle czarterowy Enter Air traci 2 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki